Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Przynajmniej jeden pracujący rodzic, inaczej nie będzie pieniędzy. Zmiany w 800+ już pewne
Marta Uler
Marta Uler 10.07.2024 07:05

Przynajmniej jeden pracujący rodzic, inaczej nie będzie pieniędzy. Zmiany w 800+ już pewne

rodzina w sklepie
Fot. East News/LEMOINE / BSIP

Szykują się zmiany w programie "Rodzina+”. Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu, co oznacza, że pewne wydatki trzeba będzie ograniczyć. Odbije się to na świadczeniach dla rodzin.

Czy 800+ dalej będzie wypłacane? Mówi się o wprowadzeniu progu dochodowego lub o spełnieniu warunku zatrudnienia przynajmniej jednego z rodziców dziecka.

800+ na nowych zasadach

800+ to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Rodzina+". W tej chwili jest tak, że pieniądze należą się na każde dziecko, bez względu na dochody rodziców. Serwis infor.pl twierdzi jednak, że to już wkrótce prawdopodobnie się zmieni.

Kiedy wprowadzano świadczenie wychowawcze, wówczas jeszcze 500+, przyznawane ono było jedynie na drugie dziecko oraz kolejne, a na pierwsze jedynie w przypadku spełniania przez rodzinę kryterium dochodowego. Było to 800 zł netto na osobę lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. W 2019 r. pieniądze zaczęto przyznawać na każde dziecko niezależnie od dochodów rodziców. Od ubiegłego roku suma ta wzrosła i dziś na wszystkie dzieci należy się co miesiąc od rządu 800 zł.

Unia Europejska: Polska musi zacząć oszczędzić

Polska jednak wydaje za dużo pieniędzy. Niedawno została objęta przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu, co dzieje się, kiedy deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB. Oznacza to konieczność przedstawienia przez rząd planu działań naprawczych, które obniżą ten deficyt. 

Z niektórych wydatków będzie trzeba zrezygnować, inne zracjonalizować. Serwis infor.pl zauważa, że najwyższą pozycją w wydatkach państwa jest 800+.

"Deficyt budżetowy na 2024 r. został wyliczony na poziomie 184 mld zł i według metodologii UE stanowi 4,5 proc. PKB. By zejść do 3 proc. trzeba by – przy obecnym poziomie dochodów budżetowych – ściąć wydatki o co najmniej 65-70 mld zł. Dokładnie tyle wynosi roczny budżet całego programu 800 plus".

Wprowadzą kryterium dochodowe? A może coś jeszcze?

Od lipca wprowadzono już delikatne zmiany w przyznawaniu 800 plus. Pieniądze mają teraz otrzymywać te małoletnie dzieci, które realizują jeden z poniższych obowiązków:

  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji (ograniczenia dla obcokrajowców).

Wkrótce wydatki socjalne zostaną jeszcze bardziej zredukowane. W jaki sposób? Tego jeszcze do końca nie wiadomo, ale logiczne jest, że coś się wkrótce zmieni. Być może trzeba będzie wprowadzić proponowane jakiś czas temu rozwiązanie Lewicy, czyli kryterium dochodowe lub przyznawanie świadczenia wyłącznie dzieciom z rodzin, w których pracuje przynajmniej jedno z rodziców.

Zobacz także:

Złóż wniosek o wczasy pod gruszą. W tych przypadkach pracodawca nie może ci odmówić

Bon energetyczny wszedł w życie. Kto dostanie 1200 zł od rządu?

1300 zł dla każdego, bez względu na dochód. Nowe świadczenie zastąpi 800+?

 

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?