portalparentingowy.pl

fot. Piotr Molecki/East News, Jae Young Ju, canva.com

Podręcznik do "Historii i teraźniejszości" budzi kontrowersje. Opublikowano pierwsze strony książki

9 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

6 czerwca wydawnictwo "Biały Kruk" udostępniło pierwsze strony podręcznika do przedmiotu "Historia i teraźniejszość". Treść książki natychmiast wywołała burzę zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Autora książki oskarżono o promowanie stronniczych, a nawet propagandowych treści.

Co zrodziło tak duże kontrowersje? Przede wszystkim materiały zrównujące feminizm ze szkodliwą ideologią, jednostronna ocena Unii Europejskiej czy krytyka poprawności politycznej.

Historia i teraźniejszość od września w szkołach

Już we wrześniu tego roku w szkołach pojawi się nowy przedmiot — historia i teraźniejszość. HiT już od miesięcy jest tematem burzliwych dyskusji i wywołuje skrajne reakcje wśród uczniów i nauczycieli.

- Treści przedmiotu historia i teraźniejszość będą obejmowały zagadnienia z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat — czytamy o przedmiocie na stronie gov.pl.

W momencie zainicjowania przedmiotu przez Przemysława Czarnka opozycja zaczęła ostrzegać przed próbami manipulacji. Teraz te głosy jeszcze bardziej się nasiliły. Wszystko po opublikowaniu pierwszych stron podręcznika do HiT-u autorstwa prof. Wojciech Roszkowski, historyka z Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie. Twórca książki nie wydaje się być przypadkowy. Roszkowski był europarlamentarzystą z ramienia PiS-u. Ponadto wydawnictwo "Biały Kruk" specjalizuje się w książkach o charakterze dewocyjnym i religijnym.

Co można znaleźć w podręczniku wydawnictwa "Biały Kruk"?

Książka do nowego przedmiotu liczy ponad 500 stron, jednak na razie udostępniono zaledwie 90. Już z nich można dowiedzieć się wiele o treści całego podręcznika. Rzeczą, która wzbudziła największe kontrowersje, jest fragment dotyczący ideologii.

- Ideologie atakują także sferę duchową człowieka. Posługują się nimi inżynieria społeczna i socjotechnika, mające za cel przekształcanie społeczeństw dla potrzeb osiągnięcia i posiadania władzy. Wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm i ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed lat 40. i więcej — czytamy. Autor podręcznika krytycznie wypowiada się również na temat Unii Europejskiej, pisząc, że "lansuje" ateizm.

- Bardzo różne są tradycje i obyczaje w krajach członkowskich. Różne są też religie, co usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie nawet metodami urzędowo-administracyjnymi. Przekształcanie tych 27 państw w jeden organizm może nastąpić tylko pod wpływem siły. W książce można także przeczytać o "neomarksizmie" i poprawności politycznej. Roszkowski nie kryje swojej skrajnie krytycznej opinii.

- Nikt nie przypuszczał wówczas [w latach 60.], że słuszna walka z dyskryminacją rasową zamieni się dwa pokolenia później w karykaturę dawnych protestów, wymuszoną tak zwaną polityczną poprawnością. […] Tymczasem istnieją słowa naprawdę obraźliwe lub uwłaczające godności, nieraz bardzo ordynarne, które są tolerowane przez wszystkie tzw. postępowe kręgi, instytucje i organizacje. Wiele zależy od tego, kto wymawia lub wypisuje to samo słowo. Podczas skrajnie lewicujących, neomarksistowskich manifestacji rzucane są pod adresem ludzi o tradycyjnej moralności i chrześcijańskich poglądach takie hasła jak na przykład »wyp…dalać!« albo jeszcze gorsze — czytamy. Obecnie publikacja przechodzi procedurę dopuszczenia do użytku szkolnego.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Ludzie zachwycają się wielkimi oczami dziewczynki. Kryje się za nimi rzadka choroba

  • Matka chrzestna doprowadziła do awantury. Poszło o kwotę włożoną do koperty na komunię

  • Chciała pochwalić się córeczką w sieci. Internauci zwrócili uwagę na kolczyki

Źródło: oko.press

Tagi:

Podobne artykuły

Szkoła

Coraz więcej nauczycieli rezygnuje z pracy. Czeka nas kryzys kadrowy we wrześniu?
Czytaj więcej >

Szkoła

Chcą zwiększyć liczbę godzin religii dla uczniów. Powód może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Szkoła

1,5-roczny chłopiec błąkał się sam po ulicy. "Panie ze żłobka nie szukały dziecka poza budynkiem"
Czytaj więcej >

Szkoła

Przedszkolanki oskarżone o znęcanie się nad dziećmi. Natychmiast zostały zwolnione, sprawę bada policja
Czytaj więcej >

Szkoła

Ukraina. Absolwenci jedenastej klasy zatańczyła przed ruinami swojej szkoły
Czytaj więcej >

Szkoła

Posypały się skargi na lekcje religii w szkole. Fundacja Wolność od Religii opublikowała raport
Czytaj więcej >
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Szkoła

Szkoła

Redaktor Redaktor

Bez stosu dokumentów, kartkówek i ocen. Tak chcą pracować nauczyciele
Czytaj więcej >
Szkoła

Martyna Kucharczyk

Nauczycielka z przedszkola miała grozić dziecku. Sprawą zajęła się policja
Czytaj więcej >
Szkoła

Martyna Kucharczyk

Wakacje 2022. Minister Edukacji złożył uczniom życzenia
Czytaj więcej >
Szkoła

Martyna Kucharczyk

W szkołach brakuje nauczycieli. Będzie kolejny strajk?
Czytaj więcej >
Szkoła

Martyna Kucharczyk

Dofinansowanie wyprawki szkolnej. Komu przysługuje?
Czytaj więcej >
Szkoła

Martyna Kucharczyk

Nie chcą, by uczniowie dostawali książki na zakończenie roku szkolnego. Zaproponowali ciekawą alternatywę
Czytaj więcej >