portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Podwyższone TSH – jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?
pixabay.com

Podwyższone TSH – jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

23 marca 2022

TSH – co to jest?

Tyreotropina, czyli właśnie TSH, to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Wpływa na tarczycę, niewielki gruczoł biorący udział w procesach całego naszego organizmu, pobudzając ją do wydzielania tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Kiedy wartości tych związków są niskie, to poziom TSH jest wysoki, gdy zaś są wysokie, to mamy wtedy do czynienia z niskim TSH.

Jeśli lekarz podejrzewa u nas problemy z tarczycą, to zleca właśnie badanie tyreotropiny aby ustalić, czy cierpimy na nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczowego.

TSH – normy wiekowe

Są trzy ważne czynniki mające wpływ na poziom stężenia TSH w organizmie. Są to wiek, płeć oraz metoda badania, którą posługuje się laboratorium. Zazwyczaj norma dla osoby dorosłej waha się od 0,32 do 5,0 mU/l.

Inne wartości przyjmujemy jednak dla kobiety w ciąży lub planującej założenie rodziny. W takim przypadku już przy stężeniu powyżej 2,5 mj/l powinniśmy zachować ostrożność i wykonać dalsze badania. W tej sytuacji normy to od 0,1 do 2,5 mIU/l w pierwszym trymestrze, od 0,1 do 3,0 mIU/l w drugim trymestrze i od 0,1 do 3,0 mIU/l w trzecim. U kobiety w ciąży badanie dobrze jest powtarzać co cztery tygodnie.

Inaczej wygląda interpretacja wyników osób w podeszłym wieku. Po ukończeniu 65 lat ryzyko wystąpienia chorób serca lub zgonu na skutek podwyższonego TSH znacznie spada.

Bardzo wysokie TSH – objawy

Podwyższone TSH zazwyczaj spowodowane jest niedoczynnością tarczycy. Może nas to dotyczyć jeśli zauważymy u siebie:

  • zmęczenie,

  • senność,

  • bóle głowy oraz stawów,

  • zaparcia,

  • przybieranie na wadze,

  • depresję,

  • stany lękowe,

  • suchą skórę,

  • problemy ze skupieniem uwagi,

  • problemy z pamięcią,

  • uczucie zimna,

  • zaburzenia miesiączki,

  • płytki oddech.

Objawy te mogą być czasem trudne do określenia, ponieważ nie zawsze spotykamy się z dużym ich nasileniem. Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa zmęczenie czy bóle głowy i jeśli nie są zbyt dokuczliwe, to nie zawsze od razu kojarzymy je z podwyższonym TSH. W przypadku łagodnej niedoczynności objawy mogą w ogóle nie zostać zauważone, co prowadzi niestety do rozwinięcia niezdiagnozowanej i nieleczonej choroby. Ciężka niedoczynność tarczycy to już niestety poważny problem, mogący doprowadzić do chorób serca, niepłodności, a w najcięższych przypadkach nawet śpiączki. Z powyższych względów zaleca się by nie ignorować zauważonych objawów i wykonać odpowiednie badania.

TSH powinny badać również osoby, które mają u siebie w rodzinie stwierdzone przypadki choroby Hashimoto, a także kobiety planujące ciążę, ze względu na bezpieczeństwo tak swoje, jak i dziecka.

Podwyższone TSH może być również spowodowane innymi stanami niż niedoczynność tarczycy. W takim wypadku objawy będą odpowiednio inne, zależnie od choroby.

Konsekwencje podwyższonego TSH

Wiele badań wskazuje na korelację podwyższonego TSH z wystąpieniem raka tarczycy. W tym przypadku należy być szczególnie ostrożnym i w obliczu doświadczenia powyższych objawów nie poprzestawać na tylko jednym badaniu, ponieważ we wczesnym stadium nowotworu wyniki badania są prawidłowe.

Duża ilość osób mająca wysokie TSH ma również podwyższone ciśnienie krwi, a także większą niż normalna ilość cholesterolu. Oba te czynniki mogą przyczynić się do rozwoju chorób serca.

Wraz z wiekiem poziom TSH wzrasta, dlatego osoby starsze mogą cierpieć na pogorszenie się ich zdrowia psychicznego, jeśli poziom TSH nie ulega podwyższeniu. Z drugiej strony nieznaczne jego podwyższenie może być korzystne dla zdrowia kości, funkcji poznawczych i długości życia seniorów.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy