Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Polka mieszkająca w Austrii opowiedziała, ile tam dostaje się pieniędzy na dziecko
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 18.02.2022 01:00

Polka mieszkająca w Austrii opowiedziała, ile tam dostaje się pieniędzy na dziecko

Projekt bez tytułu (1)
fot. MachineHeadz, canva.com

Polka mieszkająca w Austrii opowiedziała, na jakie wsparcie mogą liczyć tam rodzice. Funkcjonuje tam coś podobnego do naszego 500 plus, jednak różni się tym, że jego wysokość nie jest stała. Im więcej się zarabia, tym wyższe otrzymuje się wsparcie.

W Polsce rodziny z dziećmi mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. W Austrii jest odpowiednik naszego 500 plus, ale funkcjonuje na nieco innych zasadach. Jedna z Polek mieszkających w Austrii, mama półtorarocznego chłopca, opowiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską, ile pieniędzy otrzymują tam rodzice, w ramach rządowej pomocy.

Austriacki zasiłek na dziecko

W Austrii przez dwa miesiące, zanim urodzi się dziecko, a także dwa miesiące po porodzie kobieta ma zakaz świadczenia pracy. Przez cały ten czas wypłacany jest jej tygodniowy zasiłek macierzyński, nazywany Wochengeld, którego wysokość jest uzależniona od wynagrodzenia. 28-letnia Polka wyznała, że w jej przypadku było to więcej, niż zarabiała.

- Dodatkowo można zadecydować, jak długo chcemy być na urlopie macierzyńskim - maksymalny czas to teraz dwa lata. Po urodzeniu dziecka otrzymuje się około 16 tys. euro, które wypłacają w miesięcznych ratach - w zależności od długości urlopu macierzyńskiego. Przy rocznym urlopie wychodzi ok. 1,3 tys. euro miesięcznie - mówiła kobieta.

Austriackie 500 plus na dziecko

W Austrii rodzice także mogą liczyć na rządowe wsparcie, takie jak nasze 500 plus. Austriacki zasiłek rodzinny tzw. Familienbeihilfe działa jednak na trochę innych zasadach. Jego wysokość nie jest stała i zależy od wysokości zarobków. Przykładowo mama z Polski otrzymuje około 175 euro miesięcznie. Dodatkowo może liczyć także na tzw. Kinderbonus, który także zależy od wysokości zarobków. - Możesz wybrać go jednorazowo przy rozliczeniu rocznym lub rozłożyć na cały rok. Maksymalnie to 2 tys. euro rocznie. Po dwóch miesiącach masz możliwość dorobienia do macierzyńskiego - nie możesz przekroczyć 400 euro miesięcznie - mówiła Polka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: fakt.pl, gov.pl, kobieta.wp.pl

Tagi: Dziecko