Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Polscy uczniowie przechodzą kryzys z powodu nauki zdalnej
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 20.12.2021 01:00

Polscy uczniowie przechodzą kryzys z powodu nauki zdalnej

Ważne
zapCulture / pixabay

Według badań lubelskich naukowców pandemia spowodowała, że co czwarty uczeń przechodzi kryzys z nią związany. Samopoczucie młodych ludzi ulega pogorszeniu, mają problemy z koncentracją i snem, są rozleniwieni, a to tylko niektóre z objawów, na jakie skarżą się polscy uczniowie.

Lubelscy naukowcy, dr. Wiesław Poleszak i dr. Grzegorz Kata z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji przeprowadzili badania młodzieży z całej Polski. Wyniki są jednoznaczne. Pandemia negatywnie wpłynęła na kondycję psychiczną młodych ludzi.

Nauka zdalna przyczyną depresji?

Według badań przeprowadzonych przez lubelskich naukowców co czwarty uczeń przeżywa kryzys spowodowany pandemią. Jedna z uczennic klasy maturalnej wyznaje, że pandemia i związana z nią nauka zdalna źle wpłynęły na jej samopoczucie oraz zmieniły jej tryb życia. Trudne było dla niej także to, że nie miała bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami.

– Popadłam w coś na kształt depresji: dni strasznie mi się dłużyły. Poza tym zdalna nauka niestety mnie rozleniwiła – cytuje Julię Kijaczko, tegoroczną maturzystkę kurierlubelski.pl.

Objawy kryzysu związanego z pandemią

W badaniu uczestniczyło 1500 uczniów z 974 szkół z całej Polski. Byli to młodzi ludzie z dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej, a także uczniowie szkół średnich. Wynika z niego, że najczęstszymi objawami kryzysu związanego z pandemią jest np. nerwowość, zniechęcenie, trudności ze snem i koncentracją, a także uczucie smutku.

– Konieczność pozostania w domu i odcięcie od rówieśników sprawiały, że młodzież doświadczała samotności i natłoku różnych myśli. Uczniowie mieli rozmaite obawy: od lęku przed zachorowaniem po utratę swoich bliskich. U starszych pojawiał się też niepokój związany z edukacją zdalną, bo mieli przed sobą egzaminy ósmoklasistów czy maturalne – cytuje dr Grzegorza Kata, psychologa i współautora badania kurierlubelski.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: kurierlubelski.pl

Tagi: Nauka zdalna