Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Polska na 28. miejscu w rankingu najzdrowszych miejsc do wychowania dzieci
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.03.2022 04:28

Polska na 28. miejscu w rankingu najzdrowszych miejsc do wychowania dzieci

Smutne dzieci
fot. Nadezhda1906, canva.com

Tragiczna wiadomość dla par planujących rodzinę. W ogólnoświatowym rankingu Compare the Market Polska znalazła się na 4. miejscu od końca w kwestii warunków do wychowania dzieci. Dane są alarmujące.

W rankingu znalazło się 31 rozwiniętych krajów z całego świata. Polska zajęła na liście 28 miejsce. Specjaliści nie mają wątpliwości. Problemem jest dostęp do edukacji, szpitali i terenów zielonych.

Polska na 28. miejscu w rankingu

Compare the Market przeprowadziło badania dotyczące warunki do wychowania dzieci wśród 31 krajów rozwiniętych na całym świecie. Pod uwagę wzięto dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, szczepienia, jakość wody pitnej itp. Ostatnie miejsce zdobył Meksyk. Polska znalazła się na 28. pozycji. Jest to gigantyczna klęska dla naszego kraju.

- Zdrowie we wczesnych latach życia dziecka stanowi podstawę rozwoju biologicznego. To, jak dziecko rozwija się w tym czasie, wpływa na przyszły rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny, językowy i fizyczny, a to z kolei wpłynie na późniejsze sukcesy życiowe — zauważył Anthony Fleming z Compare the Market.

Dr Michał Sutkowski dla portalu parenting.pl zauważył, że w Polsce istnieje dużo czynników, które budzą niepokój. Lekarz nie ma wątpliwości, że warunki w pierwszych latach życia mają gigantyczny wpływ na przyszłość każdej osoby. W Polsce największym problemem jest otyłość.

- To pokazuje, że najważniejsze jest to, jak żyjemy, jak funkcjonujemy, czy jesteśmy aktywni, czy zdrowo się odżywiamy. Jednym z największych problemów, jeśli chodzi o dzieci w Polsce, jest otyłość. Jesteśmy w czołówce nie tylko europejskiej, ale i światowej pod względem otyłości u dzieci. Znaczenie ma oczywiście również kwestia odpowiedniego leczenia, diagnostyki, bilansów — stwierdził dr Sutkowski.

Zwycięzca rankingu

Zwycięzcą rankingu Compare the Market okazała się być Australia. Wysoką punktację zebrała dzięki liczbie terenów zielonych, dobremu dostępowi do opieki zdrowotnej, a także średniej długości życia. Drugie miejsce zajęła Islandia, a trzecie Japonia.

Na końcu rankingu znalazł się Meksyk. Według badaczy kraj ten jest najmniej zdrowym miejscem do wychowania dzieci ze względu na ograniczony dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Drugie miejsce od końca zajęła Lita, a trzecie Estonia.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl