Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Polskie Malediwy za darmo. Tu zrobisz rodzinie zdjęcia jak z rajskich wakacji
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 08.04.2024 11:39

Polskie Malediwy za darmo. Tu zrobisz rodzinie zdjęcia jak z rajskich wakacji

polskie Malediwy Park Gródek
Fot. Shutterstock/Foto Franek

Wcale nie trzeba lecieć przez ocean, aby wyjechać na rajskie wakacje. Park Gródek w Jaworznie, zwany polskimi Malediwami, to miejsce równie malownicze, co egzotyczne wyspy. Właśnie zostały okrzyknięte mega atrakcją Polski przez brytyjski "The Sun".

Nie Barcelona, nie Rzym, nawet nie Berlin To Jaworzno będzie nowym ulubionym miejscem na szybki city break Europejczyków. Co czeka tam na turystów?

Polskie Malediwy

„Europejskie miejsce na city break przyciąga wzrok dzięki swoim wyjątkowym atrakcjom, taniemu piwu, a także bliskości egzotycznego regionu porównywanego do Malediwów” - napisali brytyjscy dziennikarze o Wrocławiu oraz jego okolicach. Na tym jednak nie koniec.  Redaktorzy rozejrzeli się szerzej i ich wzrok padł na Park Gródek. Polskie Malediwy od razu zdobyły ich serca i poświęcili im akapit w swoim materiale.  

„Głównym powodem porównania do Malediwów jest kolor wody, a także małe drewniane chodniki, z których można obserwować ryby pływające w jeziorze” - zachwycali się. Zachęcają swoich czytelników, by wybrali się w to niezwykłe miejsce. Park Gródek leży niedaleko Katowic i Wrocławia, które również polecają do rozważenia na szybkie wakacje.

shutterstock_2289659287.jpg 

Park Gródek - jak dojechać?

Park Gródek, który w przestrzeni turystycznej uchodzi za polskie Malediwy, znajduje się w północno – wschodniej części Jaworzna, w dzielnicy Pieczyska. Z Katowic to zaledwie 30 minut drogi. Co więcej, do Gródka jeżdżą nawet autobusy miejskie 304, 314 i 344.

Przed wjazdem znajdziemy dwa duże parkingi, na których postój jest bezpłatny. Pierwszy znajduje się niedaleko przystanku PKM „Pieczyska Centrum Nurkowe” przy ulicy Jana III Sobieskiego. Drugi zaś przy cmentarzu komunalnym obok ul. Jaworowej. 

Polskie Malediwy - co zobaczyć?

Wstęp do parku jest bezpłatny. Średnio wycieczka przez kładki spacerowe i ścieżki zajmuje około 2 godzin. Po deskach można nawet jeździć rowerem i hulajnogą. Poda żadnym pozorem nie można jednak kąpać się w zbiornikach wodnych.

Największą atrakcją Parku Gródek jest zbiornik "Wydra". Na całym szlaku znajdziemy oznaczenia punktów widokowych, z których najlepiej prezentuje się otaczająca nas natura.

Kiedyś park był częścią Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”, gdzie wydobywano dolomit. Jeszcze wcześniej była to Cementownia Szczakowa. Na dnie zbiorników znajdują się koparki, które z biegiem czasu przykryła woda. Będąc z Parku Gródek, musicie koniecznie odwiedzić Kamieniołom Koparki.

Wybierając się na polskie Malediwy, wcale nie musicie brać kostiumu kąpielowego, ale przydadzą się buty do pływania lub kalosze. Część kładek jest zanurzona w wodzie. W okolicach nie brakuje atrakcji dla dzieci. Na terenie Parku Gródek są umieszczone tablice edukacyjne, a w lesie ukryty Układ Słoneczny. 

Zobacz też:

Jedna z najpiękniejszych plaż na świecie znajduje się w Sopocie. Niewielu wie, jak ją znaleźć

Ukochane miasto Kopernika. Tam tanio i aktywnie spędzisz majówkę z dzieckiem

Jak zorganizować dziecku tanie wakacje? Mamy dla ciebie aż 9 propozycji