Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Ukochane miasto Kopernika. Tam tanio i aktywnie spędzisz majówkę z dzieckiem
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 03.04.2024 12:45

Ukochane miasto Kopernika. Tam tanio i aktywnie spędzisz majówkę z dzieckiem

olsztyn
Fot. ShutterStock/Piotr Kloska

To z tym miastem, a nie Toruniem przez większość życia związany był Mikołaj Kopernik. Kochał warmińskie miasto i dziś, zwiedzając jego uliczki, możemy natknąć się na ślady bytowania znanego astronoma. Ale Olsztyn to nie tylko jeziora i Kopernik, to miasto ma do zaoferowania znacznie więcej.

Olsztyn jest fenomenem na światową skalę. W obrębie miasta znajduje się aż 11 jezior, z czego 8 dużych. Znajdziemy tu piękne plaże, lasy, miejsca do piknikowania... A co istotne w stolicy Warmii można spędzić majówkę i nie zbankrutować, bo Olsztyn jest tani i przyjazny. Nic dziwnego, że w najnowszym rankingu Business Insider został ulubionym miejscem Polaków do życia.

Majówka 2024 z dziećmi - Olsztyn!

Olsztyn jest położony w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Z Warszawy to niespełna 3 godziny drogi autem, ale można wybrać też pociąg, czy autobus. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane. 

Ze względu na atrakcyjne turystycznie położenie ma też bogatą bazę noclegową. Znajdziemy tam zarówno hotele, jak i tańsze opcje: mieszkania, hostele. Olsztyn ma ogromne miasteczko studenckie - Kortowo. Przy odrobinie szczęścia, latem można tam przenocować.

Jeśli pogoda dopisze, a tak ma być na początku maja, można spokojnie spędzić cały dzień (i to wcale nie jeden!) na plaży miejskiej, do której dojedziecie komunikacją miejską nieomal z każdego zakątka miasta. Plaża kilka lat temu przeszła wielką przebudowę. 

Znajdziecie tam czysty piasek, drewniane leżaki, czyste i przestronne przebieralnie z prysznicami, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego i szeroką ofertę gastronomiczną. Plaża jest strzeżona, a latem dysponuje także wodnym placem zabaw.

Olsztyn z dziećmi gdzie zjeść?

Majówka to krótki wypoczynek - nawet jeśli jak w tym roku są aż dwie. Dlatego nie ma większego sensu planować samodzielnego gotowania. Poza tym, gdy dopisuje pogoda - szkoda czasu. Na plaży miejskiej w Olsztynie jest kilka stałych punktów gastronomicznych, od kawiarni, przez obiady, ale też miejsce, w którym stoją food trucki, a tam - wszystko : pizza, frytki, obiady domowe. I najlepsze - tam jest tanio! 

Jeśli jednak znudzi wam się plażowanie, koniecznie wybierzcie się na olsztyński Rynek Starego Miasta. Piękna architektura jest niestety odtworzona po wojnie, bo kamienice w większości zniszczyła w 1945 roku armia radziecka. Na środku Rynku znajduje się Stary Ratusz, a wokół przeróżne restauracje, lodziarnie, kawiarnie - każdy znajdzie coś dla siebie. 

Co zobaczyć w Olsztynie majówka 2024

Poza spacerem po klimatycznym Starym Mieście warto zatrzymać się przy Wysokiej Bramie. Gotycka budowla powstała pod koniec XIV wieku. Dziś sięga 23 m wysokości i stanowi symboliczne wejście do pierwotnego miasta, które z czasem bardzo się rozrosło (88,33 km2). 

W Olsztynie znajduje się także Zamek Kapituły Warmińskiej, to tu pracował i prowadził badania Mikołaj Kopernik. Przy wejściu do zamku wita nas rzeźba przedstawiająca astronoma. Podobno siadanie mu na kolanach i łapanie za nos przynosi szczęście - warto sprawdzić na własnej skórze. 

Na Zamku znajduje się stała wystawa, poświęcona Kopernikowi. Jeśli już bujamy w... gwiazdach, warto zajrzeć do Planetarium, które jest stałym punktem wszystkich szkolnych wycieczek przybywających do miasta. 

Warto także wybrać się do Kościoła garnizonowego, jest to budowla dość nowa, bo budowę rozpoczęto w 1913 roku, do użytku oddano go dwa lata później.

A jak Olsztyn to jeziora i... nie tylko

Ukiel, Długie, Kortowskie, Skanda... w sumie 11 jezior, każde inne, każde piękne i każde wyjątkowe. Pływając łódką, czy rowerem wodnym po olsztyńskich zbiornikach wodnych można spotkać czaple, kormorany, łabędzie, warto zabrać ze sobą lornetkę lub aparat z długim obiektywem, żeby podglądać, ale nie przeszkadzać tym, którzy żyją tam na stałe. 

Z miasta bardzo blisko do Olsztynka, gdzie znajdziemy skansen, który po prostu trzeba odwiedzić. W pobliżu jest także Gietrzwałd słynący z Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, we wsi znajdują się także przyjemne trasy rowerowe i baza noclegowa. 

W okolicy miasta znajdziecie także Zwierzyniec Warmiński, mini zoo z niezwykłymi krowami, kozami, wielbłądem i wieloma innymi zwierzętami. Olsztyn zaprasza także do parku linowego, na pływalnię i tak po prostu - na spacer. 

Zobacz także:

Jak zorganizować dziecku tanie wakacje? Mamy dla ciebie aż 9 propozycji

Skandynawski system wychowania nie ma sobie równych. Dlaczego jest taki dobry?

Genialny pomysł na zabawkę w podróży. Wystarczą klocki lego i klej na gorąco

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!