Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Lista imion zakazanych. Urzędnik nie pozwoli nadać ich dziecku
Beata Łajca
Beata Łajca 08.04.2024 09:02

Lista imion zakazanych. Urzędnik nie pozwoli nadać ich dziecku

niemowlę
fot. Freepik

Urzędnik Stanu Cywilnego ma prawo odmówić nadania dziecku imienia, jakie życzą sobie rodzice. Istnieje nawet pewna lista imion, których na pewno nie uda się nadać dziecku. Wśród nich m.in. Alexander, Julka i Violetta. 

Lista imion, które w USC nie przejdą, zmienia się każdego roku. Ostatnio Rada Języka Polskiego złagodziła nieco swoje stanowisko i dopuściła nadawanie imion takich jak Jessica, Marika i Natan. Jakiego imienia nie da się nadać dziecku w Polsce? O tym muszą wiedzieć młodzi rodzice.

Takie imię w urzędzie nie przejdzie

Rodzice, chcący nadać imię swojemu nowo narodzonemu dziecku, muszą udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. W naszym kraju funkcjonują pewne określone zasady dotyczące imion i w wielu przypadkach urzędnicy nie zgadzają się na wpisanie do dokumentów wybujałych rodzicielskich fantazji.

Dziecięce imię nie może być śmieszne, wulgarne czy napisane z błędem (np. Juzef). Nie powinno też kojarzyć się negatywnie. Z protestem urzędnika mogą się spotkać imiona niewskazujące na daną płeć. Nie przechodzą też zdrobnienia imion tradycyjnych (dziewczynkę można nazwać Katarzyna, ale nie Kasia). Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku zagranicznych zapożyczeń.

Beata - 2024-04-03T150729.228.jpg
fot. Unsplash/Rodrigo Pereira

Jessica, nie Dżesika

Imiona zagraniczne powinny być zapisane dokładnie tak, jak występują w rodzimym języku. Ale i tutaj pojawiają się odstępstwa. Kilka lat temu Rada Języka Polskiego zgodziła się na nadawanie imienia Brajan, chociaż to nie jest poprawna forma. Nadal jednak bezpieczniej jest trzymać się oryginalnej pisowni.

Trend, który przyszedł do nas z zachodu, to imiona pochodzące od nazw przedmiotów, owoców czy miejsc. Madonna nazwała swoją córkę Lourdes – tak jak miejsce sławnych objawień maryjnych. Ciekawe imiona noszą dzieci Kim Kardashian – m.in. North (północ) i Chicago. Nadanie takiego imienia w Polsce graniczy nadal z cudem. A na liście imion niezalecanych znajduje się m.in. pochodząca od owocu Poziomka.

Na te imiona urzędnik się nie zgodzi

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odrzuci nie tylko błędne czy wulgarne imiona. Najprawdopodobniej nie zgodzi się także na wszystkie pozycje z listy imion niezalecanych. Oto one:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Zobacz także:

Imię dla rolnika. Jeśli nazwiesz tak syna, babcia będzie łapać się za głowę

Kwiatowe imiona dla dziewczynek. Zaskakujące, jak wielu z nich nie znaliśmy

Zapytała matki na grupie o nietypowe imię dla chłopca. Kobiety nie zostawiły na niej suchej nitki
 

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco