Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Polskie szkoły otwarte na uczniów z Ukrainy. MEiN przekazało praktyczne wskazówki
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 01.03.2022 01:00

Polskie szkoły otwarte na uczniów z Ukrainy. MEiN przekazało praktyczne wskazówki

pilne1
fot. Iberion

Coraz więcej uchodźców przekracza granicę z Polską. Codziennie mówi się nawet o tysiącach matek z dziećmi, które szukają schronienia w naszym kraju. W związku z tym Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło postawić pierwsze kroki w celu asymilacji maluchów z Ukrainy.

Przemysław Czarnek zapewnił, że polski system edukacji jest otwarty na przyjęcie uczniów zza wschodniej granicy. Na stronie gov.pl ukazały się pierwsze wskazówki, z jakimi powinni zapoznać Ukraińcy.

Polskie szkoły otwarte na uczniów z Ukrainy

1 marca Przemysław Czarnek odbył rozmowę z ukraińskim Ministrem Edukacji na temat uczniów oraz studentów przybywających do Polski. Szef resortu zapewnił, że polski system oświaty przyjmie dzieci oraz młodzież ukraińską z otwartymi rękami.

- Nie zabraknie miejsca w polskich szkołach dla dzieci, młodzieży z Ukrainy — powiedział.

Po odbyciu rozmów Czarnek wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Jak stwierdził, odbył "ważną i wzruszającą rozmowę" z ministrem Ukrainy.

- Rozmawialiśmy o systemie przygotowanym dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, która przeszła przez granicę polską. System edukacji musi być otwarty na przyjęcie ich do szkoły.

Wskazówki dla Ukraińców w Polsce

Na stronie gov.pl ukazały się już pierwsze wskazówki dla rodziców z Ukrainy w Polsce. Dotyczą one zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom zza granicy. Materiały zostały przygotowane zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

- Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym — czytamy na stronie rządowej.

Zobacz materiały:

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Twitter, gov.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?