pixabay.com

Poród aktywny

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Czym jest poród aktywny?

Aby zrozumieć pojęcie porodu aktywnego musimy cofnąć się w czasie do XVI wieku, kiedy to zostały opracowane kleszcze porodowe, które znacznie ułatwiały pracę personelu medycznego. Procedura porodu uległa medykalizacji, co znacznie ograniczało rolę kobiety w procesie rodzenia dziecka. Poród aktywny zrodził się jako wyraz sprzeciwu przeciwko owej medykalizacji w latach 80. XX wieku w Zachodniej Europie. Główne założenia porodu aktywnego opierają się na przeświadczeniu, że to rodząca dziecko kobieta powinna być centralnym elementem sali porodowej i jeśli tylko jest to możliwe, powinna wziąć jak największą odpowiedzialność za akcję porodową opierając się na kilku filarach jakimi są – biologiczny aparat porodowy, świadomość swojego ciała i własna intuicja. Zatem poród aktywny opiera się na założeniu, że to ciężarna rodzi swoje dziecko przy asyście personelu medycznego, a nie personel medyczny odbiera poród od biernej w tych wydarzeniach kobiety. Rolą porodu aktywnego dla jego prekursorek było ponowne upodmiotowienie rodzącej w opozycji do medycznego uprzedmiotowiania jej w tym procesie.

Czy poród aktywny zawsze jest możliwy?

Niestety nie każda ciąża może zakończyć się porodem aktywnym. Abstrahując od sytuacji, gdy jest to niemożliwe z przyczyn medycznych, gdzie poród drogami natury mógłby zagrażać zarówno dziecku jak i matce, poród aktywny nie jest również możliwy, jeśli nie zaistnieją równocześnie 2 czynniki. Pierwszy czynnik to: rodząca odpowiednio przygotowana psychicznie oraz fizycznie do tej formy porodu. Przeświadczona o końcowym sukcesie akcji porodowej i tego, że ona da radę to zrobić, że będzie w stanie urodzić dziecko. Drugim czynnikiem jest położna, która akceptuje taką formę porodu i będzie odpowiednim wsparciem dla ciężarnej po stronie pracowników szpitala. W bardzo wielu placówkach wciąż można spotkać się z przekonaniem, że personel medyczny powinien decydować za pacjentkę nawet w tak ważnym momencie jej życia i wystarczy, że będą ją informować oraz instruować.

Jak przygotować się do porodu aktywnego

Żeby móc urodzić aktywnie nie wystarczy stwierdzić, że się tego chce, należy również poznać same mechanizmy i proces porodu. Tę wiedzę najlepiej zdobyć w szkole rodzenia. W tych placówkach pracują położne, dlatego warto poszukać opinii o nich właśnie pod kątem podejścia do porodu aktywnego. Ma to sens z kilku powodów, po pierwsze szkoły rodzenia nastawione pozytywnie do tego zagadnienia przekażą wiedzę o porodzie aktywnym w sposób maksymalnie rzetelny oraz można poznać położne i dowiedzieć się od nich, w których szpitalach personel ma podejście wspierające kobietę, która chce urodzić aktywnie.

Ponadto w szkołach rodzenia można nauczyć się wielu przydatnych podczas porodu rzeczy. Jak oddychać podczas skurczów, jakie pozycje pomagają łagodzić ból, jak przygotować się wcześniej fizycznie do porodu, tak aby był jak najmniejszym obciążeniem dla organizmu. Nie wolno bowiem zapominać, że każdy poród to gigantyczne obciążenie organizmu kobiety.

Część szkół rodzenia pomoże też zbudować kobiecie świadomość tego, jak chce urodzić i pewność siebie, że jest w stanie zrobić to naturalnie i aktywnie.

Poród aktywny – odpowiadam i decyduję

Założeniem porodu aktywnego jest to, że każdy kolejny ruch, każda czynność czy dalsze działanie podpowiada kobiecie intuicja, a ona sama na tej podstawie podejmuje decyzje i odpowiada za siebie i dziecko.

Kobiety rodzące aktywnie często zmieniają pozycje podczas porodu, korzystają z tych wertykalnych, które kierując kanał rodny niejako ku podłodze wykorzystują również naturalną siłę grawitacji jako wspomaganie akcji porodowej – przyspieszając zwiększanie się rozwarcia. Kobieta pozostająca w ruchu lepiej znosi bóle porodowe, ponadto swobodne przemieszczanie się pomaga przyspieszyć akcję porodową i nadaje jej większą dynamikę. Jeśli rodząca jest świadoma, może ona w każdej chwili zdecydować, czy chce skorzystać z masażu przez partnera, czy (jeśli sala porodowa na to pozwala) skorzystać z wanny z ciepłą wodą lub np. poskakać na piłce.

Oczywiście poród aktywny nie oznacza, że pomoc położnej czy lekarza jest przez ciężarną odrzucana. Jeśli nadejdzie moment, w którym ból będzie za silny, lub pomimo prób nie będzie ona w stanie samodzielnie urodzić, wówczas asysta doświadczonego personelu będzie nieoceniona. Dobra położna będzie wspierała kobietę przez cały czas porodu, jeśli będą potrzebne jakiekolwiek działania medyczne – wytłumaczy je rodzącej, tak aby nie postawić jej w roli przedmiotu, który rodzi.

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy