Posiew z pochwy – kiedy i dlaczego warto go zrobić?
Na czym polega posiew z pochwy i jak przygotować się do badania?
Wymaz z pochwy znany jest czasem pod nazwą badania jej czystości. Polega na ocenie pobranego materiału pod kątem stanu flory bakteryjnej. Aby móc pobrać wymaz z pochwy, pacjentka musi się do tego odpowiednio przygotować. Przed badaniem zaleca się, aby kobieta:
-
nie wykonywała irygacji i unikała stosunków seksualnych (przynajmniej 48h przed badaniem),
-
nie brała antybiotyków,
-
nie stosowała żadnych dopochwowych preparatów,
-
zabiegi higieniczne wykonywała przy użyciu możliwie jak najbardziej naturalnych kosmetyków a w dniu badania miejsca intymne umyła bez użycia jakichkolwiek kosmetyków,
-
poinformowała lekarza, który będzie przeprowadzać badaniem o stosowanej antykoncepcji dopochwowej lub jakimkolwiek innym leczeniu.
Badania nie przeprowadza się w trakcie miesiączki. Przebieg badania jest w większości przypadków bezbolesny dla kobiety i nie niesie za sobą żadnego ryzyka, może jednak wiązać się z pewnym dyskomfortem, jeśli u pacjentki rozwinął się silny stan zapalny. Bezpośrednio przed badaniem kobieta przyjmuje pozycje w fotelu ginekologicznym, wymaz pobiera się przy pomocy cienkiego wacika, zwyczajowo z tylnego sklepienia pochwy, choć może zdarzyć się sytuacja, gdzie wymaz będzie pobierany z okolic cewki moczowej lub – w przypadku ciężarnych – również z odbytu.
Efektem badania jest otrzymany wymaz, który następnie poddawany jest ocenie laboratoryjnej i badaniu pod mikroskopem, na podstawie którego lekarz może zarządzić dalsze działania i oczywiście poddaje ocenie otrzymane wyniki.
Interpretacją badania powinien zająć się lekarz, jednak ocena wymazu mieści się na 4 stopniowej skali
I stopień – obraz jest prawidłowy z pałeczkami kwasu mlekowego
II stopień – oprócz pałeczek kwasu mlekowego widoczne są pojedyncze leukocytu oraz bakterie
III stopień – niewielka liczba pałeczek kwasu mlekowego, widoczne są natomiast liczne leukocyty oraz bakterie
IV stopień – nie stwierdza się pałeczek kwasu mlekowego, liczne są natomiast leukocyty, bakterie rzęsistka pochwowego lub drożdżaków.
Jakie są wskazania do wykonania posiew z pochwy
Do wykonania badania nie istnieją żadne przeciwwskazania wiekowe, zaleca się, aby badanie było wykonywane w trakcie ciąży, ponieważ ewentualne infekcje mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko matki, ale i płodu.
Innymi wskazaniami do wykonania badania są takie czynniki jak wystąpienie u kobiety:
-
upławów,
-
stałego i bolesnego parcia na pęcherz,
-
odczuwanie bólu lub pieczenia podczas oddawania moczu,
-
odczuwanie świądu i pieczenie w okolicach krocza i miejsc intymnych,
Ponadto badanie przeprowadza się podczas leczenia stanów zapalnych i w trakcie wspomnianej już ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka są o wiele bardziej podatne na wszelkiej maści infekcje (związane jest to z zaburzoną gospodarką hormonalną, która ma niekorzystny wpływ na florę bakteryjną pochwy).
Co istotne, przed samym porodem powinno zostać wykonane badanie w celu diagnozy zakażeniem paciorkowcem z grupy GBS, wykonuje się wówczas wymaz z pochwy i odbytu. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa noworodkowi, u którego paciorkowiec mógłby wywołać zapalenie opon mózgowych lub zapalenie płuc, a te dla noworodka mogą być śmiertelnie niebezpieczne.
Co pozwala zdiagnozować posiew z pochwy?
Badanie posiewem z pochwy pozwala na diagnostykę różnorakich infekcji intymnych, do tych najczęściej diagnozowanych zaliczamy:
-
zakażenie gronkowcem złocistym – zakażenie wywołujące stan zapalny szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży,
-
chlamydiozę – infekcja prowadząca do problemów z płodnością, niedrożności jajowodów. Podnosi również ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,
-
grzybicę pochwy – może dotyczyć bardzo dużej liczby kobiet (nawet do 70%), nieleczona może powodować niepłodność.
Wspomniane wyżej infekcje mogą mieć wiele źródeł. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zaliczamy:
-
niewłaściwą dietę,
-
kontakty seksualne z wieloma różnymi partnerami,
-
cukrzycę,
-
brak odpowiedniej higieny okolic intymnych,
-
menopauzę,
-
ciążę,
-
stosowanie antybiotykoterapii,
-
korzystanie z jacuzzi i basenu.
Leczenie stanów zapalnych i zakażeń pochwy prowadzone jest przez ginekologa i generalnie sprowadza się do podania właściwych antybiotyków lub leków przeciwgrzybicznych. Aby zapobiec tymże warto stosować probiotyki ginekologiczne oraz dbać o higienę okolic intymnych.
Bibliografia
-
https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania
-
https://www.invag.pl/wymaz-z-pochwy-dlaczego-warto-wykonac-go-przy-infekcjach-intymnych/