portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Prężenie się niemowlaka
pixabay.com

Prężenie się niemowlaka

23 marca 2022

Niemowlę pręży się i wygina

Prężenie się niemowlaka określa stan, w którym dziecko bardzo napina swoje ciało, wyginając się przy tym w różne strony, bardzo często na boki albo do tyłu. Może też prostować rączki lub nóżki tak mocno, że trudno przy nim cokolwiek zrobić (na przykład ciężko je wtedy ubrać). Towarzyszy temu niepokój, problemy ze snem, a także płacz. Łatwo zauważyć, że uspokojenie takiego dziecka sprawia nam wiele trudności.

Prężenie się niemowlaka – przyczyny

Prężenie się niemowlaka może mieć swoje źródło w nadmiernym napięciu mięśniowym. Często są na nie narażone wcześniaki lub te noworodki, które chorowały na poporodową żółtaczkę mechaniczną albo podczas porodu doświadczyły niedotlenienia. Może wystąpić również gdy mama dziecka ma problemy z układem krążenia, chorą tarczycę lub nerki albo podczas ciąży pojawiła się anemia, nadciśnienie, krwawienie albo przedwczesne skurcze.

Napięcie mięśniowe nie może być za niskie ani za wysokie. Jest oceniane tuż po porodzie, jako jeden z elementów badania dziecka pod kątem skali Apgar. Nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni (jeśli są zbyt napięte lub zbyt wiotkie) może świadczyć o poważnym problemie dotyczącym mózgu lub układu nerwowego.

Problemy z napięciem mięśniowym powodują prężenie się niemowlaka, jest on bardzo niespokojny i ma lekki sen. Płacze, pręży całe ciało, a niektóre odruchy, które powinny być normalne, są bardzo utrudnione. Może mieć kłopoty z przekręcaniem się na bok, trzymaniem prosto główki albo zginaniem nóg.

Prężenie się niemowlaka może też zwiastować kolkę jelitową albo inną dolegliwość dotyczącą układu pokarmowego. Jest to mniej poważny stan niż wspomniane wcześniej nieprawidłowe napięcie mięśniowe i często jesteśmy w stanie pomóc niemowlęciu.

Gdy dziecko podczas karmienia nałyka się dużo powietrza, to często boli je brzuch, co manifestuje prężąc się, napinając mięśnie i podkurczając nogi. Wraz z minięciem kolki lub uregulowaniem pracy jelit, wszystkie te objawy powinny zniknąć.

Warto jednak pamiętać, że jeśli prężenie niemowlaka występuje często, a nie możemy łatwo zidentyfikować jego przyczyny, to warto zgłosić się do specjalisty, zwłaszcza jeśli podejrzewamy wzmożone napięcie mięśniowe, ponieważ wymaga ono często rehabilitacji oraz wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń.

Prężenie się niemowlaka – postępowanie

Jeśli mamy do czynienia z kolką, to przede wszystkim trzeba okazać dużą dozę cierpliwości. Mimo iż jest to czas bardzo uciążliwy tak dla rodziców jak i ciągle płaczącego dziecka, to w końcu minie i będzie można odetchnąć z ulgą. Gdy przyczyną są wzdęcia czy zaparcia, możemy spróbować pomóc mu się wypróżnić lub puszczać gazy.

W przypadku problemów z napięciem mięśniowym konieczna jest wizyta u pediatry. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ brak terapii może utrwalić złe nawyki ruchowe, które niemowlę wyrabia sobie mając ciągle napięte mięśnie. To może prowadzić do niewłaściwego rozwoju ruchowego, a potem problemów z koordynacją i koncentracją. Dzięki leczeniu, zwłaszcza podczas pierwszego roku życia, może uchronić się przed takimi komplikacjami.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy