Dziecko: eksperyment jako zabawa
fot. pixabay.com/yohoprashant
Karol Zaborowski - 29 Marca 2021

Prosty przepis na zabawę dla dzieci i dorosłych. Wystarczą 2 składniki

Domowe eksperymenty fizyczne lub chemiczne mogą być doskonałym sposobem na wspólną zabawę z dzieckiem. Jednym z takich eksperymentów jest właśnie przygotowanie własnej cieczy nienewtonowskiej. Do jej przygotowania potrzebujemy tylko dwóch składników.

Na początku warto wytłumaczyć, czym jest ciecz nienewtonowska. Otóż najprościej rzecz ujmując, jest to połączenie cieczy oraz ciała stałego. Jeżeli na ciecz nienewtonowską nie działa żadna dodatkowa siła zewnętrzna, to zachowuje się jak ciecz, ale jeżeli zaczniemy ją ugniatać w naszych rękach lub ją uderzymy, to na krótki moment stanie się ciałem stałym.

Jest to banalny do wykonania eksperyment, który z łatwością przygotujemy wraz ze swoimi dziećmi. Co warto zaznaczyć, lepiej wykonywać go na zewnątrz, lub np. na stole bez obrusa, ponieważ możemy narobić podczas zabawy trochę bałaganu.

Eksperyment fizyczny dla dziecka

Do przygotowania naszej cieczy nienewtonowskiej wystarczy nam woda i mąki ziemniaczana. Jeżeli chcemy, to możemy też dodać barwnik spożywczy, aby cała masa miała jakiś wpadający w oko kolor. Jeżeli chodzi o samą ilość wody oraz mąki to wystarczy przygotować około pół szklanki wody i mniej więcej szklankę mąki ziemniaczanej.

Oba składniki umieszczamy w jednej misce i dokładnie mieszamy, dodając opcjonalnie barwnik. Masa powinna być płynna, jeżeli widzimy w niej zbite grudki, to trzeba dolać więcej wody.

Reakcja dziewczynki na widok taty bez brodyReakcja dziewczynki na widok taty bez brodyCzytaj dalej

Chcąc też sprawdzić, czy nasza ciecz nienewtonowska jest już gotowa i nabrała swoich niesamowitych właściwości, wystarczy wsadzić do niej jeden ze swoich palców. Jeżeli zaczniemy wyciągać go powoli, to płyn nie powinien stawiać żadnego oporu. Jednak jeżeli spróbujemy go wyciągnąć gwałtownie, to powinniśmy czuć, jak ciecz stara się nas zatrzymać.

Można też wziąć w rękę odrobinę płynu i spróbować uformować z niego kulkę. Jeżeli przepis się udał, to powinniśmy muc do zrobić poprzez przekładanie masy z ręki do ręki, a także jej ściskanie i obracanie. Natomiast jeżeli przestaniemy na nią naciskać i otworzymy dłoń, co kulka powinna się rozpłynąć i zacząć spływać z naszej ręki.

Co ciekawe, taką ciecz nienewtonowską można spotkać też w przyrodzie i są nią ruchome piaski.

Przygotowany przez nas płyn można też uderzyć pięścią, która nie powinna się w nim zanurzyć. Można też upuścić na masę jakiś przedmiot, który początkowo powinien uderzyć o jej powierzchnię niczym o blat stołu, a dopiero po chwili się w nim zanurzyć.

Dodatkowo można przeprowadzić jeszcze jeden naprawdę niesamowity eksperyment, ale będziemy do tego potrzebowali o wiele więcej mąki i wody, a także jakiś bardzo duży pojemnik np. basen.

Choć brzmi to niesłychanie, to po cieczy nienewtonowskiej można chodzić. Oczywiście, jeżeli się zatrzymamy, to zaczniemy tonąć, jednak póki będziemy w ruchu, to nasze stopy nie powinny się zanurzyć. Widać to dokładnie na nagraniu poniżej.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News