portalparentingowy.pl
przemyslaw-czarnek-1620412505

screen "Wiadomości"

Przemysław Czarnek został zapytany o przecieki dot. egzaminów maturalnych. Odpowiedział, że matury nie będą powtarzane

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Przemysław Czarnek był dzisiejszym gościem "Wiadomości". Minister edukacji i nauki został zapytany o tegoroczne przecieki dotyczące egzaminów maturalnych z języka polskiego i matematyki. Szef MEiN odpowiedział, czy będzie potrzeba powt&oa

Tegoroczne przecieki maturalne odbiły się szerokim echem w mediach. Choć co roku pojawiają się informacje w internecie dotyczące rzekomych przecieków z maturalnych arkuszy, to zazwyczaj okazują się one fałszywe. Jednak zdarza się, że faktycznie niektórzy uczniowie dostają informacje o tym, co będzie na egzaminie, zanim ten się w ogóle rozpocznie. Przemysław Czarnek w czasie swojego wystąpienia zaznaczył, że 99,9% dyrektorów w Polsce bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, jeżeli chodzi o zabezpieczenie arkuszy maturalnych. Niestety wciąż pozostają tacy, którzy nie podchodzą do tego, tak jak należy.

W tym roku doszło do przecieku na terenie województwa podlaskiego. Szef CKE informował już, że o wszystkim została poinformowana policja i to właśnie organy ścigania są odpowiedzialne za sprawdzenie, jak i kiedy dokładnie doszło do przecieku. Jednak wiele osób zastanawiało się, czy w związku z tym, że informacje dotyczące pytań wyciekły, to uczniowie będą musieli powtarzać swoje egzaminy.

Przemysław Czarnek o przeciekach maturalnych

Nie da się ukryć, że egzamin maturalny to ogromny stres dla ucznia. Nawet takiego, który dobrze przygotował się z materiału obowiązującego na egzaminie. Potrzeba ponownego podejścia do egzaminu może stanowić poważny problem, dlatego też nie dziwi fakt, że wielu uczniów obawiało się, że zapadnie decyzja o unieważnieniu matur. Oczywiście ciężko oczekiwać, aby unieważnić matury w całym kraju. W takich sytuacjach raczej zapada decyzja o powtórzeniu egzaminu w miejscach, gdzie faktycznie doszło do przecieku.

Jednak ze słów Przemysława Czarnka wynika, że absolutnie nie będzie potrzeby, aby w tym roku którakolwiek ze szkół musiała powtarzać egzamin dojrzałości wśród swoich uczniów.

Jest to bez wątpienia bardzo dobra wiadomość dla uczniów, którzy nie będą musieli podchodzić do egzaminu raz jeszcze. Budzi jednak pewne kontrowersje, bo skoro część z nich mogła mieć dostęp do pytań i odpowiedzi przed przystąpieniem do matury, to czy można tu mówić o sprawiedliwym podejściu i równych szansach?

Rzecz jasna na zapadnięcie ostatecznych decyzji w tej sprawie jest jeszcze za wcześnie, ponieważ postępowanie w sprawie przecieków dopiero się rozpoczęło. Miejmy nadzieję, że służbom jak najszybciej uda się ustalić, jak dokładnie do nich doszło i kto jest za nie odpowiedzialny.

Artykuły polecane przez redakcję Portalu Parentingowego:

  • Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

  • Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

  • Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy
    undefined

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >