Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek – kim jest? Podstawowe informacje

Przemysław Czarnek to polski doktor prawa i polityk – w życiu politycznym kraju realizuje się w ramach partii Prawo i Sprawiedliwość. Poseł na Sejm IX i X kadencji oraz Minister Edukacji i Nauki w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2020 – 2023).

 • Pełne imię i nazwisko: Przemysław Czarnek
 • Data urodzenia: 11 czerwca 1977 roku
 • Miejsce urodzenia: Koło
 • Wzrost: 187 cm
 • Wykształcenie: doktor nauk prawnych na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
 • Zawód: prawnik, polityk
 • Rodzice: Bożena i Henryk Czarnek
 • Rodzeństwo: brak
 • Stan cywilny: żonaty z Katarzyną Czarnek (od 2000 roku)
 • Dzieci: córka Julia oraz syn Mateusz
 • Partia: Prawo i Sprawiedliwość
 • Instagram: @przemyslawczarnek

Przemysław Czarnek – kariera zawodowa

Kariera zawodowa Przemysława Czarnka to przede wszystkim historia pracy w charakterze wykładowcy akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Akademii Leona Koźmińskiego czy Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Polacy zapamiętali go jednak przede wszystkim z uwagi na jego karierę polityczną.

Przemysław Czarnek jako polityk realizował się w strukturach Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie z ramienia tej partii został posłem na Sejm IX i X kadencji, by później – w roku 2020 – objąć stanowisko Ministra Edukacji i Nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego. Z uwagi na podejmowane przez siebie kroki jest uznawany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych ministrów III RP.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji Przemysława Czarnka był szereg zmian w Ustawie Prawo oświatowe, które szybko zostało okrzyknięte mianem „Lex Czarnek”. Zakładało ono zwiększenie władzy kuratorów nad dyrekcjami szkół i zcentralizowanie wszelkiej decyzyjności wobec wydarzeń szkolnych wokół kuratoriów, a nie jak dotychczas wokół uznania rodziców dzieci i nauczycieli.

Przemysław Czarnek – życie prywatne

Przemysław Czarnek od 2000 roku jest żonaty z Katarzyną Czarnek, doktor biologii, która podobnie jak jej mąż pracuje w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Mają razem dwójkę dzieci – córkę Julię oraz syna Mateusza.

Pokaż więcej

Podręcznik Biznes i zarządzanie
01.09.2023 15:00 Takich bzdur nikt się nie spodziewał. Co znajdziemy w podręczniku "Biznes i zarządzanie"?

Od tego roku uczniowie szkół średnich zaczną się uczyć nowego przedmiotu. Biznes i zarządzanie ma zaznajomić młodych ludzi z przedsiębiorczością. To „nowość na skalę dotąd niespotykaną”, jak stwierdził Przemysław Czarnek. A jak będzie? Podręcznik już zaczyna być krytykowany przez nauczycieli. Serwis money.pl zajrzał natomiast do środka książki i okazuje się, że pozostawia on wiele do życzenia. Czy to nam coś przypomina? 

Zmiany w szkołach 2023/24
17.08.2023 09:29 We wrześniu nowe przedmioty w szkole. Minister edukacji przygotował dla uczniów kilka niespodzianek

Do rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24 zostało już niewiele ponad dwa tygodnie. Od września polskich uczniów czekają zmiany w podstawie programowej. Pojawi się m.in. nowy przedmiot. Zmieni się też system oceniania na lekcjach wychowania fizycznego.Zmiany, które MEiN wprowadza, dotyczą także języka polskiego i łaciny. Jasne jest już także, co z obowiązkowymi lekcjami religii. Wszystkie zmiany w edukacji zebraliśmy dla was w jednym miejscu.

Czarnek Przemysław
07.04.2022 21:33 "Poznaj Polskę Na Sportowo". Przemysław Czarnek: "Wyjazdy będą połączone z edukacją patriotyczną"

W ramach programu "Poznaj Polskę Na Sportowo" Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże 10 mln zł Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Środki mają być przeznaczone na organizację wyjazdów dla młodych piłkarzy i piłkarek grających w sekcjach piłki nożnej.Ministerstwo Edukacji i Nauki rozszerza pilotażowe przedsięwzięcie "Poznaj Polskę" o nowy moduł. W ramach programu "Poznaj Polskę Na Sportowo" kluby sportowe zrzeszone w PZPN, których członkami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych uprawiający piłkę nożną, będą mogły otrzymać dofinansowanie do wyjazdów na wydarzenia sportowe. Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki celem przedsięwzięcia jest budowanie pozytywnych wzorców sportowych, kształtowanie postawy patriotycznej poprzez sport i historię sportu oraz propagowanie zdrowego stylu życia, i zasad współzawodnictwa fair play.

EN Przemysław Czarnek
01.04.2022 13:18 Przemysław Czarnek dementuje doniesienia o niewystarczających funduszach. "Rząd jest na to przygotowany"

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że nie zabraknie pieniędzy na edukację ukraińskich dzieci. Tego typu informacje to fake newsy - stwierdził w Polskim Radiu 24.Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24 wypowiedział się na temat zapewnienia kontynuacji nauki ukraińskich dzieci w Polsce. Zaprzeczał doniesieniom, mówiącym o tym, że zabraknie na to pieniędzy i oświadczył, że na ten cel "środki finansowe na pewno będą przekazane".

ważne-wazne-lelum
26.03.2022 14:44 Przemysław Czarnek o uczniach z Ukrainy: "To jest historyczny moment"

"To jest historyczny moment, w którym nasze dzieci uczestniczą w tworzeniu nowej historii relacji polsko-ukraińskich" - powiedział Przemysław Czarnek podczas wizyty w Kaliszu. Minister Edukacji docenił polską młodzież za to, że z otwartymi ramionami przywitała ukraińskich rówieśników.Do systemu edukacji dołączyło już ponad 100 tys. dzieci z Ukrainy. Liczba ta jednak stale rośnie. Tak potężne grono nowych uczniów niewątpliwie jest wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i młodzieży. Przemysław Czarnek zapewnił jednak, że zmiany nie wpłyną na dalszą edukację.

EN Czarnek
18.03.2022 01:00 Konferencja Przemysława Czarnka. "Dziecko po traumie wojennej nie potrzebuje dodatkowego stresu"

18 marca odbyła się konferencja Ministra Przemysław Czarnka, podczas której zaapelował do samorządowców o tworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci uciekających przed wojną. "Dziecko po traumie wojennej nie potrzebuje dodatkowego stresu" - wyjaśnił szef MEiN. Na piątkowej konferencji minister Przemysław Czarnek poinformował o planach, które mają na celu przeniesienie ukraińskich uczniów do oddziałów przygotowawczych.

Czarnek Przemysław
11.03.2022 01:00 Przemysław Czarnek zabrał głos ws. dzieci z Ukrainy. "Już 24 tys. spośród dzieci uchodźczych trafiło do polskich szkół. To lawinowo rośnie"

Do polskich szkół trafiło już 24 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. "To lawinowo rośnie" - powiedział w porannej rozmowie RMF FM, minister Przemysław Czarnek i zaapelował do samorządowców o tworzenie oddziałów przygotowawczych. Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Od tego czasu do Polski wciąż przybywają uciekające przed wojną rodziny, głównie matki z dziećmi. W związku z tą trudną sytuacją polski rząd umożliwił ukraińskim uczniom kontynuowanie nauki w polskich szkołach. Wypowiedział się na ten temat Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w porannej rozmowie RMF FM.

Czarnek Przemysław
10.03.2022 01:00 Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie. Będą zmiany w szkołach w związku z sytuacją w Ukrainie

W związku z wojną na Ukrainie do polskich szkół wejdą zmiany. Minister Edukacji Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym w przedszkolach i klasach 1-3 powstaną dodatkowe miejsca dla dzieci z Ukrainy.Nowe przepisy wchodzą w życie w czwartek i będą obowiązywały do końca roku szkolnego 2021/2022. W tym okresie zgodnie z nowym rozporządzeniem Przemysława Czarnka do publicznych szkół i publicznych przedszkoli będzie można przyjmować więcej dzieci.

dzieci z plecakami
23.02.2022 01:00 Przemysław Czarnek opowiedział o nowelizacji prawa oświatowego

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat nowelizacji prawa oświatowego. Tłumaczył m.in., że daje ona "realne narzędzie przede wszystkim w pierwszej kolejności rodzicom" i kuratorom oświaty.We wtorek w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister Przemysław Czarnek opowiadał o zmianach, jakie wiązałyby się z wejściem w życie nowelizacji prawa oświatowego, o której mówił, że "to prawdziwy kij włożony w mrowisko".

wycieczka
17.02.2022 01:00 Konferencja Przemysława Czarnka. Minister o programie "Poznaj Polskę"

Rusza kolejna edycja programu "Poznaj Polskę", w ramach którego rząd przeznacza 100 mln zł na wycieczki dla dzieci i młodzieży. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zachęca do składania wniosków.Program Poznaj Polskę ma na celu uatrakcyjnienie uczniom edukacji poprzez dofinansowanie wycieczek, podczas których dzieci i młodzież mają możliwość poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. O dofinansowanie wycieczek mogą ubiegać się organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

Przemysław Czarnek
16.02.2022 01:00 Przemysław Czarnek podjął decyzję. 10,5 mln zł trafi do Politechniki Łódzkiej

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję o przyznaniu Politechnice Łódzkiej środków w wysokości 10,5 mln zł na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego i badawczego. W środę Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas wizyty na uczelni przekazał czek o wartości 10,5 mln zł rektorowi Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofowi Jóźwikowi.

dzieci idą do szkoły
08.02.2022 01:00 Przemysław Czarnek o planach dot. nauki stacjonarnej

Jest szansa, że uczniowie szybciej wrócą do szkół. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że ze względu na poprawę sytuacji pandemicznej, będzie podejmowana decyzja w tej sprawie.27 stycznia uczniowie klas 5-8 oraz szkół ponadpodstawowych zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki przeszli na naukę zdalną, która potrwać miała do 27 lutego, czyli do zakończenia ferii zimowych. Możliwe jednak, że termin ten ulegnie zmianie.

sklejka
31.01.2022 01:00 Przemysław Czarnek spotka się dziś z Andrzejem Dudą. Będą rozmawiać o "lex Czarnek"

Prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem w sprawie niedawnej nowelizacji Prawa oświatowego tzw. "Lex Czarnek". Rozmowa odbędzie się 31 stycznia o godzinie 16:00.Dziś 31 stycznia o godzinie 16:00 ma się odbyć spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. W spotkaniu mają uczestniczyć również: przewodnicząca sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) i wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Przemysław Czarnek
18.01.2022 01:00 Część nauczycieli może odejść z zawodu przez "lex Czarnek". Dane niepokoją

Nauczyciele deklarują odejście z zawodu w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe zwanej „lex Czarnek”. Projekt wzmacniający rolę kuratora oświaty spotkał się z krytyką niektórych pedagogów. Nowelizacja ustawy, za którą podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zagłosowało 227 posłów, przewiduje większe uprawnienia dla kuratorów oświaty. Będą oni mieli m.in. decydujący głos przy wyborze dyrektorów szkół i od nich będzie zależało także jakie zajęcia będą mogły się odbywać w danych placówkach.

Przemysław Czarnek
17.01.2022 01:00 Czarnek i Kowalski chcą systemowego nauczania języka polskiego za granicą

W Polsce ma powstać instytucja, mająca na celu nauczanie i promocję języka polskiego za granicą. Pomysł stworzenia czegoś w rodzaju Instytutu Goethego zaproponował poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski. Trwają rozmowy na ten temat z ministrem Przemysławem Czarnkiem.W poniedziałek w Opolu odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, podczas której zaproponował utworzenie "państwowej instytucji, zajmującej się nauką i promocją języka polskiego poza granicami Polski."

Przemysław Czarnek
10.01.2022 01:00 Komunikat Przemysława Czarnka ws. zamieszania z kurator oświaty

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat zamieszania, jakie wyniknęło po słowach kurator oświaty z Małopolski Barbary Nowak, która powiedziała m.in., że szczepionki to eksperyment, co nie spodobało się także ministrowi Adamowi Niedzielskiemu. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak brała udział w piątkowej rozmowie z Radiem Zet, podczas której został poruszony temat szczepień przeciwko COVID-19. Kurator powiedziała, że jest przeciwna obowiązkowym szczepieniom dla nauczycieli i nazwała szczepionki eksperymentem.

Przemysław Czarnek
04.01.2022 01:00 Przemysław Czarnek o "Laboratoriach przyszłości". Wielkie dofinansowania dla szkół

Minister Edukacji i Nauki w poniedziałek odwiedził uczniów ze szkoły podstawowej w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. W trakcie wizyty wypowiedział się na temat projektu "Laboratoria przyszłości". W jego ramach szkoły publiczne otrzymały prawie 1 mld zł dotacji. "W porównaniu do wielu szkół na zachodzie Europy nie mamy się czego wstydzić, a możemy wprawić w kompleksy naszych zachodnich partnerów" - zapewniał szef MEiN podczas wizyty na Podkarpaciu. Według Czarnka program "Laboratoria przyszłości" pozwoli odkryć talenty dzieci już na wczesnym etapie edukacji.

Przemysław Czarnek
03.01.2022 01:00 Komunikat Przemysława Czarnka dot. powrotu dzieci do szkół

Minister Przemysław Czarnek w TVP Info potwierdził, że nauka zdalna nie zostanie przedłużona i 10 stycznia uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach. Dodał także, że kolejne decyzje w tej sprawie będą uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej.Ze względu na rozwój czwartej fali koronawirusa została podjęta decyzja o wprowadzeniu nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia. Wyglądało na to, że sytuacja się poprawia, ale właśnie minister Adam Niedzielski przekazał niepokojące informacje o wzroście liczby nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Czy w związku z tym uczniowie na pewno wrócą do nauki stacjonarnej?

Uczniowie
30.12.2021 01:00 Zmiany w edukacji historycznej i społecznej

17 grudnia Przemysław Czarnek skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zmian w podstawie programowej szkół ponadpodstawowych. Modyfikacjom ulegnie edukacja historyczna i społeczna. Zaproponowane zmiany mają polegać na wprowadzeniu do szkół przedmiotu historia i teraźniejszość, a także zmodyfikowaniu podstawy programowej historii i WOS-u na poziomie rozszerzonym. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 17 stycznia 2022 roku.

Minister Przemysław Czarnek
19.12.2021 01:00 Dyrektor szkoły zakpił z wypowiedzi Czarnka o ubiorze w szkole

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek znów wywołał kontrowersje po tym, jak negatywnie wypowiedział się na temat popularnych dzisiaj spodni typu rurki. Nie wszystkim spodobało się jego stanowisko na ten temat. Zakpił z niego m.in. dyrektor jednej z warszawskich.Minister Przemysław Czarnek słynie już z kontrowersyjnych wypowiedzi i pomysłów. Ponownie wywołał burzę, wygłaszając swoją opinię. Tym razem chodziło o ubiór dzisiejszej młodzieży płci męskiej.

Czarnek
16.12.2021 01:00 Ministerstwo Edukacji wydało komunikat. Chodzi o list Czarnka w sprawie ronda Dmowskiego

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało oficjalny list Przemysława Czarnka do Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna. Szef resortu odniósł się do próby likwidacji ronda im. Dmowskiego w Warszawie. Uznał, że jest to krok w kierunku zacierania ruchu narodowego w dziejach Polski. Minister Edukacji stwierdził, że likwidacja ronda to atak na polską historię oraz kulturę. Dmowski jako jeden z "architektów naszej niepodległości" nie powinien być usuwany z kart historii. Według Czarnka nowa nazwa ronda świadczy o błędnie rozumianej walce o równouprawnienie.

Przemysław Czarnek
13.12.2021 01:00 Przemysław Czarnek pogratulował uczniom i nauczycielom. Poruszył temat ekologii

Przemysław Czarnek wziął udział w gali finałowej III edycji programu "Lider wiedzy i ochrony środowiska". Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami opowiedział o ekologii i przyrodzie. Jego słowa poruszyły kontrowersyjne tematy.Minister edukacji nie wahał się podczas swojego przemówienia. Zaczął mówić o "ideologii lewicowej" i "animilizacji człowieka". W jego ocenie Europa zmierza w złym kierunku.

Przemysław Czarnek
11.12.2021 01:00 Przemysław Czarnek żąda wyjaśnień od uczelni. Nie zgadza się z wprowadzeniem nauki zdalnej

Przemysław Czarnek zażądał wyjaśnień od Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną rektor uczelni zdecydował o wprowadzeniu nauki zdalnej. Ministrowi edukacji nie spodobała się ta decyzja.Czarnek zwrócił się do władz wrocławskiej uczelni, gdy na przełomie listopada i grudnia wprowadziła nauczanie zdalne. Minister w trybie pilnym zażądał wyjaśnień, gdyż zajęcia na uczelni miały odbywać się w formie stacjonarnej. Uniwersytet Ekonomiczny w odpowiedzi odniósł się do statystyk zakażeń.

Adam Niedzielski, Przemysław Czarnek
11.12.2021 01:00 Przemysław Czarnek zamierza dyskutować z Niedzielskim. Chodzi o szczepienia nauczycieli

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych. Należą do nich nauczyciele. Przemysław Czarnek postanowi wypowiedzieć się w tej sprawie. Zamierza dyskutować z Niedzielskim. Szef MEiN stwierdził, że nie stać nas na cięcia kadrowe idące w parze z obowiązkiem szczepień u nauczycieli. Odesłanie nawet 10 czy 15 proc. pracowników jest niemożliwe.

Przemysław Czarnek
08.12.2021 01:00 Przemysław Czarnek wypowiedział się w sprawie nauki zdalnej. "To jest tylko kilka dni"

20 grudnia uczniowie zostaną odesłani do domu na nauczanie zdalne. Przemysław Czarnek skomentował zarządzenie ministra zdrowia. Zapewnił, że nie ma mowy o przerwie dłuższej niż do 9 stycznia. - To jest tylko kilka dni — tak skwitował decyzję o zamknięciu szkół minister Czarnek. Do tej pory szef resortu edukacji zapewniał, że placówki oświatowe pozostaną otwarte. Plany rządu jednak uległy szybkiej zmianie.

Przemysław Czarnek
06.12.2021 01:00 Przemysław Czarnek namawia rodziców do szczepienia dzieci

- Zachęcam wszystkich rodziców do podjęcia decyzji o zaszczepieniu swych dzieci — mówił minister Czarnek podczas rozmowy z "Super Expressem". Od połowy grudnia rozpocznie się akcja szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. Po raz pierwszy preparat zostanie dopuszczony do użytku tej grupy wiekowej. Rząd apeluje do rodziców i namawia ich do szczepienia swoich dzieci. Tylko w ten sposób uda im się zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość nauki stacjonarnej. Czarnek poruszył ten temat w wywiadzie dla "Super Expressu".

Przemysław Czarnek
03.12.2021 01:00 Projekt "lex Czarnek" trafił do Sejmu. "Pogrzeb polskiej edukacji"

- Sytuacja jest krytyczna. Skojarzenie mamy tylko jedno, to będzie pogrzeb polskiej edukacji — mówi Anna Schmidt-Fic, współzałożycielka inicjatywy Protest z Wykrzyknikiem. Do Sejmu trafił projekt "lex Czarnek" zakładający zwiększenie roli kuratora. Nauczyciele protestują.7 grudnia odbędzie się pierwsze czytanie projektu "lex Czarnek". Proponowane przez niego zmiany dotyczą przede wszystkim roli kuratora w funkcjonowaniu szkół. Będzie mógł decydować o odwołaniu dyrektora.

Przemysław Czarnek
01.12.2021 01:00 Od dziś nowe obostrzenia, co ze szkołami? Odpowiedź ministra edukacji

- Nie ma teraz planów zmiany przepisów funkcjonowania szkół podczas pandemii — powiedział Przemysław Czarnek w rozmowie dla Polskiego Radia Łódź. Według Ministra Edukacji i Nauki tryb zdalny jest przykrą koniecznością, której chciałby uniknąć. Na razie uczniowie będą normalnie uczęszczali na zajęcia.W poniedziałek Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia Łódź. Redaktor zapytał ministra o plany związane z funkcjonowaniem szkół w czasie pandemii. Szef resortu rozwiał wszelkie wątpliwości.