Przerośnięte migdałki
Czym są migdałki?
Jeśli porównać organizm ludzki do twierdzy, to można by powiedzieć, że migdałki to fosa okalająca zamek, nieszczególnie głęboka, ale spełniająca podstawową funkcję. Zadaniem migdałków bowiem, jest zatrzymywanie drobnoustrojów i patogenów przed wnikaniem do organizmu, a także pomagają w tworzeniu czegoś, co określane jest mianem ‘pamięci immunologicznej’. W medycynie można spotkać określenie, że stanowią one część pierścienia chłonnego Waldeyera (migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, językowy, migdałki trąbkowe oraz pasma boczne i grudki chłonne na tylnej ściance gardła). Mówiąc o migdałkach najczęściej mamy na myśli migdałek trzeci oraz migdałki podniebienne – to one są bowiem odpowiedzialne za występowanie u dzieci infekcji.
Każdy człowiek rodzi się wyposażony w migdałki, te z czasem zanikają, pierwszy zniknie migdałek trzeci (przed 10 rokiem życia), później podniebienne (u nastolatków) a gdy będzie już bliżej niż dalej (40lat) zaniknie migdałek językowy.
Czym jest przerost migdałków?
Jeśli trzymać by się porównania zamkowego, to w momencie, gdy dziecko jest zdrowe, fosa jest sucha, co oznacza mniej więcej tyle, że migdałki są normalnej dla siebie anatomicznie wielkości. Jednak podczas infekcji, czyli inwazji obcych patogenów migdałki powiększają się (fosa się zapełnia) w celu przechwytywania jak największej ilości szkodliwych patogenów. Po infekcji powinny one wrócić do normalnego stanu. Jeśli jednak po infekcji migdałki pozostaną w przerośniętej formie i nie ulegną zmniejszeniu może dojść do ich stałego przerostu, a ten jest stanem, w którym zamiast pierwszą linią ochrony organizmu stają się one źródłem bakterii.
Objawy i przyczyny przerośniętych migdałków
Dlaczego w ogóle migdałki mogą nie wrócić do pierwotnej formy, co powoduje, że dochodzi do ich przerostu i utracenia niejako funkcji ochronnych a przejście do formy, w której mogą one stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia dziecka? Najczęstszymi przyczynami przerostu migdałków są:
-
Refluks żołądkowo – przełykowy
-
Próchnica zębów
-
Alergiczny nieżyt nosa
-
Astma (również związana z alergią)
-
Zapalenia zatok
-
Nawracające infekcje bakteryjne i wirusowe w górnych drogach oddechowych
Jeśli migdałki są zdrowe, to gdy dziecko otwiera buzię pozostają one niewidoczne. Kiedy dochodzi do ich przerostu – łatwo je zauważyć, czasem wręcz dotykają się w linii środkowej gardła. Ponadto przerośnięte migdałki łączą się z takimi objawami jak:
-
Niewyraźna mowa i zmiana barwy głosu dziecka
-
Trudności połykaniu
-
Nierównym oddechem podczas snu
-
Chrapaniem
-
Częstymi pobudkami dziecka
-
Moczeniem nocnym
-
Nierytmicznym oddechem
Poza tym, nieleczone przerośnięte migdałki mogą powodować takie zaburzenia jak bezdech senny a także zespół zaburzeń oddychania w trakcie snu, który może być szczególnie niebezpieczny dla dziecka.
Diagnozę jednak należy pozostawić w rękach lekarza, najlepiej laryngologa. Wykonuje on badanie zwane rynoskopią (przednia i tylną), za pomocą, której ustala, czy migdałki są przerośnięte i jeśli tak, to jaka powinna być forma ich leczenia.
Leczenie przerośniętych migdałków
Leczenie przerośniętych migdałków to nie tylko zabieg ich usunięcia (ale i do tego przejdziemy). Jeśli przerost nie jest znaczny i przerośnięte migdałki nie powodują znacznych utrudnień w oddychaniu można pokusić się o leczenie środkami farmakologicznymi, a konkretnie to glikokortykosteroidami donosowymi i leczeniem immunostymulacyjnym. Jeśli jednak wymagane jest leczenie operacyjne, wówczas pacjent zostanie skierowany na zabieg usunięcia migdałków.
Obecnie migdałki usuwane są za pomocą takich zabiegów jak tonsillektomia i tonsillotomia, oba te zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, co jest o tyle sensowne, że przy znieczuleniu miejscowym dziecko narażone jest na spory stres, co prawda nie czuje ono bólu związanego z zabiegiem, ale widzi, że jest on wykonywany. Znieczulenie miejscowe było standardem jeszcze kilkanaście lat temu. Standardem jest 3dniowy pobyt dziecka w szpitalu, połączony z kilkunastodniową rekonwalescencją po zabiegową. Jeśli chodzi o zabiegi to
-
Tonsillotomia – wykonywana jest, gdy objawy wskazują na obturacyjne bezdechy w trakcie snu, problemy z przełykaniem oraz zaburzenia mowy. Charakterystyką tego zabiegu jest częściowe usunięcie przerośniętych migdałków.
-
Tonsillektomia – to całkowite usunięcie migdałków podniebiennych, które zalecane jest w przypadkach: obturacyjnego bezdechu sennego, nawracających stanów zapalnych, konieczności pobrania migdałka do diagnostyki przeciwnowotworowej.
Każdy zabieg może nieść ze sobą określone powikłania, w przypadku wycinania migdałków są to gorączka, osłabienie, brak apetytu i ból gardła. Nie powinny one jednak utrzymywać się dłużej niż kilka dni.
undefined
Bibliografia
https://ktomalek.pl/blog/przerosniete-migdalki-przyczyny-i-leczenie/w-925
https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/czy-wycinac-migdalki-dzieciom-aa-tyNH-YWjz-EVaL.html