Przewlekły katar u przedszkolaka
A nadejdzie dzień, w którym wróci. Warto być do tego wcześniej przygotowanym, bo dzieci w wieku przedszkolnym chorują regularnie, a same przedszkola temu w pewien sposób sprzyjają.
Dlaczego dzieci przedszkolne często chorują?
Przewlekły katar u przedszkolaka nie jest niczym nietypowym. Warto jednak poznać genezę, dlaczego dzieci w wieku przedszkolnym często i przewlekle chorują. Jeśli dziecko nie chodziło do żłobka, a swoją przygodę z placówkami oświatowymi zaczyna od przedszkola, wówczas po raz pierwszy spotyka się z stosunkowo dużą i zróżnicowaną grupą rówieśniczą.
W takim środowisku bakterie i wirusy w sposób całkowicie swobodny mogą migrować między jednym dzieckiem a drugim, dzieci bawią się ze sobą, używają do zabawy często tych samych zabawek i rzadko kiedy pamiętają o zasłanianiu nosa podczas kichania, kichaniu w zgięcie łokcia i każdorazowym myciu rąk po kontakcie z wydzieliną z nosa. Liczebność grupy i ilość nauczycielek, które na taką grupę przypadają, również nie ułatwia ograniczenie migracji wirusów i bakterii.
Dziecko, które nie miało wcześniej styczności z licznymi patogenami, nie ma wyrobionej odporności, a co za tym idzie ma dużą łatwość łapania infekcji i przychodzenia z nią do domu. Wielu rodziców wspomina, że pierwszy rok uczęszczania dziecka do przedszkola był bardzo „w kratkę” ze względu na regularne choroby swojej pociechy.
Rodzaje kataru u dziecka
W większości przypadków dzieci chorują na łagodną odmianę infekcji wirusowej, znanej potocznie jako przeziębienie. Najczęściej występującymi objawami przeziębienia są: gorączka, ogólne osłabienie, łzawienie. Zdarza się oczywiście, że katar ma charakter infekcji bakteryjnej i wówczas konieczna może być antybiotykoterapia, aby pozbyć się stanu zapalnego, choć jest to rzadsza sytuacja. Jak możemy podzielić katar ze względu na charakter wystąpienia nieżytu nosa?
-
Przewlekły – wynikający z takich czynników jak krzywa przegroda nosowa lub przerośnięty trzeci migdał. Dziecko wówczas ma tendencję do łatwego łapania infekcji. Może się zdarzyć, że terapia lekami będzie niewystarczająca i konieczne będzie leczenie operacyjne
-
Alergiczny – wydzielina z nosa będzie przezroczysta i wodnista, katar często będzie wówczas występować z dodatkowymi objawami takimi jak zapalenie spojówek, lub silny świąd. Katar wynikający z kontakty z alergenem może mieć charakter sezonowy (pyłki) lub stały (roztocza kurzu domowego) leczony przy pomocy leków antyhistaminowych.
-
Bakteryjny – towarzyszy my zielona lub żółtawa wydzielina z nosa, często połączona z gorączką i uczuciem niepokoju u dziecka. Bardzo często powikłania po infekcji bakteryjnej mogą być poważne i niebezpieczne dla zdrowia (zapalenie płuc). Zwyczajowo leczony antybiotykoterapią
-
Wirusowy – wywoływany przez kontakt z patogenem, wydzielina z nosa w tym przypadku jest wodnista, lecz przechodzi w śluzową. Objawami infekcji wirusowej ą również gorączka, problemy z oddychaniem czy brak apetytu. W większości przypadków wystarczy leczenie objawowe, choć zdarza się, że katar przerodzi się w zapalenie spojówek, ucha lub gardła.
Przewlekły charakter kataru można najczęściej zaobserwować w przypadku alergicznego nieżytu nosa, wspomnianych już przyczyn laryngologicznych, ciała obcego w jamie nosowej lub zespołu zaciekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. To właśnie zespół zaciekania wydzieliny jest najczęstszym powodem przewlekłego kataru u dzieci w wieku przedszkolnym.
Jak leczyć przewlekły katar u dziecka?
Jeśli nie mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, katar nie jest spowodowany alergią lub przyczynami dermatologicznymi, wówczas zaleca się stosowanie kilku nieszczególnie wyszukanych, lecz skutecznych metod. Przede wszystkim objawy infekcji należałoby skonsultować z lekarzem, który może chcieć również osłuchać dziecko w celu wykluczenia nieprawidłowości w płucach lub oskrzelach. Pediatrzy często natomiast polecają krople do nosa dla dzieci.
Innymi metodami zalecanymi przez pediatrów są wszelkie sposoby łagodzenie objawów infekcji których celem jest nawilżenie nosa. Coraz większą popularność zyskują obecnie roztwory z wody morskiej aplikowane w postaci atomizerów lub plastry naklejane na ubranie uwalniające zapach olejku sosnowego i eukaliptusowego udrażniając nos i ułatwiając oddychanie. Często zaleca się również stosowanie nebulizacji z soli fizjologicznych, a jeśli przewlekły charakter kataru jest szczególnie dokuczliwy, wówczas zalecane są również preparaty natłuszczające śluzówkę nosa.
Bibliografia
-
https://bioaronsystem.pl/katar-u-dziecka-jak-wyleczyc-uporczywy-katar/#Przyczyny\_i\_rodzaje\_kataru
-
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/95582,ciagly-kaszel-i-katar-u-przedszkolaka