Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Przykra niespodzianka dla maturzystów. CKE przesunęła termin egzaminu

Przykra niespodzianka dla maturzystów. CKE przesunęła termin egzaminu

matury 2024
Fot. Shutterstock

Matury co roku zaczynają się w tym samym momencie: tuż po majówce, czyli 4 maja lub w pierwszy poniedziałek po wolnym weekendzie. W tym roku jednak jest inaczej. Termin matur został przesunięty.

Absolwenci jak zawsze rozpoczną maturalny maraton od egzaminu z języka polskiego. W tym roku mają trochę więcej czasu na powtórki i nerwowe przeglądanie notatek.

Matury są opóźnione

W 2024 roku terminy matur są trochę przesunięte. Ze względu na to, że majówka łączy się z weekendem, powinny rozpocząć się w pierwszy poniedziałek maja. Są jednak przesunięte o jeden dzień. Pierwszy egzamin odbędzie się dopiero we wtorek, 7 maja.

Na pierwszy ogień jak zawsze idzie język polski na poziomie podstawowym. W środę, 8 maja odbędzie się obowiązkowy egzamin podstawowy z matematyki, a dzień później — z języka obcego. Matury pisemne potrwają do 24 maja.

Uczniowie muszą zdawać także egzaminy ustne. W tym roku będą odbywać się w dniach 11-16 maja (poza 12 maja) i 20-25 maja. Dokładne terminy dla każdego maturzysty wyznacza szkoła.

Kasia (10).jpg
Fot. Freepik

Powód przesunięcia matur

Nietypowy moment rozpoczęcia matur ma ważne uzasadnienie. Jak podała eska.pl, tegoroczny termin jest związany z Wielkanocą w Kościele prawosławnym. Zgodnie z kalendarzem juliańskim zaczyna się 5 maja.

Poniedziałek, w który uczniowie powinni przystąpić do pisania matury, to dla prawosławnych uczniów drugi dzień świąt. Chcą spędzić ten czas z rodzinami, a nie stresować się egzaminem dojrzałości. Z tego względu CKE przesunęło termin pisania matur o jeden dzień.

Święta w terminie 5-6 maja obchodzą wierni Kościołów: prawosławnego, staroobrzędowego, katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego i Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców.

Matury w 2024 roku

Przesunięcie o jeden dzień nie zmienia jednak pozostałych dat związanych z maturami. Termin dodatkowy to 3-17 czerwca dla egzaminów pisemnych i 10-12 czerwca dla egzaminów ustnych. Jest to szansa dla tych uczniów, którzy w maju nie mogli być w szkole z powodu choroby lub wydarzenia losowego.

9 lipca wszyscy absolwenci poznają swoje wyniki i będą mogli składać dokumenty do szkół wyższych. Egzaminy poprawkowe odbędą się w terminie 20-21 sierpnia. Ich wyniki będą ogłoszone 10 września.

Zobacz także:

Likwidują egzamin ósmoklasisty, a co z maturami? Wiemy, jakie zmiany wprowadzą

Uczniowie się ucieszą! Te lektury wyleciały z listy obowiązkowej na maturze

Chętnie pomogą, ale za odpowiednie pieniądze. Psychologowie nie chcą pracować w szkołach za grosze