Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Matura

Michał Wyrębkowski
10.07.2024 10:48 100 proc. punktów na maturze. Michał jest najlepszym maturzystą w historii

Wyniki matur już ogłoszone. Jedni załamują nad nimi ręce, inni aż podskakują z radości. Ale Michał Wyrębkowski ma największe powody do szczęścia i dumy.Powiedzieć, że zdał maturę śpiewająco, to nic nie powiedzieć. Zdolny chłopak miał oszałamiający wynik. Ze wszystkich ośmiu egzaminów zdobył 100 proc. punktów!

Matura ustna z polskiego, Hania Kotula
14.06.2024 10:39 Dostała 0 punktów za maturę ustną z polskiego. To się praktycznie nigdy nie zdarza

Tegoroczna maturzystka, Hania Kotula, opowiedziała na Tik Toku, jak wyglądał jej egzamin ustny z języka polskiego. Uczennica dostała zero punktów i mówi, że takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Twierdzi, że została niesprawiedliwie oceniona.Jej zdaniem nie spodobała się jednej pani z komisji, która postanowiła bardzo szczegółowo wypytać ją o treść "Lalki". Jak to możliwe, że dziewczyna dostała zero punktów, skoro odpowiedziała na część pytań na egzaminie?

nastolatki
06.06.2024 17:03 Młodzież nie radzi sobie z językiem polskim. "Są dzieci, którym w domu nikt nie przeczytał ani jednej książki"

Wnioski, jakie płyną z tegorocznych matur z języka polskiego, są bardzo smutne. Polska młodzież coraz gorzej posługuje się swoim językiem ojczystym. A kiepskie wyniki na maturze to może być ich najmniejszy problem. Bo dorosłych, którzy nie potrafią poprawnie się wypowiadać, czeka trudna przyszłość.Portal wiadomości.radiozet.pl rozmawiał z Aleksandrą Korczak – nauczycielką języka polskiego, etyki i filozofii, która została wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku. Pani Aleksandra miała wątpliwą przyjemność sprawdzać tegoroczne matury z języka polskiego. I jak sama mówi, jest porażona tym, jak bardzo dzisiejsza młodzież nie radzi sobie z językiem polskim.

uczniowie w szkole
06.06.2024 07:07 Wyniki egzaminów: "To przepaść". Chłopcy uczą się dużo słabiej niż dziewczynki

Lepsze wyniki w rozumieniu tekstu czytanego, a co za tym idzie, lepsze wyniki na egzaminie ósmoklasistów osiągają dziewczynki. Do takich wniosków doszli eksperci na konferencji w Instytucie Badań Naukowych.Okazuje się, że ta umiejętność ma duży wpływ na całą dalszą edukację dzieci. Wybory chłopców i dziewcząt co do szkoły średniej i studiów bardzo się różnią. Być może u podstaw leżą właśnie różnice, które są widoczne już na początku szkolnej drogi.

para nastolatków
01.06.2024 11:08 Młodzież nie chce się uczyć, bo nie ma po co. Oni mają inny plan na przyszłość

Dla dzisiejszych nastolatków powiedzenie "nauka to potęgi klucz" brzmi jak zwykły suchar. Nie pomagają nawet korepetycje u akademickich nauczycieli, za które rodzice płacą krocie. Młodzież wychowana z telefonem w ręku doskonale wie, że może mieć wszystko bez żadnego wykształcenia. Ich życiowy cel to zarabiać na YouTubie albo TikToku. A te zarobki idą w miliony. Powinniśmy ubolewać, czy gratulować sprytu?Radośni absolwenci szkół średnich za chwilę zaczną upragnione najdłuższe wakacje w swoim życiu. Będą mogli w końcu zająć się dokładnie tym, co chcą, czyli na pewno nie nauką. Bo oni, w przytłaczającej większości, nie lubią, nie chcą i są przekonani, że nie potrzebują się uczyć. Przecież i tak sobie poradzą.

nauczycielka
31.05.2024 14:03 Kupa na maturze? Nauczycielka przecierała oczy ze zdziwienia, sprawdzając pracę ucznia

Zamiast dodatkowych dwóch zdań, 20 razy napisał słowo "kupa". W tak błyskotliwy sposób uczeń pewnego liceum postanowił się ratować, gdy zabrakło mu słów do wymaganego limitu w wypracowaniu. Powiedzieć, że to żenujące, to naprawdę niewiele. Ale brak klasy to tutaj najmniejszy problem. Za taki wybryk uczniowi mogą grozić poważne konsekwencje."Matura to bzdura" – to musiało ważne motto w życiu tego ucznia. Nie dość, że nie był w stanie napisać 300 słów wypracowania, to jeszcze brakujące 13 z nich zastąpił w sposób, który może mu przynieść sporo kłopotów, najwyraźniej dla “pewności” dodał jeszcze 7 ponad minimum. Za użycie obraźliwych słów grozi mu zero punktów za rozprawkę. A to zadanie jest najwyżej punktowane ze wszystkich na maturze. Widmo oblania z powodu kupy jest więc wyjątkowo realne.

Brama Uniwersytetu Warszawskiego
20.05.2024 13:14 Nawet 50 osób na jedno miejsce. Najbardziej oblegane kierunki studiów

W ubiegłym roku akademickim najbardziej obleganym kierunkiem była stomatologia. Chętnych do nauki na uczelniach medycznych ciągle jest bardzo wielu, ale to właśnie na kierunek lekarsko-dentystyczny najtrudniej się dostać.Jednak nie tylko uczelnie medyczne przeżywają oblężenie. A lista kierunków, na których jest najwięcej chętnych na jedno miejsce, jest zaskakująca.

maturzystka
08.05.2024 10:51 Tylko ona dotrwała do końca matury. Opowiedziała, co się działo w sali, gdy wszyscy wyszli

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników mają za sobą już pierwszy egzamin. Z tego, co można przeczytać na licznych forach, nie był zbyt trudny. Mało kto czuł potrzebę wytrwania w sali do końca przepisowego czasu. "Pusto zaczęło się robić po trzech godzinach od rozpoczęcia matury” – mówi maturzystka z XXVIII LO w Warszawie. Pisała do samego końca. 

Maturzyści 2024
07.05.2024 14:33 Matura 2024 - język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Matura 2024 właśnie się rozpoczęła. Maturzyści mają już za sobą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia pisali maturę w dwóch formułach - 2023 i 2015. Mamy oficjalne arkusze CKE.  

Matura 2024
07.05.2024 13:42 Jest już pierwsza unieważniona matura. Decyzja szefa CKE

Trwają pierwsze egzaminy maturalne. Absolwenci szkół średnich rano przystąpili do testu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeden z nich wie już na pewno, że oblał."Jego matura już się skończyła” – powiedział szef CKE Marcin Smolik. Maturzysta, który zrobił zdjęcie swojego arkusza oraz je opublikował, niestety wpadł.

Matura 2024
07.05.2024 08:54 Matury 2024 – czas start. Dziś absolwenci zmierzą się z językiem polskim

Punktualnie o 9:00 maturzyści usiądą w ławkach, by przystąpić do egzaminu dojrzałości. W pierwszym dniu matur, tradycyjnie, będzie się trzeba zmierzyć z językiem polskim na poziomie podstawowym.Język polski to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych. W formule 2023 potrwa 240 minut, a w formule 2015 uczniowie będą mieć na rozwiązanie zadań 170 minut.

matura 2024
05.05.2024 10:21 Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę? CKE podaje dokładne wyliczenia

W 2024 roku uczniowie będą zdawali maturę w dwóch formułach. Formuła 2015 i Formuła 2023 mają inne wytyczne. Każdego z egzaminów dotyczy inna punktacja. CKE podało, ile punktów na maturze trzeba uzyskać, aby zdać egzamin. 

matura w PRL
29.04.2024 10:15 5 godzin egzaminu i ustna matematyka. Matura w PRL była trudniejsza i znaczyła dużo więcej niż dzisiaj

Na kilka dni przed pierwszymi maturami absolwenci liceów na pewno drżą ze strachu o to, co znajdą w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych. 40, 50 czy 60 lat temu do egzaminu dojrzałości w czasach PRL podchodzili nasi rodzice albo dziadkowie. Nimi także targały silne emocje, ale dla nich matura była czymś więcej niż dzisiaj. Jak to wtedy wyglądało?W tamtych czasach nie każdy miał szansę zdawać maturę, a wiele osób kończyło swoją edukację na poziomie szkoły podstawowej. Nie tylko dlatego w PRL matura znaczyła dużo więcej niż dzisiaj. Była pewną oznaką prestiżu i niestety także częścią naturalnej selekcji, nie tylko na komunistycznym rynku pracy. Ale jak już komuś udało się zdać maturę i dostać na studia, to mógł być spokojny o zatrudnienie. Dzisiaj o takim spokoju maturzyści mogą pomarzyć.

matura
28.04.2024 14:44 Tego nie rób na maturze. Konsekwencje mogą być opłakane

Tegoroczni maturzyści już zaczynają się stresować. Do pierwszych egzaminów zostało jeszcze tylko 10 dni. Ich wynik przesądza o tym, na jakie studia się dostaną w przyszłości.Nic dziwnego, że matura to taki duży stres. Warto przypomnieć, jakie zasady panują w trakcie egzaminu, by pod wpływem emocji nie narobić sobie kłopotów.

maturzyści
28.04.2024 10:05 Mogą zarobić 6 tys. złotych od razu po maturze. Wystarczy, że wybiorą ten zawód

Maturzyści w te wakacje mają okazję zarobić sporą kwotę w niecały miesiąc. Taką szansę mają ci, którzy zdecydują się wybrać na szkolenie w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.Specjalna edycja szkoleń jest skierowana do młodych. Szkolenia wakacyjne trwają 27 dni. Za uczestnictwo można liczyć na sowite wynagrodzenie. Młodzi dostaną nawet 6 tys. złotych.

matura
24.04.2024 10:50 Dwa tygodnie do matury. CKE przekazała ważny komunikat na temat egzaminu

Do matury zostało zaledwie dwa tygodnie. Wydaje się, że w tak krótkim czasie nic już nie powinno się wydarzyć. A jednak wygląda na to, że uczniowie powinni do ostatniej chwili trzymać rękę na pulsie i śledzić komunikaty Centralnej Komisji Edukacyjnej.Zaledwie kilka dni temu CKE opublikowała ważny komunikat w sprawie matur. Zawiera wszystkie najistotniejsze informacje o tegorocznych egzaminach, a także odnośniki do materiałów dydaktycznych przygotowujących do matury, które można znaleźć na oficjalnych stronach CKE. 

długopisy
08.04.2024 11:18 Matura 2024. Ta lektura jest pewniakiem na egzaminach. Uczniowie jej nie cierpią

Maturzyści liczą już dni, które pozostały im do egzaminu dojrzałości. Czasu jest niewiele, trzeba więc naprawdę się mobilizować, by posiąść potrzebną i wymaganą wiedzę. Jeśli chodzi o język polski, warto wziąć sobie do serca to, co mówi polonistka z jednej z warszawskich szkół. Z jakiej naprawdę lektury warto się przygotować na egzamin?W internecie pojawiają się już “przecieki”, na temat pytań, które najprawdopodobniej pojawią się w tym roku na maturze. Ale to przede wszystkim ”fejki” i “klikbajty”. Lub zestawienia wszystkich możliwych tematów! 

Michał Lipiec
07.04.2024 10:54 O polskiego maturzystę biją się zagraniczne uczelnie. Kim jest Michał Lipiec

 Za 4 tygodnie Michał Lipiec, wraz z rówieśnikami siądzie do arkuszy egzaminacyjnych. Będzie zdawał maturę. Nie musi się szczególnie martwić o jej wynik, bo już dziś spływają do niego propozycje z uczelni w Wielkiej Brytanii i USA. Nastolatek z Krakowa może przebierać w prestiżowych szkołach wyższych.Harvard, Cambridge, a może MIT? Oficjalnych propozycji jest wiele. Poza pewnym miejscem uczelnie oferują Michałowi także stypendium, bo każda chce mieć u siebie takiego studenta. O chłopaku zrobiło się głośno w świecie nauki, kiedy zaimponował swoją wiedzą na międzynarodowych olimpiadach. Trzykrotnie stanął na podium, ale nie jest to typ mola książkowego - z pasją uprawia też sport.

matura
19.03.2024 11:35 CKE przesunęła terminy matur. Język polski później niż zwykle

Maturzysto! Musisz pamiętać, że matura 2024 rozpocznie się później, niż zwykle. Termin pierwszych egzaminów został przesunięty. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że pisemny język polski na poziomie podstawowym odbędzie się dopiero 7 maja. Jak wygląda cały harmonogram matur w 2024 roku?Pisemna matura z języka polskiego zawsze otwiera harmonogram egzaminów. Zazwyczaj odbywała się 4 maja, ale w tym roku jest inaczej. CKE zadecydowała, że matury rozpoczną się we wtorek 7.05. Po języku polskim maturzyści podejdą do matematyki, a następnie języka angielskiego. Publikujemy harmonogram matur w 2024 roku.

Michalina Rychlik
13.03.2024 15:33 Żeby zdać, zarywają noce. Maturzystka policzyła, ile godzin zajmuje jej nauka

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami. Nawet ci maturzyści, którzy do tej pory nie myśleli o powtórkach materiału, powoli zabierają się do nauki.A jest jej naprawdę dużo. Jedna z działających w mediach społecznościowych uczennic zdradziła, ile czasu dziennie spędza nad książkami. Jej pracowitość robi wrażenie!

matury 2024
08.02.2024 10:48 Przykra niespodzianka dla maturzystów. CKE przesunęła termin egzaminu

Matury co roku zaczynają się w tym samym momencie: tuż po majówce, czyli 4 maja lub w pierwszy poniedziałek po wolnym weekendzie. W tym roku jednak jest inaczej. Termin matur został przesunięty.Absolwenci jak zawsze rozpoczną maturalny maraton od egzaminu z języka polskiego. W tym roku mają trochę więcej czasu na powtórki i nerwowe przeglądanie notatek.

lektury na maturę 2024
24.01.2024 13:53 Uczniowie się ucieszą! Te lektury wyleciały z listy obowiązkowej na maturze

Lista lektur obowiązkowych na maturze z języka polskiego została zmniejszona! Tych lektur, już nie trzeba znać, żeby zdać maturę.Matura za pasem... Tegoroczni maturzyści mają przed sobą jeszcze dużo nauki. Wśród materiału, który muszą opanować, są także lektury szkolne. Na szczęście nie wszystkie.

studniówka
24.01.2024 10:12 Studniówka to nie szkolna akademia. Uczniowie mogą pić, co chcą i bawić się, jak lubią

Studniówka, organizowana poza szkołą, to nie jest impreza szkolna. Uczniowie i nauczyciele mogą pić alkohol i bawić się dokładnie tak, jak im się to podoba. Nie muszą ubierać się "na galowo", nie muszą tańczyć poloneza, a osoby towarzyszące nie mogą być pytane o swoje dane osobowe.Przyzwyczailiśmy się do tego, że na studniówkach panują pewne zwyczaje. Alina Czyżewska, ekspertka od praworządności w oświacie, postanowiła rozprawić się z mitami dotyczącymi studniówek.  

studniówka
20.01.2024 17:00 Walc na studniówce hitem Internetu. Obejrzało go już pół miliona ludzi

Polonez na studniówce to punkt obowiązkowy. A gdyby tak zatańczyć walca? Na taki pomysł wpadli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Efekt zachwyca!Uczniowie klas czwartych LO imienia Mikołaja Kopernika oprócz poloneza, na studniówce zatańczyli także walca do pięknego utworu Whitney Houston “I Have Nothing”. Film z wydarzenia trafił do sieci i stał się prawdziwym hitem.

matury
18.01.2024 11:33 Likwidują egzamin ósmoklasisty, a co z maturami? Wiemy, jakie zmiany wprowadzą

Czy matury ustne znikną z egzaminu dojrzałości? Ministra edukacji Barbara Nowacka otrzymała petycję podpisaną przez prawie 170 tys. osób. Jak podaje radio Zet, dotyczy ona egzaminów ustnych, które mają być dla maturzystów źródłem strachu, a nawet traumy. Autorzy petycji piszą, że podstawa programowa jest przeładowana. Uczniowie nie są odpowiednio przygotowywani do matur ustnych. W dodatku o ich kształcie decyduje losowanie. Mimo to niezaliczenie egzaminu sprawia, że nie można rozpocząć studiów.

studniówka
16.01.2024 14:59 Gładkie, falowane, a może upięte? Te fryzury podbiją studniówki 2024

W tym roku na studniówkowych salonach króluje klasyka w nowoczesnym wydaniu. Na szczęście ogromne tapirowane fryzury i ciężkie upięcia na czubku głowy odeszły już do lamusa. Teraz maturzystki wyglądają przede wszystkim bardzo naturalnie i elegancko.W 2024 roku będą przeważać luźno rozpuszczone włosy. Modne są także ponadczasowe koki, chociaż w nowoczesnym wydaniu. Prawdziwym hitem mogą zostać także warkocze oraz gładko ułożone włosy w stylu Camille z “Emily w Paryżu”. Zobacz najmodniejsze fryzury na studniówkę w 2024 roku.

Korepetycje dla dziecka
13.01.2024 08:02 Rodzice trzymajcie się za kieszeń. Tak drogo jeszcze nie było

Ponad połowa polskich dzieci chodzi na korepetycje. Czas spędzony w szkole nie wystarcza, by przyswoić wiedzę potrzebną do sprawdzianów i kartkówek. Maturzyści i ósmoklasiści potrzebują dodatkowych powtórek przed egzaminami.Rodzice nie mają wyjścia. Jeśli sami nie mogą pomóc swoim dzieciom, muszą płacić. Z roku na rok coraz więcej, ponieważ stawki za korepetycje lawinowo rosną. Najbardziej doświadczeni nauczyciele naprawdę wysoko się cenią.

terminy egzaminów w roku szkolnym 2023/2024
21.08.2023 09:53 Uczniowie nie będą zadowoleni. Znamy terminy egzaminów i matur 2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła terminy egzaminów w roku szkolnym 2023/2024. Z harmonogramu wynika, że test ósmoklasisty odbędzie się wcześniej niż w ubiegłym roku. Terminy egzaminów zostały podane w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Z umieszczonego w komunikacie harmonogramu wynika, że czas przygotowania dla uczniów 8 klas skrócił się aż o 9 dni. 

  • 1
  • 2