portalparentingowy.pl
MInisterstwo

fot. Piotr Molecki/East News

Rekrutacja nauczycieli do pracy za granicą

12 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 24 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Nauczyciele, którzy chcą pracować w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Azji oraz Argentynie i Brazylii mogą wziąć udział w rekrutacji, prowadzonej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Nabór trwa do 31 stycznia br.

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o naborze nauczycieli do pracy dydaktycznej za granicą na rok szkolny 2022/2023. W rekrutacji, którą prowadzi Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, mogą uczestniczyć: poloniści, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego, historii, przyrody, chemii, matematyki i fizyki. 

Praca za granicą dla nauczycieli

Prowadzenie zajęć dydaktycznych i nauczanie języka polskiego nie jest jedynym obowiązkiem nauczycieli, kierowanych do pracy za granicą. Ich zadaniem jest także promowanie polskiej kultury, pomoc w obchodzeniu polskich tradycji oraz przekazanie obrazu współczesnej Polski.

Zus

Terminy wypłat 500 plus w 2022 roku

CZYTAJ DALEJ

Jak czytamy na stronie gov.pl, nauczyciele pracujący wśród Polonii i Polaków za granicą "współpracują z lokalnym środowiskiem, prowadzą dodatkowo kursy języka polskiego dla dorosłych, pomagają w redagowaniu artykułów do polskojęzycznych czasopism, w przygotowaniu audycji radiowych i telewizyjnych w języku polskim, organizują uroczystości patriotyczne i okolicznościowe dla ludności pochodzenia polskiego", a także m.in. drużyny harcerskie, czy zespoły folklorystyczne. 

Nauczyciele muszą znać obce języki

Aby ubiegać się o skierowanie do pracy za granicą, nauczyciele muszą posiadać wymagane w Polsce kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela danego przedmiotu. Powinni także mieć co najmniej dobrą ostatnią ocenę pracy lub, jeżeli nie posiadają oceny pracy, ostatnią pozytywną ocenę dorobku zawodowego otrzymaną w związku z awansem zawodowym nauczycieli.

Wymagana jest także znajomość obowiązującego w kraju skierowania języka i/lub znajomość języka rosyjskiego (Europa Środkowo-Wschodnia i Azja), języka portugalskiego (Brazylia), języka hiszpańskiego (Argentyna) oraz warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

Aby wziąć udział w rekrutacji nauczycieli do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą, należy przesłać dokumenty aplikacyjne w wersji papierowej na adres: Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, ul. Kielecka 43, 02-530 Warszawa. 

Polskie gwiazdy, które urodziły po 40-stce. Nie żałują późnego macierzyństwa!

Slajd 1 z 5

Małgorzata Kożuchowska o niepłodności

Małgorzata Kożuchowska

Małgorzata Kożuchowska przyznała, że jej szanse na spłodzenie dziecka graniczyły z cudem. Według lekarzy wynosiły one zaledwie 2 proc. Mimo to kobieta się nie poddała. Po latach prób wreszcie udało jej się sprowadzić na świat swoje pierwsze dziecko. Było to w październiku 2014 roku. Miała wtedy 43 lata. Franciszek był jej małym cudem.

Dzieci polskich gwiazd - co o nich wiecie?

Pytanie 1 z 5

Jak mają na imię córki Lewandowskich?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Kiedy będą ferie zimowe 2022?

  • Jej mąż umierał, gdy rodziła dziecko. Nagle podjęła desperacką decyzję

  • Córka poinformowała tatę o dziwnym zachowaniu mamy. Zamontował ukrytą kamerę

Źródło: gov.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Szkoła

Biznes i zarządzenie - nowy przedmiot w szkołach

Czytaj więcej >

Szkoła

Minister Edukacji zapowiedział nowy przedmiot

Czytaj więcej >

Szkoła

Nauka zdalna wróci po feriach? Minister Zdrowia odpowiada

Czytaj więcej >

Szkoła

Przemysław Czarnek skomentował kontrowersje wokół "lex Czarnek"

Czytaj więcej >

Szkoła

Czarnek i Kowalski chcą systemowego nauczania języka polskiego za granicą

Czytaj więcej >

Szkoła

"Lex Czarnek" przeszło przez sejm. Ministerstwo Edukacji tłumaczy, co czeka uczniów

Czytaj więcej >