portalparentingowy.pl
Dziecko

Pixabay/ (CC0 Domena publiczna)

Czym jest Metoda Kazdina? Coraz więcej rodziców ją stosuje

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Niewielu rodziców wie, czym jest metoda Kazdina. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że odnosi się do wykorzystywania nagród do tworzenia pozytywnych nawyków, które zastępują złe zachowanie. Jakie jeszcze plusy

Metoda Kazdina jest oparta na nauce i zachęca do pozytywnego rodzicielstwa. Kiedy twoje dziecko się buntuje i nie chce cię słuchać, powinieneś sięgnąć po pomysły z Metody Kazdina.

Metoda dla rodziców

Twoje dziecko nie należy do najgrzeczniejszych i bardzo chciałbyś, aby to się zmieniło? Jest na to idealny sposób.

Dr Alan Kazdin postanowił opisać w swojej książęce The Kazdin Method for Parenting the Defiant Child for my Kindle metody pomagające w wychowaniu dzieci. 

Dr Alan Kazdin jest dyrektorem Yale Parenting Center. Jest także profesorem Sterlinga na wydziale psychologii w szkole Ivy League oraz jest autorem 49 książek o rodzicielstwie.

Na czym polega Metoda Kazdina

Dr Kazdin rozpoczyna swoją książkę od wyjaśnienia, że ​​istnieje ogromna liczba metod wychowawczych, ale niewiele z nich opiera się na dowodach naukowych.

Doktor podkreśla, że społeczeństwo wybiera często metody, które wydają się słuszne, ale niestety nie działają. Metody, które przedstawia w książce, poparte są badaniami psychologicznymi.

Zawarte w książce porady można zrozumieć jako zbiór nawyków. Każdy wie, że bardzo ciężko zerwać z przyzwyczajeniami i dlatego trudno jest zmienić.

Dr Kazdin prosi rodziców o zidentyfikowanie określonych nawyków, które powodują problemy. Następnie rodzice muszą określić pozytywne zachowanie i przygotować  system, w którym mogą oferować swojemu dziecku nagrody za okazywanie pozytywnego zachowania.

Nagrody nie muszą być przedmiotami materialnymi. Autor książki w swoim dziele wymienił listę nagród. Należą do nich np. wycieczka do parku, wspólne czytanie książki z rodzicami lub wspólna zabawa.

Pozytywne zachowanie powinno stać się nawykiem każdego dziecka. Autor pisze, że może to zająć około dwóch miesięcy. Nie jest prawdą, że odradza się wszelkie kary. J ednak podstawową rzeczą, którą mówi o karze, jest to, że rodzice często eskalują do coraz surowszych kar. Z czasem działają one coraz mniej.

Czy metoda działa?

Jeden z rodziców w rozmowie z Babygaga opowiedział o zastosowaniu metody u swojego syna. Wyznał, że zastosował system nagród dla kilku zachowań. Pierwszym było regularne korzystanie z łazienki. Mężczyzna ustawił budzik, żeby dzwonił co godzinę i powiedział synowi, żeby o tej porze korzystał z łazienki.

Kiedy syn posłuchał się taty, mężczyzna pozwolił mu nakleić naklejkę na mapę i pogratulował mu. 

Tata opowiedział, że niestety nie był w stanie zmienić niektórych przyzwyczajeń dziecka. Maluch nadal był fizycznie agresywny i nie chciał sam spać. W końcu rodzina zwróciła się o pomoc do psychologa i psychiatry.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Monika Mrozowska pochwaliła się zdjęciem z mamą. "Wygląda jak nastolatka"

  • Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "Wszyscy potrzebujemy normalności"

  • Ból głowy potrafi być prawdziwym utrapieniem. Jak łagodzić ból w trakcie ciąży?

Źródło: Babygaga.com

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >