Dziecko
Pixabay/ (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 24 Stycznia 2021

Czym jest Metoda Kazdina? Coraz więcej rodziców ją stosuje

Niewielu rodziców wie, czym jest metoda Kazdina. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że odnosi się do wykorzystywania nagród do tworzenia pozytywnych nawyków, które zastępują złe zachowanie. Jakie jeszcze plusy ma ta metoda rodzicielstwa?

Metoda Kazdina jest oparta na nauce i zachęca do pozytywnego rodzicielstwa. Kiedy twoje dziecko się buntuje i nie chce cię słuchać, powinieneś sięgnąć po pomysły z Metody Kazdina.

Metoda dla rodziców

Twoje dziecko nie należy do najgrzeczniejszych i bardzo chciałbyś, aby to się zmieniło? Jest na to idealny sposób.

Dr Alan Kazdin postanowił opisać w swojej książęce The Kazdin Method for Parenting the Defiant Child for my Kindle metody pomagające w wychowaniu dzieci.

Dr Alan Kazdin jest dyrektorem Yale Parenting Center. Jest także profesorem Sterlinga na wydziale psychologii w szkole Ivy League oraz jest autorem 49 książek o rodzicielstwie.

Tata przyłapał bliźniaki na intrygującej rozmowie. Nagranie trafiło do sieciTata przyłapał bliźniaki na intrygującej rozmowie. Nagranie trafiło do sieciCzytaj dalej

Na czym polega Metoda Kazdina

Dr Kazdin rozpoczyna swoją książkę od wyjaśnienia, że ​​istnieje ogromna liczba metod wychowawczych, ale niewiele z nich opiera się na dowodach naukowych.

Doktor podkreśla, że społeczeństwo wybiera często metody, które wydają się słuszne, ale niestety nie działają. Metody, które przedstawia w książce, poparte są badaniami psychologicznymi.

Zawarte w książce porady można zrozumieć jako zbiór nawyków. Każdy wie, że bardzo ciężko zerwać z przyzwyczajeniami i dlatego trudno jest zmienić.

Dr Kazdin prosi rodziców o zidentyfikowanie określonych nawyków, które powodują problemy. Następnie rodzice muszą określić pozytywne zachowanie i przygotować system, w którym mogą oferować swojemu dziecku nagrody za okazywanie pozytywnego zachowania.

Nagrody nie muszą być przedmiotami materialnymi. Autor książki w swoim dziele wymienił listę nagród. Należą do nich np. wycieczka do parku, wspólne czytanie książki z rodzicami lub wspólna zabawa.

Pozytywne zachowanie powinno stać się nawykiem każdego dziecka. Autor pisze, że może to zająć około dwóch miesięcy. Nie jest prawdą, że odradza się wszelkie kary. Jednak podstawową rzeczą, którą mówi o karze, jest to, że rodzice często eskalują do coraz surowszych kar. Z czasem działają one coraz mniej.

Czy metoda działa?

Jeden z rodziców w rozmowie z Babygaga opowiedział o zastosowaniu metody u swojego syna. Wyznał, że zastosował system nagród dla kilku zachowań. Pierwszym było regularne korzystanie z łazienki. Mężczyzna ustawił budzik, żeby dzwonił co godzinę i powiedział synowi, żeby o tej porze korzystał z łazienki.

Kiedy syn posłuchał się taty, mężczyzna pozwolił mu nakleić naklejkę na mapę i pogratulował mu.

Tata opowiedział, że niestety nie był w stanie zmienić niektórych przyzwyczajeń dziecka. Maluch nadal był fizycznie agresywny i nie chciał sam spać. W końcu rodzina zwróciła się o pomoc do psychologa i psychiatry.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Babygaga.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News