portalparentingowy.pl
dziecko przed komputerem

Zeeko/ CC0 Domena publiczna

Czy rodzice powinni zostawiać dziecko samo w domu?

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Dom to bezpieczne miejsce, w którym twoje dziecko zapewne czuje się jak najlepiej. Ale czy wychodząc np. do sklepu, rodzice powinni zostawiać maluchy same?

Jesteś rodzicem i ufasz swojemu dziecku. Wierzysz w to, że jest ono odpowiedzialne i jeżeli zostanie na 15 minut samo to nic się nie stanie. Jak jest naprawdę? I kiedy najwcześniej powinno się zostawić dziecko samo?

Rodzice zostawiający dziecko samo w domu

Zapewne zdarzają się sytuację, że nagle musisz pilnie wyjść do sklepu, bo czegoś zabrakło, pojechać na chwilę do biura, czy zawieść klucze partnerowi do pracy. Zastanawiasz się wtedy, co zrobić z dzieckiem? Wziąć je ze sobą? A może szybciej będzie, jak poczeka chwilę samo w domu?

Rodzice martwią się, kiedy mają zostawić dziecko samo bez nadzoru. Bardzo ważny jest wiek i zachowanie dziecka, ale też nasze przygotowanie, szczególnie jeżeli chcemy zostawić malucha samego pierwszy raz.

Oczywiste jest to, że nie powinno zostawiać się pięciolatka samego w domu. Dziecko w tym wieku jest zdecydowanie za małe i może zrobić sobie krzywdę, ale co innego jeżeli dziecko ma 15 lat. Nastolatek najprawdopodobniej da sobie radę, zostając samemu w domu.

Co z dziećmi w wieku szkolnym?

Trudno jest określić, kiedy dzieci są gotowe, by zostać samemu w domu, ponieważ każde jest inne. Wszystko zależy od twojej oceny, czy maluch powinien zostać sam, czy jest na to jeszcze za mały. Generalnie nie jest dobrym pomysłem pozostawianie dzieci, w wieku poniżej 10 lat samych w domu.

Każde dziecko jest inne, ale w tym wieku większość maluchów nie ma wystarczającej dojrzałości i umiejętności, aby zareagować w nagłym kryzysie, gdy są same. Ważne jest również, aby zastanowić się, jak dziecko radzi sobie w różnych sytuacjach.

Odpowiedz sobie na podstawowe pytania: "Jak twoje dziecko radzi sobie w nieoczekiwanych sytuacjach?"; "Czy twoje dziecko rozumie i przestrzega zasad?"; "Czy twoje dziecko kieruje się rozsądkiem?"; "Czy twoje dziecko postępuje zgodnie z instrukcjami dotyczącymi trzymania się z dala od nieznajomych?

Czego powinno się nauczyć dziecko, zanim zostanie samo w domu?

Pamiętaj, że aby czuć się pewniej, kiedy musisz na chwilę wyjść z domu i zostawić dziecko samo, warto nauczyć malucha kilku podstawowych umiejętności. Przede wszystkim naucz dziecko pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Zanim zostawisz dziecko samo w domu, maluch powinien wiedzieć:

  • kiedy i jak dzwonić pod numer 112 i jakie dane adresowe podać dyspozytorowi;

  • jak otwierać i zamykać drzwi;

  • jak obsługiwać telefon;

  • jak wyłączyć i włączyć światła.

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Polacy narodem topielców? Fakty i mity o wakacyjnych utonięciach

Czytaj więcej >
dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >