Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 14.11.2021 01:00

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze

rodzina i kasa
Fot: olejx, pixelshot, canva.com

Polski Ład to rządowy plan rozwoju, który ma pomóc nam wyjść z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Jednym z jego filarów jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Będzie to świadczenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi, ale nie dla wszystkich. Komu będą należały się dodatkowe pieniądze?

Jednym z filarów Polskiego Ładu jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jest to 12 tys. zł, jakie rodzice mogą otrzymać na drugie i kolejne dziecko do wykorzystania od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia dziecka. Przez 12 miesięcy można będzie otrzymywać przelewy w wysokości 1 000 zł z ZUS-u lub przez 24 miesiące przelewy w wysokości 500 zł.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Celem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia.

Świadczenie będzie przysługiwało rodzicom (matce lub ojcu), a także osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Świadczenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku, ale będzie przysługiwał także na dzieci urodzone przed tą datą, które w dniu wejścia ustawy będą w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie się należał każdej rodzinie niezależnie od stanu cywilnego rodziców. Ubiegać się o niego, po spełnieniu warunków ustawowych będą mogli zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, rodzice pozostający w nieformalnych związkach, jak i osoby samotnie wychowujące dziecko.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: pit.pl, gov.pl