pixabay.com

Rotawirusy u dzieci

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Czym są rotawirusy?

Rotawirusy to jedne z najbardziej powszechnych wirusów na świecie. Szacuje się że prawie każde dziecko, przed ukończeniem 5 roku życia przeszło przez przynajmniej jedną infekcje spowodowaną właśnie rotawirusami. Z racji tego, że organizm wytwarza swoistą odporność po zakażeniu – rzadko kiedy dorośli chorują z powodu zakażenia rotawirusami.

Rotawirusy to według badaczy najczęstsza przyczyna wszystkich biegunek u dzieci. Dzielą się one na 5 grup (A,B,C,D,E) z czego 3 z nich (A,B,C) są zakaźne u ludzi. Najpowszechniejszym typem wirusa jest rotawirus z grupy A. szacuje się, że jest odpowiedzialny za 90% wszystkich infekcji wywoływanych przez rotawirusy.

Objawy zarażenia rotawirusem u dzieci

Objawy infekcji rotawirusami u dzieci są dosyć proste do zaobserwowania. Przypominają grypę żołądkową, która dotyka osoby dorosłe. Zakażenie charakteryzuje się niewysoką gorączką (do 39stopni), po której następują – zazwyczaj – intensywne wymioty, a po nich równie intensywna biegunka. Stolec u dziecka zainfekowanego rotawirusami zazwyczaj jest wodnisty, uporczywy i strzelający. Objawy zakażenia mogą w niedługiej perspektywie czasu doprowadzić nawet do odwodnienia dziecka, dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Zakażenie rotawirusem u dzieci

Zakażenie rotawirusami jest niestety stosunkowo proste. Ich transmisja bowiem może odbywać się zarówno przez nieprzetworzony cieplnie pokarm (jak np. kanapki, kromka chleba czy wafle ryżowe), przez wydzielinę osoby chorej (szczególnie narażani w tym wypadku są rodzice i opiekunowie, którzy np. zmieniają pieluszki malucha) a nawet (choć stosunkowo rzadko) drogą kropelkową. Inną drogą zakażenia jest kontakt z przedmiotem, którego dotykała chora osoba, co tyczy się tak samo zabawek w żłobku, jak sklepowego wózka (o ile te nie są dezynfekowane) a nawet klamek w biurze.

Leczenie rotawirusa u dzieci

Leczenie infekcji rotawirusowej opiera się głownie o leczenie objawowe, czyli minimalizowanie skutków objawów infekcji u chorego. W przypadku rotawirusów szczególnie ważne jest podawanie dużej ilości płynów, najlepiej wody z elektrolitami. Można również stosować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen). Lekarz może również zalecić stosowanie probiotyków w celu odbudowania flory bakteryjnej jelit dziecka.

Jeśli rodzice podejrzewają infekcję rotawirusami u dziecka powinni jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Choroba w większości przypadków nie jest szczególnie groźna w krajach wysoko rozwiniętych, lecz należy pamiętać, że w krajach rozwijających się zbiera śmiertelne żniwo. Nawet 450 000 dzieci rocznie umiera z powodu infekcji wywołanej przez rotawirusy.

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy