pixabay.com

Rozpulchnianie macicy

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Czym jest macica?

Przede wszystkim, należy po krótce chociaż wyjaśnić czym jest macica. To nieparzysty narząd, który znajduje się w miednicy. Kształt miednicy może przynosić skojarzenia z gruszką lub widzianą z przodu głową żubra lub byka. Jest to kluczowy w układzie rozrodczym narząd, ponieważ to w macicy dochodzi do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Rozmiary macicy mogą być różne, natomiast zwyczajowo określane są na ok 7cm długości, 4cm szerokości i 2.5 centymetra grubości.

Macica składa się z:

Trzonu macicy – najgrubszy, najszerszy i najgłębiej położony element macicy. Składa się głównie z mięśni gładkich. W trzonie znajduje się jama macicy, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia zarodka.

Cieśń macicy – znajdująca się poniżej ujścia wewnętrznego kilkumilimetrowa część kanału szyjki macicy

szyjka macicy – zbudowana z tkanki łącznej, w niej dochodzi do wytworzenia wydzieliny umożliwiającej plemnikom penetrację. W ciąży działa jak zwieracz zamykający macicę

Jak sprawdzić czy macica nie jest rozpulchniona?

Rozpulchnienie macicy najczęściej stwierdza lekarz ginekolog podczas badania. Bardzo często, obok tego objawu dodatkowo podczas wizyty może paść diagnoza o zasinieniu pochwy. Stan macicy kobieta może jednak zbadać samodzielnie, wymaga to jednak pewnej wprawy i regularności, aby zrozumieć jakie zmiany zachodzą w ciele. Jaki ‘feeling’ daje rozpulchniona macica? Przede wszystkim narząd ten będzie wówczas miękki, będzie przypominać w dotyku i konsystencji ciasto (nieupieczone, tylko np. surowe ciasto na pizzę). Niemniej jednak, ciężko będzie kobiecie, która nie bada się samodzielnie regularnie poczuć rozpulchnienia. Niemniej jednak kobiety, które chciałyby samodzielnie badać stan swoich narządów rodnych muszą wiedzieć, że szyjka macicy (bo to do niej będą mieć tak naprawdę ‘dostęp’) może mieć różne właściwości w zależności od tego, na jakim etapie cyklu menstruacyjnego kobieta się znajduje. Wyróżniamy:

Dni niepłodne – wówczas szyjka macicy będzie twarda i zamknięta a jej pozycja wyraźnie obniżona

Dni płodne – w bliskim sąsiedztwie owulacji szyjka zmienia swoje właściwości. Otwiera się, staje się miękka a jej pozycja jest uniesiona względem dni niepłodnych.

Warto wiedzieć, że nie wszyscy lekarze pochwalają samodzielne badanie narządów rodnych przez kobiety. Wskazują, że może to nieść ryzyko infekcji, dlatego jeśli decydujesz się na samodzielne sprawdzenie stanu swoich narządów rodnych warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Przed samodzielnym badaniem pozycji szyjki macicy, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki higieniczne, tak aby zminimalizować ryzyko jakiejkolwiek infekcji. Badanie położenia rozpoczynamy zatem kąpielą całego ciała, a także dokładnym myciem lub myciem i dezynfekcją rąk.

Badanie, aby było jakkolwiek miarodajne powinno być powtarzane regularnie, ponieważ inaczej kobieta nie ma szans ‘nauczyć się’ swojego ciała na tyle, by móc ocenić czy szyjka macicy jest twarda lub miękka, czy ilość śluzu jest duża a może jednak niewielka.

Samo badanie powinno wyglądać w następujący sposób – w pierwszej kolejności kobieta przybiera wygodną dla niej pozycję, może to być przykuc, może usiąść lub oprzeć nogę na krześle, zamkniętej toalecie lub krawędzi wanny. Następnie do pochwy wprowadza jeden lub dwa palce, którymi musi znaleźć szyjkę macicy. Następnie dokonuje się analizy twardości, ilości i właściwości śluzu oraz ewentualnie długości oraz położenia szyjki macicy.

Regularne powtarzanie tego badania w różnych fazach cyklu pomaga na szybsze zrozumienie obserwowanych zmian. Także jeśli kobieta ma zamiar badać położenie szyjki macicy, powinna pamiętać o tym, aby badanie powtarzać regularnie.

Rozpulchniona macica – co oznacza

Jak łatwo zauważyć, wspomnieliśmy, że podczas badania szyjka macicy może być miękka lub twarda a uzależnione jest to od fazy cyklu miesiączkowego. Wspomnieliśmy także o tym, jak wygląda a raczej jak odczuwamy w badaniu macicę rozpulchnioną – tylko o czym ona świadczy? Zazwyczaj rozpulchniona macica świadczy o zajściu przez kobietę w ciążę. Jest to jeden z pierwszych objawów tego, że kobieta spodziewa się dziecka. Oczywiście potwierdzenie poczęcia powinno mieć miejsce w gabinecie ginekologicznym przy okazji badania USG, ale rozpulchnienie macicy jest jednym z syndromów tego, że kobieta spodziewa się dziecka.

undefined

Bibliografia

https://parenting.pl/rozpulchnienie-macicy

https://www.doz.pl/czytelnia/a2600-Czy\_jestem\_w\_ciazy\_Poznaj\_pierwsze\_objawy

https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/zmiany-fizjologiczne-u-ciezarnej

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy

https://f.kafeteria.pl/temat-3456691-rozpulchnienie-macicy/

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy

undefined

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy