Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Smartphone Pinky – co smartfony robią z palcami naszych dzieci?
Kamil Olek
Kamil Olek 17.09.2021 02:00

Smartphone Pinky – co smartfony robią z palcami naszych dzieci?

smartfonowy palec
fot. Pixaby

Nieustanne trzymanie smartfona w rękach to typowy obrazek naszych czasów. Z tym wiąże się przypadłość określana po angielsku "smartphone pinky", która dotyka nawet dzieci. Sprawdź, jak wygląda smartfonowy mały palec.

Współczesna technologia i stały dostęp do internetu sprawiają, że wielu ludzi spędza dużo czasu na przeglądaniu stron internetowych, korzystaniu z mediów społecznościowych, pisaniu wiadomości, gierkach i innych aktywnościach. A wszystko odbywa się między innymi na telefonach komórkowych które stale mamy przy sobie.

Nasza miłość do smartfonów coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu. Dużo mówi się o uzależnieniach od telefonów, ale korzystanie z tych urządzeń wpływa również bezpośrednio na nasze ciało. Ze smartfonami w rękach spędzamy całe dni. A to zaczyna być widoczne na naszych dłoniach. Nowym schorzeniem XXI wieku staje się smartfonowy mały palec.

Czym jest smartfonowy mały palec?

Smartphone pinky to przypadłość, która po polsku powinna być nazywana smarfonowy mały palec (słowo "pinky" używane jest w języku angielskim na określenie najmniejszego palca dłoni). 

Schorzenie to objawia się nienaturalnym wygięciem lub też wgnieceniem w obrębie środkowej części najmniejszego palca u dłoni. 

krzywy palec od smartfona.png

Wykrzywienie małego palca od trzymania smartfona, fot. canva.com

Skąd bierze się "smartphone pinky"?

Deformacja spowodowana jest przez długie podtrzymywanie smartfona w rękach, w takiej pozycji, by nie wypadł z dłoni. Charakterystyczne ułożenie piątego palca na krawędzi telefonu wykorzystujemy chociażby w momencie przeglądania informacji, oglądania filmików na You Tubie czy pisania wiadomości. 

palec smartfonowy.png

Sposób trzymania smartfonu, który prowadzi do deformacji małego palca, fot. canva.com

Jakie objawy towarzyszą smartphone pinky?

Smartfonowy palec to nie tylko deformacja małego palca. Schorzeniu mogą towarzyszyć także dolegliwości bólowe, sztywność w okolicach stawu oraz zaczerwienienie paliczka. Objawy te są wywołane długotrwałym uciskiem krawędzi telefonu.

Dolegliwości spowodowane długotrwałym trzymaniem telefonu w rękach mogą obejmować całą dłoń.  Możliwe są również objawy w okolicy nadgarstka i kciuka.
Warto podkreślić, że smartfonowy mały palec nie jest medycznym schorzeniem, ale bardziej stanem wynikającym z nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych

U kogo pojawia się smartfonowy mały palec?

Schorzenie dotyka dorosłych często korzystających z telefonów komórkowych. Ale coraz częściej obserwuje się je także u nastolatków, a nawet u kilkuletnich dzieci. 

Badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Orange pokazują, że regularny kontakt ze smartfonami mają już roczne dzieci. Rodzice często dają je maluchom, żeby je czymś zająć. Tymczasem zdaniem ekspertów np. z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) małe dzieci powinny mieć całkowicie ograniczony dostęp do elektroniki aż do ukończenia przez nie drugiego roku życia. 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu, zaleca się stosowanie zdrowych nawyków przy korzystaniu z telefonów, takich jak robienie regularnych przerw, unikanie przeciążania palców, zmiana pozycji podczas korzystania ze smartfona i wykonywanie ćwiczeń rozciągających dla dłoni i palców.