Sen: pozycja do snu u niemowlaka
fot. pixabay.com/AntoniaRusev
Karol Zaborowski - 2 Lutego 2021

Czy niemowlę może spać na brzuchu? Niebezpieczna pozycja, która ma swoje zalety

W przypadku niemowląt pozycja w czasie snu jest niezwykle ważna. Wszystko dlatego, że niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla naszego maluszka. Przedstawiamy wady i zalety kładzenia niemowlaka na brzuszku.

Starsze dzieci potrafią potwornie wiercić się w czasie snu. Niektóre z nich przybierają wręcz zaskakujące pozy, które mogą stać się tematem śmiesznych wspomnień powtarzanych w rodzinie.

Jednak w przypadku niemowląt, które jeszcze nie potrafią same zmieniać swojej pozycji, to, w jaki sposób ułożymy je do snu, jest niezwykle ważne. Wszystko dlatego, że niektóre pozycje są dla małych dzieci niebezpieczne.

Jaka pozycja do snu jest najlepsza dla niemowlaka?

Wiele zależy od tego, w jakim momencie rozwoju fizycznego jest nasz maluch. Jeżeli nasze dziecko nie potrafi samodzielnie zmieniać pozycji, czyli obracać się z plecków na brzuszek i na odwrót, to powinno zawsze spać na plecach.

Wszystko dlatego, że kiedy ułożymy dziecko do snu na brzuchu, to może u niego dojść do problemów z oddychaniem. Według specjalistów taka właśnie pozycja sprzyja nagłej śmierci łóżeczkowej, ponieważ dziecko może, obracając swoją twarz, docisnąć ją do materaca, co grozi uduszeniem.

Podczas badania nie mogła powstrzymać się od śmiechu. Przyszła mama zobaczyła coś nietypowego na twarzy dzieckaPodczas badania nie mogła powstrzymać się od śmiechu. Przyszła mama zobaczyła coś nietypowego na twarzy dzieckaCzytaj dalej

Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy przy dziecku nie ma rodzica, który zareagowałby w porę. Dodatkowo uważa się, że spanie na brzuchu może prowadzić do przegrzania, co również nie jest dobre dla maluszka.

Dlatego też specjaliści zalecają, aby dziecko spało na plecach do momentu, kiedy samo nie będzie umiało przewracać się z jednej strony na drugą. Warto zaznaczyć, że jeżeli nasze dziecko obróci się w ciągu dnia z pleców na brzuszek raz, czy dwa, to nie oznacza to, że zrobi tak samo w nocy.

Jednak nie oznacza to, że w ogóle nie wolno kłaść dziecka w takiej pozycji. Co więcej, specjaliści zalecają, aby robić to codziennie nawet od pierwszych dni życia malca. Wszystko dlatego, że w ten sposób dziecko ćwiczy swoje mięśnie karku. Dodatkowo leżenie na brzuchu wspomaga pracę jelit i zapobiega kolkom jelitowym.

Trzeba jednak wspomnieć, że zawsze powinien być przy tym rodzic, aby kontrolować to, co się dzieje z dzieckiem. Dodatkowo dziecko nie powinno przebywać w tej pozycji dłużej niż 15 minut.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Mamotoja.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News