Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Czy niemowlę może spać na brzuchu? Niebezpieczna pozycja, która ma swoje zalety
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 02.02.2021 01:00

Czy niemowlę może spać na brzuchu? Niebezpieczna pozycja, która ma swoje zalety

noworodek śpi na brzuchu
fot. BananaStock, canva.com

Rodzice nie wiedzą, czy niemowlę może leżeć na brzuchu. Leżenie w tej pozycji jest polecane wszystkim dzieciom, ale pojawiają się też informacje, że może być niebezpieczne. Wyjaśniamy, kiedy kłaść dziecko na brzuszku, jak długo niemowlę może leżeć w tej pozycji i jak nie narazić go na ryzyko. 

Starsze dzieci potrafią mocno wiercić się w czasie snu. Niektóre z nich przybierają wręcz zaskakujące pozy, które bywają tematem śmiesznych wspomnień powtarzanych w rodzinie. Jednak w przypadku niemowląt, które jeszcze nie potrafią same się przekręcać, niezwykle ważne jest, w jakiej pozycji ułożymy je do snu. Wszystko dlatego, że niektóre pozycje są dla małych dzieci niebezpieczne.

Jaka pozycja do snu jest najlepsza dla niemowlaka?

Odpowiednia pozycja do snu jest uzależniona od tego, w jakim momencie rozwoju fizycznego jest twoje dziecko. Inne zalecenia dotyczą starszych niemowląt, inne noworodków i dzieci w pierwszych miesiącach życia. 

Jeżeli niemowlę nie potrafi samodzielnie zmieniać pozycji, czyli obracać się z plecków na brzuszek i na odwrót, to powinno spać na plecach. Tak rekomendują między innymi specjaliści ze słynnej Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej

Specjaliści zalecają jednak, aby na brzuszku układać nawet noworodki. Dziecko nie może jednak leżeć w tej pozycji bez kontroli dorosłych. To oznacza, że malucha leżącego na brzuchu, nie można zostawić w tej pozycji samego.

Dlaczego małe dziecko nie może leżeć na brzuchu bez opieki?

Wszystko dlatego, że kiedy ułożymy dziecko do snu na brzuchu, może u niego dojść do problemów z oddychaniem. Według specjalistów taka pozycja sprzyja nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Dziecko może, obracając swoją twarz, docisnąć ją do materaca, co grozi uduszeniem.

Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy przy dziecku nie ma rodzica, który zareagowałby w porę. 

Dodatkowo uważa się, że spanie na brzuchu może prowadzić do przegrzania, co również jest ryzykowne dla małego dziecka. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie wolno kłaść dziecka w takiej pozycji.

Kiedy można układać dziecko na brzuchu?

Specjaliści zalecają, aby robić to codziennie, nawet od pierwszych dni życia dziecka. W ten sposób noworodek ćwiczy swoje mięśnie karku. Dodatkowo leżenie na brzuchu wspomaga pracę jelit i zapobiega kolkom jelitowym.

Początkowo dziecko powinno przebywać w tej pozycji kilka-kilkanaście minut. Zawsze powinien być przy tym rodzic, aby kontrolować, co się dzieje z dzieckiem. 

 

 

Jak długo dziecko nie powinno spać na brzuchu?

Specjaliści zalecają, aby niemowlę spało na plecach do momentu, kiedy samo nie będzie umiało przewracać się z jednej strony na drugą. Warto zaznaczyć, że jeżeli nasze dziecko obróci się w ciągu dnia z pleców na brzuszek raz, czy dwa, to nie oznacza to, że zrobi tak samo w nocy. Lepiej więc poczekać i pozwalać dziecku spać na brzuszku, dopiero gdy będziemy pewni, że umie się samo odwracać.

Zdaniem ekspertów z AAP jeśli niemowlę nauczy się swobodnie przewracać z pleców na brzuszek, a z brzuszka na plecy, nie musisz przekładać go z powrotem na plecy, jeśli w nocy samo ułoży się na brzuszku.

Zobacz też:

Czy dopajać niemowlę – 5 ważnych zasad na upał

Purpurowy płacz – czym jest i czy powinien nas niepokoić

Czy kichanie u niemowlęcia świadczy o przeziębieniu - poznaj różne przyczyny