Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Przyczyny i objawy skazy białkowej. Jak pomóc małemu alergikowi?
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 26.01.2021 01:00

Przyczyny i objawy skazy białkowej. Jak pomóc małemu alergikowi?

Skaza białkowa u dziecka
fot. unsplash.com/hui sang

Nie da się do końca przewidzieć, czy nasze dziecko będzie miało skazę białkową, czy też nie. Chociaż w przypadku, kiedy rodzice są alergikami, to prawdopodobieństwo uczulenia u dziecka znacząco rośnie.

W takiej sytuacji najlepiej podjąć odpowiednie działania jeszcze w trakcie karmienia piersią, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć u malca nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy i leczenie skazy białkowej

Skaza białkowa najczęściej objawia się poprzez charakterystyczne zmiany na skórze dziecka. Wysypka pojawia się na tułowiu, policzkach oraz uszach dziecka. Dodatkowo skóra na zgięciach stawów może zacząć się łuszczyć. Do innych objawów alergicznych zalicza się również kolki, ulewanie, wymioty, zaparcia i biegunki ze śluzem.

Jeżeli u naszego dziecka zaobserwujemy wymienione wyżej dolegliwości, to powinniśmy skonsultować je z pediatrą. W tym momencie ważne jest, aby określić, na jakie produkty uczulony jest maluch. Robi się to poprzez eliminację poszczególnych elementów z diety dziecka. Tyczy się to również jadłospisu mamy, jeżeli dziecko jest jeszcze karmione piersią.

Najczęściej o wywoływanie skazy białkowej podejrzewane są produkty mleczne, również te produkowane z mleka koziego, ale alergia może być też powodowana przez inne pokarmy, takie jak, chociażby orzechy.

Za stosunkowo bezpieczne produkty uznaje się marchew, jabłka, dynię, jagody, buraki, kalarepę, ziemniaki i kalafiora. Dlatego to właśnie one powinny stanowić pierwsze produkty, kiedy rozszerzamy dietę malucha.

Warto wiedzieć, że po około 6 miesiącach stosowania diety bez uczulających produktów, lekarz może zlecić tak zwany test prowokacji. Polega on na sprawdzeniu, czy dziecko wciąż przejawia uczulenie na dany produkt, poprzez podanie go maluchowi.

Przy skazie białkowej nie można też zapominać o skórze dziecka. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że kosmetyki, których zamierzamy użyć, powinny być pozbawione konserwantów, substancji zapachowych, a także sztucznych barwników. Wszystko dlatego, że mogą wywoływać podrażnienia na już i tak delikatnej skórze malca. O polecenie konkretnych preparatów najlepiej zapytać lekarza lub farmaceutę. Pediatra może też zlecić zakup specjalnej maści, która zostanie wykonana na receptę.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Mamotoja.pl