portalparentingowy.pl
Smoczek: jak odstawić smoczek

fot. pixabay.com/StockSnap

Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka? Trzeba pamiętać o kilku rzeczach

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Smoczek odgrywa ważną funkcję w życiu dziecka, ale w końcu nadchodzi dzień, kiedy trzeba się z nim rozstać. Rodzic, który chce oduczyć swoje dziecko korzystania ze smoczka musi pamiętać o kilku kluczowych rzeczach

W pierwszych miesiącach życia dziecka smoczek może być dla rodziców prawdziwym błogosławieństwem. Wszystko dlatego, że sam proces ssania bardzo dobrze mu się kojarzy. Dzięki temu, kiedy maluch zacznie ssać smoczek, zaczyna się uspokajać.

Jednak przychodzi w końcu czas, kiedy dziecko powinno rozstać się ze smoczkiem. Część maluchów robi to samodzielnie, chcąc pokazać swoim rodzicom i innym, że jest już duże, a przecież smoczki to są dla małych dzieci. Jednak inne mogą mieć z tym problem i w takiej sytuacji to od rodzica zależy, jak ten proces będzie przebiegał.

Kilka rad podczas oduczania dziecka korzystania ze smoczka

Przede wszystkim dziecka nie wolno karać, jeżeli nie chce zrezygnować ze smoczka. Szczególnie złym pomysłem jest pokrycie go czymś niesmacznym, aby dziecko się zniechęciło do ssania.

Rodzin powinien dziecku przede wszystkim wytłumaczyć, dlaczego maluch powinien rozstać się ze smoczkiem. Co więcej, o wiele lepiej jest to robić stopniowo. Najpierw można spróbować od tego, że nie będziemy zabierać smoczka na spacer.

Również w czasie pobytu w domu można odwracać uwagę dziecka od smoczka poprzez wspólną zabawę w układanie klocków. Jako zastępstwo dobrze może też się sprawić miś, do którego dziecko będzie się mogło przytulić, kiedy będzie się chciało uspokoić.

Z czasem warto, aby dziecko używało smoczka jedynie przy zasypianiu, aż w końcu nadejdzie dzień, w którym całkowicie go pożegna. W tym momencie rodzic musi wykazać się stanowczością i konsekwencją, nawet jeżeli dziecko będzie protestowało. Dobrze jest to wcześniej ustalić z dzieckiem i poprosić je, aby samo wyrzuciło swój smoczek.

Pierwsze próby odstawienia smoczka można podjąć od 6 miesiąca życia malucha, ale rodzice rzadko decydują się na taki krok. Kolejnym dobrym okresem w życiu dziecka są jego 2 urodziny. W tym wieku maluchy zaczynają już dobrze radzić sobie ze swoimi emocjami, więc pożegnanie ze smoczkiem powinno przebiegać łatwiej.

Pomocne mogą się też okazać bajki, w których bohater podobnie jak nasz maluch żegna się ze smoczkiem.

Pamiętajmy, że ciągłe ssanie smoczka przez dziecko przynosi więcej problemów niż korzyści. Po pierwsze umacnia przywiązanie malucha do smoczka. Po drugie, jeżeli dziecko jest już większe i nadal cały czas chce ssać smoczek, to może to powodować, chociażby problemy ze zgryzem, a także mówieniem.

Dlatego ważne jest też odpowiednie dobranie momentu, kiedy dziecko będzie miało rozstać się ze smoczkiem. Powinien być to spokojny okres w życiu dziecka. Dzięki ograniczonemu stresowi, który może wynikać z choroby, czy też przeprowadzki, malec nie będzie czuł potrzeby, aby szukać pocieszenia w smoczku.

Źródło: mamotoja.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >