pixabay.com

Stosunek przerywany

23 marca 2022

Na czym polega stosunek przerywany?

Stosunek przerywany jest uznawany za metodę antykoncepcji. Polega na wyjęciu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem podczas stosunku. Ma to zapobiec niechcianej ciąży, jeśli partnerzy z jakichś powodów, czy to z braku funduszy czy z przekonań, nie są zdecydowani na dziecko.

Jest to dość popularna metoda, jednak niestety bardzo nieskuteczna i odradzają ją wszystkie źródła i autorytety seksuologii. Poza słabym wskaźnikiem skuteczności, jest to również bardzo trudna technika. Podczas stosunku mężczyzna musi się pilnować, jeśli okaże się, że ma zbyt słaby refleks lub mało samokontroli, to przez podniecenie może nie zdążyć wyjąć członka na czas i jeśli nie była stosowana żadna inna metoda antykoncepcji, istnieje ryzyko ciąży.

Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej określa się wskaźnikiem Pearla. Jeśli bierzemy pod uwagę stosunek przerywany, to wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku 15-28. Oznacza to, że spośród 100 kobiet które stosują tylko taką metodę antykoncepcji, między 15 a 28 z nich zachodzi w ciążę. Wynik jest bardzo słaby, z tego właśnie powodu nawet stosując tę metodę, należy wybrać jeszcze inny sposób antykoncepcji.

Dodatkowo sam akt wyjęcia penisa z pochwy nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Preejakulat, czyli substancja wydzielina z gruczołów cewkowych przed właściwym wytryskiem, również zawiera plemniki. Jest ich w nim śladowa ilość, jednak są obecne, co również stwarza szansę na zapłodnienie, zwłaszcza podczas owulacji i dni płodnych.

Stosunek przerywany – skutki

Stosunek przerywany jest nie tylko nieskuteczną metodą antykoncepcji, wiążą się z nim też inne wady. Przede wszystkim używając takiej metody antykoncepcji trudno jest zatracić się w przyjemności miłosnych uniesień, ponieważ trzeba skupiać się na tym, aby w odpowiednim momencie wycofać członek z pochwy.

Mężczyzna odczuwa dyskomfort psychiczny i napięcie, myśląc nie o partnerce, ale o tym, żeby tylko się nie spóźnić, bo konsekwencje mogą mieć opłakane skutki. Partnerka również może nie być zadowolona z takiego nagłego przerwania stosunku, zwłaszcza, jeśli taka sytuacja będzie występować często. Poza tym martwi się, że partner nie zdąży w porę się wycofać, co również nie poprawia sytuacji. Zadowolenie ze współżycia u obojga partnerów jest o wiele niższe, niż gdyby stosowali jedną z bardziej popularnych i skutecznych metod antykoncepcji.

Każde kolejne zbliżenie może powodować oczekiwanie na moment przerwania stosunku, co prowadzi czasem nawet do oziębłości w łóżku, problemów z przedwczesnym wytryskiem lub brakiem orgazmu u mężczyzny, nerwicy na tle seksualnym, a także depresji gdy taka sytuacja w sypialni się przedłuża.

Po pewnym czasie stosowania stosunku przerywanego oboje mogą zrobić się bardziej drażliwi i nawet nieświadomie unikać zbliżeń, co też ma przełożenie na stan związku i obniżenie jakości ogólnych relacji partnerskich.

Stosunek przerywany a ciąża

Istnieje duża szansa na zajście w ciążę podczas stosunku przerywanego. Podczas stosunku w dni płodne istnieje wysoka szansa na zapłodnienie, zwłaszcza że ze względu na nieregularność kobiecego cyklu menstruacyjnego dni płodne czasami trudno jest precyzyjnie określić. Może zdarzyć się tak, że wydaje nam się iż do zbliżenia dochodzi podczas dni niepłodnych, jednak prawda jest zupełnie inna, co również może zaowocować ciążą.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy