portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Stulejka u niemowląt
pixabay.com

Stulejka u niemowląt

23 marca 2022

Stulejka u niemowląt – przyczyny

Stulejka u niemowląt to takie zwężenie napletka, które uniemożliwia ściągnięcie go poniżej żołędzi prącia. Napletek to fałd skórno-śluzówkowy i u dorosłego mężczyzny jest wolny, co sprawia że można go całkowicie odprowadzić i w pełni odsłonić żołądź.

Nie zawsze jednak niemożność ściągnięcia napletka jest zjawiskiem patologicznym. Stulejka u niemowląt to coś zupełnie normalnego. Podobnie jest w przypadku małych chłopców mających po 2-3 lata. Zjawisko określa się wtedy jako stulejka fizjologiczna. Po urodzeniu żołądź oraz napletek mają wspólną blaszkę nabłonka, co sprawia że są praktycznie zrośnięte albo raczej sklejone. W takim przypadku odprowadzenie napletka będzie niemożliwe.

W miarę jak dziecko dorasta, napletek można coraz bardziej ściągnąć. Nie należy jednak nigdy tego robić na siłę, zwłaszcza zbyt mocno. Takie próby okażą się bolesne, ponieważ prowadzą do odrywania napletka od żołędzi. Może to narazić dziecko na zakażenia odsłoniętych tkanek, a także wytworzenie się blizn i zrostów podczas gojenia. Te mogą być przyczyną stulejki w przyszłości.

Jak się objawia stulejka u niemowląt?

Jeśli nasze dziecko rozwija się prawidłowo, stulejka u niemowląt jest stanem przejściowym. Do trzeciego roku życia napletka nie odprowadza się u znaczącej większości chłopców i jest to najzupełniej normalne. Stan ten sam rozwiązuje się dzięki wzwodom i toalecie prącia w prawie wszystkich przypadkach. Przez to właśnie nie należy próbować obsunąć napletka na siłę. Zwróćmy jednak uwagę dziecku na konieczność odpowiedniej higieny i rozpoznawania alarmujących objawów.

Przy pojawieniu się obrzęku i zaczerwienienia prącia oraz napletka i skarg na ból i pieczenie, a także wydobywającej się z niego ropy, możemy spodziewać się zakażenia mastki. Jest to wydzielina gromadząca się pod napletkiem, a składa się na nią łój produkowany przez gruczoły i złuszczone fragmenty naskórka. Może ona stać się pożywką dla bakterii i wywołać stan zapalny, czemu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. W miarę możliwości jeśli napletek da się już dostatecznie odsunąć, należy usuwać mastkę, aby do tego nie dopuścić.

Stulejka u dzieci – leczenie domowe

Jeśli podczas rozwoju naszego dziecka napletek nie rozluźnił się sam i nadal wygląda to jak stulejka u niemowląt, to mamy do czynienia z opóźnieniem tego procesu. Można sobie z tym łatwo poradzić, wystarczy delikatnie (tak, aby nie wywołać bólu) odciągać go, najlepiej podczas ciepłej kąpieli. W przypadku braku efektów lekarz może zalecić maść sterydową, która uelastyczni napletek, pozwalając na jego ściągnięcie. Pamiętajmy, że zbyt agresywne próby mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ uszkodzony napletek może jeszcze bardziej zmniejszyć swoją rozciągliwość i tym bardziej utrwalić stulejkę.

Jeśli uda się odciągnąć napletek, należy umyć widoczną żołądź celem usunięcia gromadzącej się tam mastki. Jeśli będziemy to często powtarzać, to stopniowo doprowadzimy do prawidłowego odklejenia się napletka, aż całkowicie odsunie się poza krawędź żołędzi.

W przypadku gdy próby podczas kąpieli oraz maść sterydowa nie dają zadowalających rezultatów, ostatecznością pozostaje zabieg. Poleca się to zwłaszcza jeśli często powtarzają się wywoływane przez stulejkę stany zapalne.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy