Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > "Supersprawni" - czyli magiczny projekt Fundacji Czerwone Noski, który przenosi do świata sztuki
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.03.2022 04:29

"Supersprawni" - czyli magiczny projekt Fundacji Czerwone Noski, który przenosi do świata sztuki

Czerwone Noski
fot. materiały prasowe

29 października mali pacjenci oddziału rehabilitacji Centrum Zdrowia Dziecka będą mieli okazję wystąpić na prawdziwej scenie teatralnej. Ich pokaz zostanie poprzedzony tygodniowymi warsztatami teatralno-cyrkowymi, podczas których przygotują swój występ finałowy. Wszystko w ramach 9. edycji projektu "Supersprawni" organizowanego przez Fundację Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

Organizacja od lat prowadzi terapię śmiechem dla dzieci przebywających w szpitalach. "Supersprawni" to projekt, który ma nie tylko sprawić, że na twarzach podopiecznych pojawi się uśmiech, ale również pomóc im odkryć nowe umiejętności. W tym roku warsztaty będą trwały od 25 do 29 października.

Supersprawni — chwila radości dla małych pacjentów

Projekt "Supersprawni" odbywa się już od 9 lat, w tym od 6 w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Organizowane przez Fundację Czerwone Noski Klown w Szpitalu wydarzenie pozwala małym pacjentom na chwilę oderwać się od strachu związanego z chorobą i poczuć się jak prawdziwi artyści. Tegoroczne warsztaty mają rozpocząć się 25 października. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję rozwinąć swoje umiejętności i razem z artystami Fundacji przygotować pokaz finałowy. Zwieńczeniem warsztatów będzie spektakl na scenie widowiskowej Centrum Zdrowia Dziecka. Odbędzie się on 29 października o godzinie 15:00.

- Wirujące talerze, żonglerka, pokaz siły, kije diabelskie — wszystko to będzie można zobaczyć w wykonaniu pacjentów na co dzień poruszających się o kulach czy na wózkach — tak opisują zbliżające się wydarzenie przedstawiciele Fundacji.

Czerwone Noski Supersprawni

Supersprawni, czyli Teatr Włączający

Projekt "Supersprawni" napędzany jest ideą Inclusive Theatre, czyli Teatru Włączającego. Oznacza to, że każdy może stać się jego częścią, niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Pracownicy Fundacji chcą przekazać dzieciom moc sprawczą. Pacjenci sami zadecydują o kształcie spektaklu. Wystąpić może każdy.

- U nas nie ma castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą. Pracujemy z każdym chętnym małym pacjentem, dostosowując zadania do wieku, indywidualnych możliwości i marzeń konkretnego dziecka. Na jednej z edycji programu pamiętam chłopca, który leżał na łóżku i mógł poruszać jedynie rękoma. Ten chłopiec nauczył się utrzymywać na palcu lewej ręki małego fruwającego ptaszka. W takiej właśnie scenie wystąpił w finałowym spektaklu — opowiedział Michał Brańka, klown i koordynator projektu.

Same warsztaty mają wpłynąć na dzieci terapeutycznie. Na co dzień pacjenci przytłoczeni są szarością szpitala i ciężarem choroby. Dzięki wydarzeniu będą mogli na chwilę wyrwać się do kolorowego świata teatru i sztuki cyrkowej. Poza tym zabawa z udziałem klownów niewątpliwie poprawi ich humor.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa od roku 2012. Powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji Red Noses International. Dziś Czerwone Noski regularnie odwiedzają dzieci w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i w Katowicach. Starają się także dotrzeć do dzieci przebywających w domach i do podopiecznych innych instytucji — temu dedykowany jest program Noskowa E-linia. Artyści Fundacji poprawiają samopoczucie małych pacjentów i pomagają zminimalizować ich stres związany z chorobą.

Źródło: materiały prasowe

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: