Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Objawy szkarlatyny mogą być bardzo mylące. Nie należy ich bagatelizować
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 21.01.2021 01:00

Objawy szkarlatyny mogą być bardzo mylące. Nie należy ich bagatelizować

Szkarlatyna: objawy i leczenie choroby
fot. pixabay.com/Victoria_Borodinova (CC0 Domena publiczna)

Szkarlatyna jest chorobą wywoływaną przez paciorkowce z grupy A. Co ciekawe, odpowiedzialne są one również za inną chorobę, a mianowicie anginę. Bakterie tego rodzaju przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, drogą kropelkową, a także przedmioty, z którymi chory miał styczność.

Na szkarlatynę inaczej nazywaną również płonicą chorują najczęściej przedszkolaki, a także uczniowie. Dlatego też bardzo ważne jest, aby chore dziecko szybko odizolować od swoich rówieśników. Dzięki temu można uniknąć kolejnych zakażeń. Same objawy najczęściej pojawiają się nagle, po 2 do 5 dni od wniknięcia drobnoustrojów do organizmu malca.

Objawy i leczenie szkarlatyny

Jednym z podstawowych objawów szkarlatyny jest gorączka, która może być bardzo wysoka i sięgać nawet 40 stopni. Dodatkowo może się pojawić ból brzucha połączony z wymiotami, ból mięśni, gardła i powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Jednym z bardziej typowych symptomów jest charakterystyczna wysypka, która pojawia się najczęściej wraz z gorączką lub jeden dzień później. Drobne krostki zlewają się w czerwone plamki, które pojawiają się na klatce piersiowej, plecach, pośladkach, szyi, twarzy oraz w zgięciach kości, takich jak, chociażby pachwiny, gdzie widać wyraźne czerwone linie.

Zmiany skórne nie utrzymują się długo i już zaledwie po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć. Widoczne jest to nawet na podeszwach stóp i wnętrzu dłoni.

Jeżeli chodzi o wysypkę na twarzy, to tworzy ona charakterystyczny kształt nazywany trójkątem Fiłatowa. Oznacza to, że nie plamki nie pojawiają się na skórze wokół nosa i ust. Trzeba jednak pamiętać, że podane wyżej objawy nie muszą się pojawić u wszystkich dzieci, lub mogą wyglądać inaczej. Przez to łatwo można pomylić szkarlatynę z innymi chorobami wieku dziecięcego.

W momencie, kiedy obserwujemy u swojego dziecka jakiś niepokojący objaw, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, aby mógł on określić dokładnie, z jaką chorobą mamy do czynienia. Dodatkowo w przypadku leczenia szkarlatyny niezbędne jest podanie antybiotyków. Należy też pamiętać, że rozpoczętej kuracji antybiotykowej nie wolno kończyć przedwcześnie, ponieważ wtedy bakterie mogą bardzo szybko powrócić.

Powikłana po szkarlatynie

Niestety szkarlatyna jest jedną tych chorób, które mogą doprowadzić do poważnych powikłań. W przypadku tej konkretnej dolegliwości jest to, chociażby zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów czy też zapalenie ucha środkowego.

Co więcej, dzieci mogą przechodzić szkarlatynę więcej niż jeden raz i nie istnieje na ten moment skuteczna szczepionka przeciwko tej chorobie. Wszystko dlatego, że jest ona wywoływana przez kilka różnych szczepów paciorkowców.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Mamotoja.pl