portalparentingowy.pl
klasa

Pixabay/ CC0 Domena publiczna

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Od początku nowego roku szkolnego wprowadzony zostanie nowy przedmiot szkolny. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że zajęcia mają być elementem np. godziny wychowawczej.

W szkołach w przyszłym roku szkolnym ma pojawić się nowy przedmiot - lekcja o zdrowiu. Z projektu Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 wynika, że przygotowaniem nowego przedmiotu szkolnego ma zająć się Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Nowy przedmiot szkolny?

Rząd ma w planach wprowadzić lekcję o zdrowiu w 2022 roku. Aktualnie jest to termin orientacyjny.

Do końca 2022 r. zostaną wypracowane kompleksowe rozwiązania w zakresie szkolnej edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia. Jednym z takich rozwiązań może być opracowanie Edukacyjnego Programu dla Zdrowia w szkołach - poinformowała w ubiegłym roku rzeczniczka ministerstwa edukacji narodowej Anna Ostrowska.

Instytucje państwowe mają wprowadzić politykę, która będzie miała na celu poprawę stanu zdrowia Polaków. "Cele operacyjne" NPZ mają objąć profilaktykę nadwagi i otyłości, zdrowe i aktywne starzenie się, promocję zdrowia psychicznego, profilaktykę uzależnień oraz zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

Jak informuje Głos Nauczycielski rząd ma w planach monitorowanie "sytuacji epidemiologicznej w zakresie używania środków odurzających, substancji psychotropowych i NSP oraz używania wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów”. Przewidziane są np. szkolenia z profilaktyki uzależnień dla nauczycieli.

Pomoc dla dzieci

Kolejnym celem ma być "promocja zdrowia psychicznego". MEN ma się zająć m.in. "realizacją programów profilaktycznych opartych na podstawach naukowych, w tym programów profilaktyki uniwersalnej, wskazującej i selektywnej".

Autorzy programu poinformowali, że realizacja nie będzie stanowiła podstawy do ubiegania się o zwiększenie limitu wydatków budżetu państwa przez poszczególnych dysponentów środków budżetowych.

Program nie będzie również powodował dodatkowych potrzeb etatowych, poza wynikającymi z ustawy. Program ma więc być realizowany bez dodatkowych pieniędzy i etatów. W tym wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu z zakresu edukacji zdrowotnej.

W celu programu W tym celu sformułowano "cele operacyjne”. Obejmują one:

1. Profilaktykę nadwagi i otyłości;2. Profilaktykę uzależnień;3. Promocję zdrowia psychicznego;4. Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne;5. Zdrowe i aktywne starzenie się.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Dziennik.pl; Glos.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Szkoła

Darmowa pomoc dla tysięcy dzieciaków. 10 maja rozpocznie się akcja "Szkoła z Gigantami"

Czytaj więcej >
Uczniowie wrócą do szkół w maju

Szkoła

Tylko u nas. Prof. Włodzimierz Gut skomentował powrót uczniów do szkół. Czy rodzice mają powody do obaw?

Czytaj więcej >
Minister edukacji przekazał nowe zasady dot. egzaminów

Szkoła

Minister edukacji przekazał nowe zasady dot. egzaminów

Czytaj więcej >
Wiemy kiedy ucznowie wrócą do szkół

Szkoła

Premier ogłosił harmonogram powrotu uczniów do szkół. ,,29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym''

Czytaj więcej >

Szkoła

Powrót do nauki stacjonarnej. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie

Czytaj więcej >
Powrót do szkół

Szkoła

Minister edukacji: ,,mamy nadzieję, że w maju nastąpi powrót wszystkich uczniów do szkół'' minister edukacji

Czytaj więcej >