klasa
Pixabay/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 5 Stycznia 2021

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

Od początku nowego roku szkolnego wprowadzony zostanie nowy przedmiot szkolny. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że zajęcia mają być elementem np. godziny wychowawczej.

W szkołach w przyszłym roku szkolnym ma pojawić się nowy przedmiot - lekcja o zdrowiu. Z projektu Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 wynika, że przygotowaniem nowego przedmiotu szkolnego ma zająć się Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Nowy przedmiot szkolny?

Rząd ma w planach wprowadzić lekcję o zdrowiu w 2022 roku. Aktualnie jest to termin orientacyjny.

Do końca 2022 r. zostaną wypracowane kompleksowe rozwiązania w zakresie szkolnej edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia. Jednym z takich rozwiązań może być opracowanie Edukacyjnego Programu dla Zdrowia w szkołach - poinformowała w ubiegłym roku rzeczniczka ministerstwa edukacji narodowej Anna Ostrowska.

Instytucje państwowe mają wprowadzić politykę, która będzie miała na celu poprawę stanu zdrowia Polaków. "Cele operacyjne" NPZ mają objąć profilaktykę nadwagi i otyłości, zdrowe i aktywne starzenie się, promocję zdrowia psychicznego, profilaktykę uzależnień oraz zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

Starali się o dziecko. Okazało się, że kobieta jest uczulona na nasienie mężaStarali się o dziecko. Okazało się, że kobieta jest uczulona na nasienie mężaCzytaj dalej

Jak informuje Głos Nauczycielski rząd ma w planach monitorowanie "sytuacji epidemiologicznej w zakresie używania środków odurzających, substancji psychotropowych i NSP oraz używania wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów”. Przewidziane są np. szkolenia z profilaktyki uzależnień dla nauczycieli.

Pomoc dla dzieci

Kolejnym celem ma być "promocja zdrowia psychicznego". MEN ma się zająć m.in. "realizacją programów profilaktycznych opartych na podstawach naukowych, w tym programów profilaktyki uniwersalnej, wskazującej i selektywnej".

Autorzy programu poinformowali, że realizacja nie będzie stanowiła podstawy do ubiegania się o zwiększenie limitu wydatków budżetu państwa przez poszczególnych dysponentów środków budżetowych.

Program nie będzie również powodował dodatkowych potrzeb etatowych, poza wynikającymi z ustawy. Program ma więc być realizowany bez dodatkowych pieniędzy i etatów. W tym wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu z zakresu edukacji zdrowotnej.

W celu programu W tym celu sformułowano "cele operacyjne”. Obejmują one:


1. Profilaktykę nadwagi i otyłości;
2. Profilaktykę uzależnień;
3. Promocję zdrowia psychicznego;
4. Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne;
5. Zdrowe i aktywne starzenie się.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Dziennik.pl; Glos.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News