portalparentingowy.pl
klasa

Pixabay/ CC0 Domena publiczna

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Od początku nowego roku szkolnego wprowadzony zostanie nowy przedmiot szkolny. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że zajęcia mają być elementem np. godziny wychowawczej.

W szkołach w przyszłym roku szkolnym ma pojawić się nowy przedmiot - lekcja o zdrowiu. Z projektu Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 wynika, że przygotowaniem nowego przedmiotu szkolnego ma zająć się Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Nowy przedmiot szkolny?

Rząd ma w planach wprowadzić lekcję o zdrowiu w 2022 roku. Aktualnie jest to termin orientacyjny.

Do końca 2022 r. zostaną wypracowane kompleksowe rozwiązania w zakresie szkolnej edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia. Jednym z takich rozwiązań może być opracowanie Edukacyjnego Programu dla Zdrowia w szkołach - poinformowała w ubiegłym roku rzeczniczka ministerstwa edukacji narodowej Anna Ostrowska.

Instytucje państwowe mają wprowadzić politykę, która będzie miała na celu poprawę stanu zdrowia Polaków. "Cele operacyjne" NPZ mają objąć profilaktykę nadwagi i otyłości, zdrowe i aktywne starzenie się, promocję zdrowia psychicznego, profilaktykę uzależnień oraz zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

Jak informuje Głos Nauczycielski rząd ma w planach monitorowanie "sytuacji epidemiologicznej w zakresie używania środków odurzających, substancji psychotropowych i NSP oraz używania wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów”. Przewidziane są np. szkolenia z profilaktyki uzależnień dla nauczycieli.

Pomoc dla dzieci

Kolejnym celem ma być "promocja zdrowia psychicznego". MEN ma się zająć m.in. "realizacją programów profilaktycznych opartych na podstawach naukowych, w tym programów profilaktyki uniwersalnej, wskazującej i selektywnej".

Autorzy programu poinformowali, że realizacja nie będzie stanowiła podstawy do ubiegania się o zwiększenie limitu wydatków budżetu państwa przez poszczególnych dysponentów środków budżetowych.

Program nie będzie również powodował dodatkowych potrzeb etatowych, poza wynikającymi z ustawy. Program ma więc być realizowany bez dodatkowych pieniędzy i etatów. W tym wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu z zakresu edukacji zdrowotnej.

W celu programu W tym celu sformułowano "cele operacyjne”. Obejmują one:

1. Profilaktykę nadwagi i otyłości;2. Profilaktykę uzależnień;3. Promocję zdrowia psychicznego;4. Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne;5. Zdrowe i aktywne starzenie się.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mateusz Damięcki pokazał syna w stroju pandy. "Cudo"

  • 4-latek obserwował swoją mamę w czasie kolejnego porodu. Zdjęcia trafiły do sieci, internauci nie wytrzymali

  • Mama zostawiła w salonie ukrytą kamerę. Na nagraniu zobaczyła coś, czego się nie spodziewała

Źródło: Dziennik.pl; Glos.pl

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Szkoła

Nauczyciel wyprosił nagle wyprosił 12-latkę z lekcji. Wszystko przez zbyt szerokie biodra

Czytaj więcej >

Szkoła

Nauczycielka przykleiła maseczkę do twarzy ucznia. Powód nie mieści się w głowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Młoda mama nie może uwierzyć, czym w przedszkolu karmione są dzieci. Nie kryje złości

Czytaj więcej >

Szkoła

Minister edukacji zapowiedział zmiany, chodzi o ferie i pensje nauczycieli

Czytaj więcej >

Szkoła

Przemysław Czarnek o obowiązkowej religii. Wyznaczył datę wprowadzenia zmian w szkołach

Czytaj więcej >
fot. canva.com

Szkoła

Ile miesięcy potrwa nauka stacjonarna? Minister zdrowia: ''Daję gwarancję co najmniej na miesiąc, dwa''

Czytaj więcej >