Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży straci dofinansowanie. Fundacja apeluje do premiera
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 17.01.2022 01:00

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży straci dofinansowanie. Fundacja apeluje do premiera

Smutne dziecko
fot. tatyana_tomsickova, canva.com

Problem samobójstw wśród najmłodszych staje się coraz bardziej poważny. Według statystyk każdego dnia aż czworo dzieci próbuje odebrać sobie życie. Co gorsza, w 2022 roku rząd odmówił współfinansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Telefon Zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę to jeden z najważniejszych elementów przeciwdziałania samobójstwom wśród dzieci. Przez długi czas numer 116 111 był współfinansowany przez polski rząd. Niestety, z czasem dotacje przestały napływać.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży straci dotacje

Telefon Zaufania 116 111 działa w Polsce już od 14 lat. Numer cieszy się ogromnym zaufaniem i jest jednym z najważniejszych środków zapobiegania kryzysom psychicznym u dzieci i młodzieży. W latach 2008-2015 numer był regularnie finansowany ze środków rządowych. Niestety, w 2016 dotacje całkowicie ustały.

W latach 2016-2019 Telefon Zaufania utrzymywał się dzięki pomocy prywatnych darczyńców. Wspierali go m.in. Fundacja Jakuba Błaszczykowskiego "Ludzki gest", Kulczyk Foundation i internetowe akcje Szymona Hołownii. W 2020 Telefon znowu otrzymał dofinansowanie, jednak było one znacząco niższe niż we wcześniejszych latach. Okazało się jednak, że w 2022 Fundacja nie dostanie już ani grosza.

Telefon Zaufania zwrócił się do premiera

Od 2022 Telefon Zaufania znowu będzie musiał liczyć tylko na wsparcie prywatnych darczyńców. Przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę postanowili zwrócić się do premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej petycji. Zaapelowali w niej o dalsze współfinansowanie numeru.

- Nie rozumiemy tej sytuacji. Wobec pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży i ogromnych problemów społecznych wywołanych pandemią, telefon 116 111 jest ważnym zasobem zdalnej pomocy psychologicznej dla najmłodszych obywateli naszego kraju. Wiemy, że obecna oferta pomocy telefonicznej w Polsce nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu ze strony dzieci. [...] Dlatego apelujemy o współfinansowanie telefonu ze środków budżetu państwa! Dzieci liczą na to wsparcie! - czytamy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: wiadomosci.onet.pl