portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Terapia logopedyczna – na czym polega?
pixabay.com

Terapia logopedyczna – na czym polega?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Terapia logopedyczna – co to jest?

Terapia logopedyczna obejmuje szereg działań, które mają na celu usprawnienie funkcji komunikowania się oraz stymulowanie motoryki narządów mowy i buzi. Ze względu na duży zakres oddziaływania, terapia logopedyczna nie może być nazywana korektą logopedyczną, ponieważ ma ona znacznie szerszy zasięg pomocy. Prócz prostych wad wymowy, jak choćby niewymawianie litery „r” lub innych zgłosek, terapia obejmuje również inne, znacznie poważniejsze zaburzenia. Terapia ma na  celu wyeliminowanie przyczyn tych zaburzeń oraz wypracowanie najlepszego poziomu sprawności mowy, sprawności językowej oraz innych zaburzeń, które mogą być niwelowane przy pomocy logopedy. W zależności od tego, co jest przyczyną problemu, specjalista dobierze odpowiednie metody terapii. W ostatnim czasie wielu specjalistów wykorzystuje w swojej terapii programy multimedialne, które mają za zadanie poprawienie jej efektywności. Dzięki temu nauka staje się ciekawsza i co za tym idzie bardziej efektowna. Wpływa to znacząco na motywacje dziecka, które chętniej kontynuuje terapie, traktując zajęcia jako formę zabawy.

Terapia logopedyczna – w jakich przypadkach jest niezbędna?

Wbrew pozorom terapia logopedyczna nie jest konieczna wyłącznie w przypadku wad wymowy. Nie da się jednak ukryć, że jest to jedna z jej zastosowań. Dzięki wizytom u logopedy można wyeliminować wszelkiego rodzaju wady wymowy, również dotyczące nie mówienia litery „r”. Co więcej, w tym celu można udać się do specjalisty w każdym wieku, dlatego nawet dorosłe osoby mogą szukać pomocy w gabinecie logopedycznym. Nie dość, że na terapię logopedyczną nigdy nie jest za późno, to nie jest również za wcześni. Jeśli zaobserwujemy u swojego dziecka znaczące problemy z artykulacją, jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu będzie udział w terapii logopedycznej.  Wada wymowy nie ustępuje samoczynnie, dlatego nie należy odkładać wizyty u specjalisty zbyt długo. Zwłaszcza, że zaburzenia mowy mogą mieć wiele konsekwencji o podłożu psychicznym. Dzieci borykające się z takim problemem często boją się reakcji otoczenia, mają problemy z nawiązywaniem kontaktów i unikają wystąpień publicznych, aby nie narazić się na ośmieszenie ze strony otoczenia.

Wada wymowy nie jest jednak jedynym zaburzeniem, które wymaga terapii logopedycznej. Choć wielu młodych rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, wizyta u logopedy powinna być obowiązkowa już na początkowym etapie życia. Zwłaszcza, jeśli niemowlak ma problemy ze ssaniem, wskazane jest podjęcie terapii. W przypadku niektórych maluchów nie wykształcił się prawidłowy odruch ssania i aby go poprawić stosuje się terapie, polegające na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń oraz technik masażu. W ten sposób logopeda, za pomocą terapii logopedycznej stymuluje prawidłową motorykę buzi, co znacznie poprawia odruch ssania.

Także w sytuacji, gdy zaobserwujemy u dziecka słaby rozwój mowy, należy udać się do specjalisty. Dzięki terapii logopedycznej, można wskazać przyczynę tych opóźnień i co najważniejsze dziecko jest w stanie nadrobić swoje braki w stosunku do rówieśników.

Inną przypadłością, w której również pomocne może się okazać zastosowanie terapii logopedycznej są problemy ze słuchem. Choć wiele osób nie jest tego świadoma, to dzieci, którym założono implant ślimakowy, czyli aparat słuchowy pomimo tego, że słyszą, to nie potrafią odpowiednio interpretować dźwięków. Dlatego, aby dziecko po założeniu aparatu mogło w pełni uczestniczyć w świecie pełnym dźwięków, konieczna jest terapia logopedyczna. W takim wypadku polega ona na nauce słuchania, lokalizowania odgłosów, a następnie rozwoju mowy. W trakcie terapii dziecko nabywa również umiejętności rozpoznania i reagowania na  poszczególne dźwięki oraz dopasowaniu ich do konkretnych sytuacji.

Wskazaniem do wizyty u logopedy jest także różnego rodzaju niepełnosprawność intelektualna oraz choroby natury neurologicznej. Dotyczy to zarówno dzieci z zespołem Downa, autyzmem oraz dziecięcym porażeniem mózgowym. W takim wypadku terapia logopedyczna polega na nauce komunikacji, poprzez wpajanie jej podstawowych zasad. W tego typu przypadkach terapia nie ogranicza się jedynie do nauce porozumiewania się za pomocą słów, ale również na technikach niewerbalnych.

undefined

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy