portalparentingowy.pl Ciąża i poród Test negatywny a ciąża
pixabay.com

Test negatywny a ciąża

23 marca 2022

Czy test może wyjść negatywny mimo ciąży?

Negatywny wynik ciąży może mieć jedną z dwóch przyczyn. Pierwsza to rzeczywisty brak ciąży, druga to zbyt wczesne wykonanie testu. Sam test polega na wykryciu w organizmie kobiety hormonu hCG, wytwarzanego po zajściu w ciążę. Jego poziom zaczyna się zwiększać od momentu owulacji do spóźnionej miesiączki.

Jeśli test ciążowy zostanie wykonany zbyt szybko i ilość hormonu hCG nie zdąży się zauważalnie zwiększyć, wskazany wynik będzie negatywny. Z tego względu czasem pierwsze badanie, pokazujące jedną kreskę, nie zawsze zapewnia, że kobieta nie jest w ciąży. Na pewno jednak oznacza, że poziom hCG w moczu jest zbyt niski, aby test go tam wykrył. Dlatego też zaleca się wykonywanie testu rano, ponieważ wtedy stężenie hCG jest najwyższe. Nie należy też przedtem pić zbyt dużej ilości wody, bo to również zmniejsza ilość tego hormonu w moczu.

Test ciążowy może zawieść również wtedy, gdy wygaśnie data jego ważności, którą zawsze warto sprawdzić na opakowaniu. Nieprawidłowe przechowywanie też może wpłynąć na jego efektywność, powinno się go trzymać w temperaturze od 2 do 30 stopni Celsjusza.

Negatywny wynik testu a brak miesiączki

Brak miesiączki to jeden z szybciej zauważalnych objawów ciąży, warto jednak mieć na względzie, że niekiedy opóźnia się ona z innych przyczyn. Długość cyklu miesięcznego nie zawsze jest co miesiąc taka sama, a różnice dochodzą nawet do siedmiu dni. W przypadku choroby, dużej dawki stresu czy małej ilości snu, miesiączka może się znacząco spóźnić, albo nawet w ogóle nie wystąpić.

Nieregularne miesiączki zdarzają się też po porodzie i w trakcie karmienia piersią. Może się zdarzyć, że do momentu, w którym kobieta przestaje karmić piersią, miesiączki w ogóle się nie rozpoczną. Nie oznacza to jednak, że nie można w tym czasie zajść w ciążę.

Kobiety wchodzące w okres menopauzy również doświadczają nieregularnych miesiączek, jak również ich całkowitego zaniknięcia. Na wszelki wypadek jednak nawet kobiety powyżej 45 lat powinny zrobić domowy test, jeśli sądzą, że istnieje szansa na ciążę.

Kilka miesięcy bez miesiączki, a równocześnie brak ciąży, może oznaczać zaburzenia równowagi hormonalnej, wywoływane przez zażywane leki, nieprawidłową wagę lub nadmierną aktywność fizyczną. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Kiedy i jak należy wykonać test?

Nie wszystkie domowe testy ciążowe są tak samo czułe. Niektóre lepiej sobie radzą z wykryciem hCG w moczu na sześć dni przed spóźnioną miesiączką. Warto przeczytać instrukcję obsługi, żeby dowiedzieć się jak producent zaleca używać swojego produktu i kiedy można osiągnąć najbardziej wiarygodne efekty. Wszystkie testy jednak zapewniają blisko 99% skuteczności w dniu spodziewanej miesiączki.

Czytanie instrukcji zapobiega również nieprawidłowemu wykonaniu badania. Czasem wynik prezentowany jest w postaci napisów „ciąża” lub „brak ciąży”, co daje najmniej wątpliwości jeśli chodzi o rezultat. Inne jako wskaźnika używają linii, warto się więc upewnić czy rzeczywiście dobrze je interpretujemy. Sprawdzajmy też datę ważności, ponieważ testy, które są przeterminowane, mogą dawać fałszywe wyniki, przez co na początku otrzymujemy test negatywny, a ciąża zostaje potwierdzona później, bardzo nas zaskakując.

W razie, gdy mimo wykonania testu i otrzymania negatywnego wyniku nadal nie mamy pewności, warto zrobić test ponownie, w dniu spodziewanej miesiączki, bądź po trzech dniach od poprzedniego badania. W razie wątpliwości zawsze możemy udać się do lekarza.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy