portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Trądzik niemowlęcy
pixabay.com

Trądzik niemowlęcy

23 marca 2022

Trądzik niemowlęcy – przyczyny

Trądzik niemowlęcy jest stosunkowo częstym zjawiskiem, pojawia się u około 20% dzieci. Zazwyczaj zmiany na skórze można zauważyć po 3-4 tygodniach po urodzeniu, ale są przypadki, w których widoczne są już przy porodzie. Trądzik niemowlęcy dotyczy dzieci do 12. miesiąca życia, zaś po tym okresie mówi się o trądziku noworodkowym. Choroba częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek.

Specjaliści nie są pewni, co dokładnie wywołuje tę dolegliwość, która utrzymuje się nawet przez 2-3 lata życia dziecka. Sądzi się, że może być wywoływane przez nadprodukcję łoju przez gruczoły dziecka, ale również że to reakcja alergiczna na obecność drożdży na skórze.

Trądzik niemowlęcy – objawy

Można rozróżnić kilka rodzajów zmian pojawiających się na skórze dziecka. Najwięcej tych zmian pojawia się na policzkach, ale występują też na czole, nosie i brodzie. Pierwszym rodzajem są zaskórniki – drobne, białe, zamknięte krosty, w których centralnej części może znajdować się otworek. Są dobrze widoczne przy naciągnięciu skóry. Ich rzadziej występująca wersja ma ciemne zabarwienie, a przez otwór wydostaje się łój wraz z obumarłymi komórkami naskórka.

Można wyróżnić też czerwone, okrągłe grudki, zmiany ropne, czyli krosty, a także torbiele. Te ostatnie wynikają ze stanu zapalnego i ucisku, wypełniona ropą przestrzeń w skórze po wyleczeniu może pozostawić bliznę.

Trądzik niemowlęcy może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych badań, które mogą pomóc w wykryciu problemów dotyczących przedwczesnego dojrzewania dziecka i zapobiec zaburzeniom hormonalnym.

Co na trądzik niemowlęcy?

Jeśli zmiany na skórze utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, dobrze będzie udać się z dzieckiem do pediatry lub dermatologa. Podobnie jest z okresem, w którym choroba się pojawia – gdy cierpi na nią dziecko w wieku od 2 do 6 lat, również dobrze to skonsultować ze specjalistą. Jeśli to nie jest nasze pierwsze dziecko, dobrze będzie powiedzieć lekarzowi, czy rodzeństwo miało podobne objawy.

Na trądzik niemowlęcy bardzo rzadko przepisuje się antybiotyki. Leczenie odbywa się przez odpowiednie dbanie o higienę skóry, stosując odpowiednio delikatne środki. Najlepiej jest przy tym zrezygnować z oliwek i mleczek, nie wyciskajmy też krost pojawiających się na skórze dziecka.

W szczególnie ostrym przypadku, czyli zazwyczaj takim, który nie mija sam po sześciu miesiącach, lekarz przepisuje lek. Najczęściej ma on formę maści albo doustnego antybiotyku.

Trądzik niemowlęcy – pielęgnacja skóry dziecka

Dobrze będzie codziennie przemywać twarz dziecka wodą z mydłem, najlepiej specjalnie przeznaczonym dla niemowląt. Po umyciu delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem i starać się dopilnować tego, by twarz dziecka była zawsze czysta i sucha, zwłaszcza po karmieniu.

Balsam lub krem dla niemowląt pomoże nawilżyć skórę dziecka, zapobiegając jej wysuszaniu. Dzięki temu nie będzie ono czuło potrzeby pocierania i drapania suchej skóry na buzi, co mogłoby doprowadzić do podrażnień.

Postarajmy się też zwrócić uwagę na dziecięce ubranka. Unikajmy sztucznych tkanin, które mogłyby podrażnić delikatną cerę niemowlęcia i nie używajmy detergentów do ich prania.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy