Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Trzecie trojaczki w Lublinie! Wszystkie dostały imiona na tę samą literę
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 10.11.2023 11:18

Trzecie trojaczki w Lublinie! Wszystkie dostały imiona na tę samą literę

Trzecie trojaczki w Lublinie
Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie

Ciąże mnogie to nie tylko więcej miłości i więcej szczęścia, ale także większe ryzyko i większe obciążenia. Dlatego każdy, zakończony szczęśliwie poród mnogi to powód do radości nie tylko dla rodziców, ale także dla zespołu medycznego, który opiekuje się mamą i dziećmi.

W lubelskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 po raz trzeci w tym roku przyszły na świat trojaczki. "Każde z dzieci jest inne" - mówią lekarze i patrzą z wielką nadzieją w przyszłość maluchów, które już lada moment będą mogły opuścić oddział.

W Lublinie urodziły się trojaczki

Poród odbył się Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie sześć tygodni temu. To był 29. tydzień ciąży, a więc dzieci urodziły się jako wcześniaki. Ich waga, jak na ciążę mnogą i młody wiek ciąży była zadowalająca. Pierwszy i największy urodził się chłopiec, ważył 1220 g, potem na świat przyszły jego dwie siostrzyczki: 1130g i 1020 g. 

Dzieci z racji na wcześniactwo wymagały intensywnego wsparcia medycznego. “Po urodzeniu, co jest typowe dla noworodków tak przedwcześnie urodzonych, wymagały intensywnego leczenia, wsparcia oddechowego, podawania surfaktantu egzogennego stosowanego w leczeniu zespołu zaburzeń oddychania, a także mieszanego żywienia - przez zgłębnik dożołądkowy oraz kroplówkami” - informowała dr n. med. Eulalia Majewska kierująca Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie.

Kopia – Marta L - 2023-11-10T105255.414.jpg

Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie, na zdjęciu Marcel

Trojaczki otrzymały imiona na tę samą literę

Rodzice postanowili nadać dzieciom imiona na tę samą literę, kojarzą się z... miłością. Dzieci otrzymały imiona na literkę M: Marcel, Marlena i Milena. Poród odbył się sześć tygodni temu, dzieci wciąż przebywają w szpitalu, jednak już nie muszą leżeć w inkubatorach. Ich waga rośnie. 

Marcel osiągnął już masę 2380 g, chłopiec może więc przyjąć szczepienia i lada dzień będzie mógł zostać wypisany. Na wardze przybierają też jego siostry, odpowiednio dziewczynki ważą 1820 g i 2 kg. Maluchy czują się dobrze, po osiągnięciu odpowiedniej wagi i szczepieniach będą mogły wrócić do domu. 

Kopia – Marta L - 2023-11-10T105348.846.jpg

 Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie, na zdjęciu Marlenka

Jak często zdarzają się ciąże mnogie

W lubelskim szpitalu to trzeci poród trojaczków w tym roku stanowi to pewien ewenement. Ciąże bliźniacze zdarzają się średnio raz na 89 ciąż, w przypadku trojaczków to jedna ciąża na 7921, a czworaczki przychodzą na świat z jednej na 704 969 ciąż.

Warto pamiętać, że im więcej jest dzieci w jednej ciąży, ryzyko powikłań rośnie. Zarówno mama, jak i dzieci muszą być pod szczególną opieką. Dzięki postępowi medycznemu i doświadczeniu lekarzy coraz więcej ciąż mnogich kończy się szczęśliwym porodem. 

Kopia – Marta L - 2023-11-10T105423.797.jpg

 Fot. Łukasz Głaczkowski/SPSK Nr 4 w Lublinie, na zdjęciu Milenka

Zobacz także:

W Białymstoku urodziły się czworaczki. Wszystkie mają imiona na tę samą literę

Matki wybrały najlepsze porodówki w Polsce. Dwie kliniki z tego samego miasta [LISTA]

Szpital okłamał matkę, dziecko zmarło. Zaniedbanie tej procedury to skandal!