Twoje dziecko ma dość? Po tych objawach poznasz, że jest przestymulowane
Wszyscy bywamy podirytowani i przestymulowani. Trudno nam jednak zrozumieć, że dzieci również przeżywają trudne chwile w ciągu dnia. Nawet niemowlęta potrafią być zmęczone ciągłym dopływem bodźców z zewnątrz. Oto jak poznać, że nasze dziecko ma dość. U niemowlęcia, i u starszaka.
Nagłe awantury u dzieci nigdy nie wybuchają nagle. To raczej proces, w którym dopływające sygnały z otoczenia, przekaczają w końcu granicę ich komfortu. Rodzice mają czasem problem z rozpoznaniem nadchodzącego wybuchu, choć nawet malutkie dzieci dają znać, że nie czują się dobrze.
Co to jest przestymulowanie?
Przestymulowanie u dziecka (u dorosłego też) to odpowiedź ciała na dopływające do niego sygnały z zewnątrz - dźwięk, zapach, dotyk, światło. Im młodsze dziecko, tym szybciej granica "bezpiecznej przestrzeni" może zostać przekroczona. Po prostu maluchy nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętych aparatów regulujących, które pomogłyby im mierzyć się z wielością hałasu, która do nich dociera.
Równie dobrze przestymulowanie może wynikać z braków np. zjedzonego śniadania, czy zimna. Nadmiar bodźców wpływa na poziom stresu u dzieci. Ponieważ jednak nie potrafią one dokładnie powiedzieć, co czują lub skąd wynika ich poirytowanie, wysyłają do rodzica sygnał alarmowy w sposób, który jest im znany i na który rodzic zawsze odpowiada tzn. płacz lub krzyk.
Warto być uważnym na przestymulowanie u dzieci, bo przebywaniem w bezpiecznym i komfortowym dla nich środowisku, pozwala im prawidłowo się rozwijać. Nie oznacza to, że należy nieustannie nie pozwalać dziecku się denerwować, ono też powinno nauczyć się regulacji swoich emocji i zachowań, jednak długotrwały stres w sposób niekorzystny wpływa na mózg dziecka, który w tym ważnym okresie przechodzi szereg zmian i się kształtuje.
Przestymulowanie: objawy z podziałem na wiek
Każde dziecko inaczej reaguje na stymyulację. Niektórym nie będzie przeszkadzał ciągły hałas pochodzący z grających zabawek, inne dzieci po nawet pojedynczym użyciu zabawki mogą nie chcieć się już nią bawić. Gdy bodźców przybywa, ponieważ dziecko je, bawi się, jest przewijane, za każdym razem jego mózg musi sobie poradzić z ich wielokrotnością. Gdy nie daje rady, wysyła sygnał, że jego granice zostały przekroczone.
Jak? Oto objawy przestymulowania u dzieci w różnym wieku.
Niemowlęta:
- płacz,
- zaciskanie piąstek,
- odwracanie głowy np. od źródła dźwięku, zapachu.
Żłobek i przedszkole:
- płacz,
- poirytowanie,
- kładzenie się na podłodze.
Szkolniak:
- poirytowanie,
- przemęczenie,
- agresja,
- pobudzenie,
- mówienie na granicy płaczu.
Gdy widzisz, że dziecko zaczyna być poirytowane, postaraj się w miarę możliwości zabrać go w miłe miejsce. Niech będzie wolne od hałasu i światła. Mogą to też być po prostu twoje ramiona, rytm serca matki pomaga niemowlętom się ukoić.
Jak pomóc dziecku?
Przestymulowane dziecko powinno być jak najszybciej odcięte od szkodliwych bodźców. Należy przerwać aktywność, która wzbudza w nim irytację, a jeśli to niemożliwe, bo np. jesteśmy na zakupach i nie możemy błyskawiczne wyjść, zadbać o jego komfort tuż po opuszczeniu sklepu. Weźmy dziecko na ręce, usiądźmy na ławce, otulmy.
Małe dziecko, ale czasem i to starsze, nie poradzi sobie samo z efektami przestymulowania. Potrzebuje rodzica, który podpowie mu, jak się uspokoić. Przy starszych dzieciach można po prostu zaprosić je na wspólny spacer, czy przerzucić aktywność z grania na komórce na wspólne rozwiązywanie krzyżówki, czy granie w planszówkę.
Niezależnie jednak od wieku dziecka, zawsze warto położyć się z nim na łóżku, zasłonić żaluzje i po prostu być obok.
Zobacz też:
Młoda mama znalazła sposób na płacz swojego dziecka. Wystarczyło jedno zdanie
Młoda matka zdradziła nietypową metodę na uspokojenie płaczącego dziecka. Efekty są zaskakujące
Purpurowy płacz — czym jest i czy powinien nas niepokoić?