Tylko u nas: czym jest bajkoterapia? Rodzice powinni wiedzieć, nauczycielka wyjaśnia
Czasem spotykają nas w życiu takie rzeczy, z którymi nawet dorosłemu ciężko jest sobie poradzić, a co dopiero dzieciom. Warto wtedy spróbować im pomóc. Tylko jak? Jednym ze sposobów jest bajkoterapia, o której rozmawiamy z Eweliną Pyrtek, nauczycielką, bibliotekarką i autorką bloga "Pomabajki", która prowadzi zajęcia bajkoterapeutyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.
Wioleta Piróg, portalparentingowy.pl: Czym jest bajkoterapia?
Ewelina Pyrtek: Bajkoterapia polega na wykorzystywaniu specjalnie wyselekcjonowanych bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych i relaksacyjnych. Celem jest uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych oraz wspieranie dzieci w trudnych sytuacjach. Zajęcia połączone z warsztatami uczą również wartości moralnych, pomagają poradzić sobie z nieśmiałością, a także różnymi rodzajami lęku (przed ciemnością, dentystą, nowymi wyzwaniami). Dodatkowo zwiększają poczucie własnej wartości oraz rozwijają kreatywność.
Czy za każdym razem, kiedy czytamy dziecku, to bajkoterapia?
Nie, do bajkoterapii wykorzystywane są odpowiednie książki.
Czyli tym, co odróżnia bajkoterapię od zwykłego czytania jest odpowiedni dobór literatury?
Tak, to jest najważniejsze. Natomiast trzeba również pamiętać o stworzeniu odpowiedniej atmosfery i miejsca. Dla dzieci niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać też o naszym nastawieniu - ciepłym, łagodnym, ale i konkretnym.
Czy bajkoterapia może pomóc dziecku w poradzeniu sobie z konkretnym problemem, np. z chorobą lub stratą bliskiej, osoby?
Tak, oczywiście. Bajkoterapia pomaga zrozumieć i oswoić się z danym problemem. Jeśli dziecko boi się np. ciemności, to dobieramy odpowiednią literaturę, która pokazuje mu, w jaki sposób bohater opowiadania poradził sobie z tym lękiem. Natomiast strata bliskiej osoby, to ogromne cierpienie. Często nawet my dorośli, nie potrafimy sobie z nią poradzić. Bajkoterapia pokazuje, że odczuwając smutek lub złość jest całkowicie normalne. Każdy z nas powinien sobie na to pozwolić. Kluczowe jest nietłumienie swoich emocji, zrozumienie ich i radzenie sobie z nimi.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Joanna Opozda pokazała pokój dla dziecka. Przez przypadek zdradziła za dużo
-
Nie pozwala nikomu całować swojego dziecka. Powód może Was zaskoczyć
-
Czesała córkę i nagle zamarła. Błyskawicznie zawiozła 13-latkę do lekarza