portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Wędzidełka podwargowe – co to jest, wady, wskazania do podcięcia
pixabay.com

Wędzidełka podwargowe – co to jest, wady, wskazania do podcięcia

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Wędzidełka podwargowe – co to jest?

Wędzidełka podwargowe to pionowe fałdy błony śluzowej, które swoim kształtem przypominają trójkąt. Na wędzidełka podwargowe składają się wędzidełko wargi górnej i dolnej. Wędzidełko wargi górnej jest pasmem znajdującym się nad siekaczami, dokładnie w linii środkowej między dziąsłem, a wewnętrzną częścią wargi. Wędzidełko wargi dolnej znajduje się z kolei przy dolnej szczęce. W niektórych przypadkach wędzidełka posiadają wady anatomiczne, które mogą być groźne dla zdrowia i wymagać interwencji chirurga. Dlatego warto wiedzieć nie tylko jakie wady są  najczęściej diagnozowane, ale również co świadczy o tym, że wędzidełka są prawidłowe. W przypadku wędzidełka wargi górnej , wędzidełko uznaje się za prawidłowe, jeśli nie jest przyczepione zbyt wysoko oraz nie sięga końca dziąsła. Wędzidełko wargi dolnej powinno umożliwiać wardze swobodne ruchy. Prawidłowe wędzidełko wargi dolnej nie odciąga dziąsła od zębów.

Jakie są wady anatomiczne wędzidełka i jakie są ich przyczyny?

Istnieje wiele anatomicznych wad wędzidełek podwargowych. Do najczęściej występujących zalicza się zbyt krótkie wędzidełko, nieprawidłowo zlokalizowane przyczepy wędzidełka oraz ich nadmierne zgrubienie, czyli przerost. Najczęściej przyczyną zgrubienia wędzidełka dochodzi w skutek rozrostu włókien tkanki łącznej.

Wady anatomiczne wędzidełek podwargowych – co powodują?

Niestety, wady anatomiczne wędzidełka mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń funkcji narządów z którymi się łączą. Ważne jest, aby w razie stwierdzenia wady podjąć odpowiednie kroki leczenia. W przeciwnym razie wady wędzidełek podwargowych mogą doprowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych i dolegliwości, które będą utrudniały codzienne życie.  W przypadku wad anatomicznych wędzidełka, zarówno wargi dolnej jak i górnej może wystąpić problem codziennej pielęgnacji i czyszczenia zębów, a także całej jamy ustnej. Jeśli w fałdach wędzidełka zgromadzą się resztki jedzenia, łatwo doprowadzić do powstania próchnicy, która zapoczątkuje dalsze problemy stomatologiczne. Mowa m.in. o zapaleniu brodawki międzyzębowej oraz możliwych stanach zapalnych jamy ustnej.  Wady wędzidełek podwargowych mogą także doprowadzić do wystąpienia problemów z dopasowaniem ruchomego aparatu ortodontycznego ora z dobraniem odpowiedniej protezy zębowej, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia jej noszenie. Tego typu problemy mogą wystąpić w przypadku  nieprawidłowego przyczepu oraz przerostu wędzidełka. Zbyt krótkie, lub przerośnięte wędzidełko może również skutkować cofaniem się dziąseł oraz odsłanianiem się korzeni zębowych, w konsekwencji czego może dojść do rozchwiania się, a następnie wypadania zębów. Co więcej, okazuje się, że wady anatomiczne wędzidełka wargi górnej i dolnej mogą także doprowadzić do powstania wady wymowy. W skutek nieprawidłowego ukształtowania wędzidełek mogą pojawić się problemy z wymawianiem zgłosek przedniojęzykowych, jak b, f, m, p,w. Co ciekawe, wady anatomiczne wędzidełka, a dokładniej  jego przerost lub nisko przyczepione wędzidełko wargi dolnej może także przyczynić się do powstania diastemy, czyli przedziałka między górnymi zębami (jedynkami), która powstała na skutek rozsunięcia się zębów.

Wędzidełka podwargowe – jakie są wskazania do podcięcia?

Istnieje kilka wskazań do podcięcia wędzidełka zarówno górnej jak i dolnej wargi.  W przypadku wędzidełka górnej wargi częstym wskazaniem jest diastema, której szerokość przekracza 2mm. Aby przeprowadzić zabieg konieczne jest, żeby wyrosły już wszystkie cztery stałe siekacze, dlatego też do podcięcia wędzidełka może dojść nie wcześniej niż w okolicach 8 roku życia dziecka. Warto podkreślić, że granica 2 mm nie jest przypadkowa. W zdecydowanej większości przypadków przerwa między górnymi jedynkami, której szerokość jest mniejsza niż 2 mm powinna zamknąć się samoistnie, bez konieczności wykonywania zabiegu. Innym wskazaniem  do podcięcia wędzidełka są wady wymowy. Jednak ostateczną decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu podejmuje logopeda, który po przeprowadzeniu badania musi oszacować, czy wada  wymaga wykonania operacji, czy też można wyleczyć ją za pomocą ćwiczeń. Zabieg wykonuje się także w przypadku, gdy doszło do anemizacji błony śluzowej dziąsła w skutek odciągania wargi dolnej. W takim przypadku operacja jest konieczna, aby nie doszło do odsłaniania się szyjek zębowych. Może się również zdarzyć, że lekarz zaleci wykonanie zabiegu podcięcia wędzidełka z powodu konieczności założenia aparatu ortodontycznego lub protezy zębowej.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy