portalparentingowy.pl
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

fot. pixabay.com/educadormarcossv

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Według słów Adama Niedzielskiego już w wakacje ma się pojawić opcja szczepienia dzieci przeciwko koronawirusowi. Postanowiliśmy zapytać prof. Włodzimierza Guta o to, jakie są jego ewentualne rekomendacje w tej sprawie.

Szczepienia przeciw koronawirusowi obejmują w naszym kraju kolejne grupy wiekowe. Podczas jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Adam Niedzielski wspomniał nawet, że już w wakacje ma się pojawić opcja zaszczepienia chętnych dzieci. Oczywiście do wakacji jeszcze trochę czasu nam zostało, jednak postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Z tego też względu zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta, o to, jakie ewentualne rekomendacje na ten moment mógłby przekazać, jeżeli chodzi o szczepienia wśród dzieci. Wirusolog przekazał ważne informacje dotyczące skuteczności preparatu, a także granicę wiekową, jaką na razie przedstawiają badania.

Szczepienia wśród dzieci

Jak zaznaczył prof. Gut w swojej wypowiedzi, aktualnie trwa proces weryfikacji szczepionek dla dzieci powyżej 12 roku życia. Wcześniej badania kliniczne dotyczyły osób powyżej 16 roku życia. Wirusolog podkreśla również, że jak na razie nie ma jeszcze oficjalnego przyjęcia dla tej właśnie grupy wiekowej, jednak badania pokazują bardzo obiecujące i interesujące wyniki badań.

 - Szczepionki są weryfikowane w tej chwili i oficjalnego przyjęcia jeszcze nie ma powyżej 12 roku życia. Według danych podobno odpowiedź jest wyższa niż u innych osób, ale zawsze czeka się na reakcję organów dopuszczających - stwierdził prof. Włodzimierz Gut.

Warto zaznaczyć, że mowa tu o preparacie firmy Pfizer, ponieważ to właśnie on posiada na ten moment najszersze badania kliniczne.

Według danych przedstawionych przez producenta, w testach klinicznych wzięło udział ponad 2 tysiące dzieci w wieku pomiędzy 12 a 16 rokiem życia. Część z ochotników otrzymała szczepionkę, a druga część placebo w postaci płynu, który jest obojętny dla organizmu.

Wyniki, które otrzymali badacze, są naprawdę ciekawe, ponieważ wśród dzieci, którym podano szczepionkę, nie doszło do ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. W przeciwieństwie do grupy, której podano placebo. W tym wypadku udało się wykryć 18 przypadków COVID-19.

Tak jak stwierdził prof. Gut, jak na razie nie ma jeszcze oficjalnego zatwierdzenia szczepionek Pfizera w tej grupie wiekowej i trzeba aktualnie czekać na decyzję organów odpowiedzialnych za jej dopuszczenie. Jednak wyniki badań przedstawionych przez producenta są niezwykle obiecujące i wskazywać mogą na to, że faktycznie już niedługo może się pojawić możliwość szczepienia dzieci powyżej 12 roku życia.

Oczywiście cały czas trwają badania dotyczące kolejnych grup wiekowych, wśród najmłodszych, ale na ich wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jednocześnie warto też wspomnieć, że według ekspertów, szczepienie dzieci może odegrać bardzo ważną rolę, jeżeli chodzi o uzyskanie odporności zbiorowej na koronawirusa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >