Witamina K dla noworodka – dlaczego i kiedy się ją podaje?
Czym jest witamina K?
Witamina K należy do grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach, które są niezbędne dla organizmu. Wyróżniamy witaminę K1, K2 i K3. Odgrywa ona najważniejszą rolę w procesie krzepnięcia krwi, przez co zapobiega krwawieniom, a także pękaniu naczyń krwionośnych. Co więcej, witamina K działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Ze względu na liczne zalety wynikające z przyjmowania tej witaminy jest ona zalecana zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Witamina K dla noworodka – dlaczego i kiedy się ją podaje?
Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, dlaczego tuż po urodzeniu noworodkom podawana jest witamina K. Co więcej, część rodziców nie wyraża na to zgody. Okazuje się, że podanie noworodkowi witaminy K jest niezbędne ze względu na to, że nie przenika ona przez łożysko, przez co noworodki przychodzą na świat z dużym jej niedoborem. Lekarza zalecają podanie jej dzieciom od razu po urodzeniu ze względu na ryzyko wystąpienia choroby krwotocznej noworodków, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwawienia śródczaszkowego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia dziecka. Właśnie z tego powodu do 6 godzin po przyjściu na świat dziecka podaje się jednorazową dawkę witaminy K, najczęściej w formie zastrzyku domięśniowego. Zdarzają się przypadki, że rodzice nie zgadzają się na podanie dziecku witaminy K w formie zastrzyku w obawie przed powikłaniami. W takiej sytuacji można podać witaminę K w formie doustnej. Jedynym wyjątkiem, gdy zamiast zastrzyku domięśniowego należy bezwzględnie podać witaminę K doustnie jest sytuacja, gdy noworodek cierpi na hemofilię. W pozostałych przypadkach lekarze zalecają zastrzyki, ponieważ mają one większą skuteczność.
Witamina K dla noworodka a karmienie piersią
Zapotrzebowanie na witaminę K u noworodka nie kończy się wraz z podaniem jednorazowej dawki tuż po porodzie w szpitalu. Witamina ta jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka również w następnych miesiącach życia i konieczna jest jej suplementacja. Dzieje się tak dlatego, że organizm noworodka nie jest w stanie wyprodukować potrzebnej ilości witaminy K. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które karmią piersią. Wynika to z tego, że w mleku matki znajdują się znikome ilości witaminy K, które nie spełniają dziennego zapotrzebowania na nią. Dlatego też dzieci, które są karmione piersią, powinny przyjmować witaminę K w przez pierwsze 3 miesiące życia.
Nie dotyczy to jednak dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym. W takiej sytuacji nie potrzeby dodatkowej suplementacji witaminę K, ponieważ w przeciwieństwie do mleka matki, mleko modyfikowane zawiera dzienne zapotrzebowanie na nią. Często zdarza się, że kobiety, które karmią piersią, z powodu małej ilości pokarmu muszą dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym. W takim przypadku należy skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję czy istnieje potrzeba podawania dziecku witaminy K.
Witamina K dla noworodka – możliwe powikłania i skutki uboczne
Nie wszyscy rodzice wyrażają zgodę na podanie dziecku po porodzie witaminy K. Powodem jest obawa przed powikłaniami, które mogą pojawić się po zastrzyku domięśniowym. Podanie witaminy K w formie zastrzyku wiąże się z ryzykiem uszkodzenia nerwów albo naczyń, pojawieniem się ropnia albo zapalenia kości. Co więcej, od lat trwają dyskusje na temat konieczności przyjmowania witaminy K zaraz po porodzie. Zdaniem niektórych specjalistów nie ma takiej potrzeby, stąd wielu rodziców ma obawy przed wyrażeniem zgody na podanie witaminy K zaraz po porodzie. Mimo wielu sprzecznych głosów, wciąż przeważa opinia, że niedobór witaminy K zagraża zdrowiu i życiu dziecka, dlatego zaleca się jej przyjmowanie. W przypadku, gdy rodzice kategorycznie odmówią podania Witaminy K noworodkowi, lekarz ma obowiązek poinformować ich o możliwych konsekwencjach, jakie wiążą się z niedoborem tej witaminy u dziecka.