Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wnioski o 800+ można składać cały rok. Wszystko, co musisz wiedzieć

Wnioski o 800+ można składać cały rok. Wszystko, co musisz wiedzieć

Matka z dziećmi
Fot. East News/Marek Bazak

Nie ulega wątpliwości, że pieniądze z programu 800+ to duża pomoc dla rodzin. I tych małych, i tych większych, bo świadczenie dostaje się na każde dziecko. To dodatkowe pieniądze, które pomagają zapłacić za podstawowe rzeczy dla dzieci albo ułatwiają wysłanie ich na zajęcia dodatkowe czy kolonie.

800+ należy się każdemu rodzicowi. Jednak nie oznacza to, że nie trzeba spełnić żadnych warunków, a pieniądze po prostu same przyjdą na konto. Każdy musi złożyć wniosek. I to nie tylko raz.

Warunki przyznawania 800+

Tak naprawdę 800+ jest przyznawane każdemu rodzicowi. Niezależnie od wieku, nie ma także żadnych progów dochodowych, które trzeba spełnić. Te pieniądze jest wypłacane na każde dziecko, co miesiąc, od momentu jego urodzenia do pełnoletności. A jeśli wniosek o 800+ jest dobrze wypełniony, ZUS nie może tego świadczenia nie przyznać.

Warunki przyznawania 800+ więc w zasadzie nie istnieją. Jedyne, co trzeba zrobić, to złożyć wniosek. I to nie tylko tuż po urodzeniu dziecka. Wniosek o 800+ trzeba składać co roku, a okres rozliczeniowy liczy się od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku.

Pieniądze z 800+ są dla rodzica. Oznacza to, że może zrobić z nimi, co tylko uważa: przeznaczyć na podstawowe potrzeby rodziny, rozwój zainteresowań dziecka albo odłożyć na wakacje czy na przyszłość malucha.

Matka z dziećmi w wózku
Fot. Pixabay/Surprising_SnapShots

Jak złożyć wniosek o 800+

Pieniądze z 800+ zostaną wypłacone przelewem na konto, jeśli złożysz odpowiedni wniosek. Rodzice nowo urodzonego dziecka mają na to aż trzy miesiące. Jeśli zrobią to w ostatnim momencie, dostaną świadczenie z wyrównaniem za poprzednie miesiące.

Co roku trzeba także składać nowy wniosek o 800+. Wypłata świadczenia kończy się ostatniego dnia maja, by zachować ciągłość świadczenia, wnioski trzeba składać od 1 lutego do 30 kwietnia.

Można to zrobić na kilka sposobów. Wniosek można osobiście zanieść do ZUS, można jednak także złożyć go przez internet. Możesz skorzystać ze swojego konta PUE ZUS, aplikacji mZUS, wykorzystać portal Emp@tia lub zrobić to przez stronę swojego banku. We wniosku trzeba podać tylko podstawowe dane swoje i dzieci oraz oczywiście numer konta.

Kiedy jest wypłacane 800+

Nie ma możliwości otrzymania 800+ przekazem czy odebrania ich w formie gotówkowej. Wypłaty są robione wyłącznie na konto i w określonych dniach. Rodzice zwykle mogą spodziewać się ich w tym samym dniu miesiąca, chyba że to wypada w weekend lub dzień wolny od pracy. Wtedy pieniądze zostaną przesłane dzień wcześniej.

Świadczenie 800+ jest wypłacane w kilku transzach, w zależności od dnia akceptacji wniosku. Dni wypłat 800+ to: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień każdego miesiąca.

Zobacz także:

800+ nie wpłynęło w czerwcu na konta rodziców. Nie wypełnili tej rubryki we wniosku

Nowa transza 800+ już na kontach. Złóż teraz wniosek, bo przepadną ci pieniądze

1700 zł z ZUS dla każdego. Wystarczy zrezygnować z innych świadczeń!