Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Pieniądze

Pieniądze

Pieniądze – czym są? Podstawowa definicja

Pieniądze to akceptowany na terytorium danego państwa środek płatniczy, wyrażający liczbowo siłę nabywczą podmiotu, który się nim posługuje. W przeszłości pieniądze wyparły ze społeczeństw wymianę barterową, z uwagi na swój uniwersalny i wygodny charakter. Oprócz funkcji płatniczej, pieniądz pełni także funkcję tezauryzacyjną (umożliwia oszczędzanie zasobów) oraz obrachunkową, stanowiąc miernik wartości dla towarów i usług obecnych w obrocie gospodarczym.

W historii ludzkości stosowane były różne rodzaje pieniędzy, przede wszystkim pieniądz kruszcowy, który szybko został wyparty przez pieniądz papierowy. Przez długi czas znajdował on swe pokrycie w złocie, co tamowało wzrost inflacji i uniemożliwiało państwu dodruk pieniędzy „z niczego”. Współcześnie stosowany jest pieniądz fiducjarny, a więc taki, nad którym rządy i banki centralne sprawują pełną kontrolę.

W dzisiejszych czasach pieniądz ma nie tylko formę fizyczną. Choć gotówka zawsze będzie stanowić gwarant niezależności ludzi od władzy, to wygodną alternatywę stanowi pieniądz elektroniczny i posługiwanie się kartami gotówkowymi.

Oszczędzanie pieniędzy – najlepsze sposoby

Nie ulega żadnej wątpliwości, że wszyscy chcemy nie tylko godnie zarabiać, ale i pomnażać swój majątek. Oszczędzanie to jedna z dwóch metod – zaraz obok pracy – która pozwoli nam na skuteczne zwiększanie zasobności naszego domowego budżetu. Jakie opcje w tym zakresie są najefektywniejsze?

Do najpopularniejszych metod oszczędzania pieniędzy w dzisiejszych czasach należą konta oszczędnościowe, ale także obligacje Skarbu Państwa. Do pewnego stopnia są to jednak inwestycje krótkoterminowe. Jeżeli chcemy oszczędzać pieniądze z myślą nie o kilku najbliższych latach, ale planując o dekady wprzód, to najlepiej będzie zakupić złoto.

Do nieco bardziej niszowych metod oszczędzania zaliczymy inwestycje w dzieła sztuki czy inne przedmioty kolekcjonerskie – w tym miejscu oszczędzanie można połączyć z pasją. Jeśli zaś nie brakuje nam odpowiedniej wiedzy technicznej, to ciekawym rozwiązaniem wydaje się być kupno kryptowalut – w szczególności Bitcoina.

Pieniądze a dzieci – o czym warto pamiętać?

Choć zupełnie oczywistym jest, że pieniądze są w życiu człowieka niezbędne, to jednak warto pamiętać również o tym, by w odpowiedni sposób edukować najmłodszych w tym zakresie. Nie chodzi wyłącznie o zaszczepienie w nich przedsiębiorczości czy wiedzy na temat natury ekonomii, ale przede wszystkim o nauczenie dzieci szacunku do pieniądza.

Jest to zadanie, któremu rodzice muszą podołać często samodzielnie, nie licząc na wsparcie ze strony placówek oświatowych. Dzieci powinny również wiedzieć, że brak pieniędzy nie jest powodem do wyśmiewania innych, a także, że materializm zdecydowanie nie jest godnym pochwały stylem życia.

Pokaż więcej

pieniądze
17.05.2024 12:23 Mieli podnieść świadczenia dla najuboższych. Ta podwyżka to jakiś żart?

Świadczenia pomocy społecznej będą bardziej dostępne. A to za sprawą podniesienia progów dochodowych, które uchwalił rząd. Kryteria wzrosną nawet o 37 proc., co znacznie ułatwi dostęp do świadczeń dla osób potrzebujących.Te pieniądze z założenia mają trafiać do najbiedniejszych. Ale do tej pory progi dochodowe były tak niskie, że na pomoc społeczną załapywali się tylko nieliczni. Od przyszłego roku w końcu się to zmieni.

pieniądze
16.05.2024 16:11 Bezrobotni mogą dostać nawet 15 tys. zł. To prawdziwy deszcz pieniędzy

Taka kwota może zmienić wszystko. Ponad 15 tysięcy złotych jest na wyciągnięcie ręki. Pieniądze można wydać na cokolwiek i z niczego nie trzeba się rozliczać. Pomoc jest przeznaczona dla osób, którym dodatkowe środki są wyjątkowo potrzebne, czyli dla bezrobotnych.O tej możliwości nie wie prawie nikt, a jest dostępna w każdym Urzędzie Pracy. Aby dostać nawet 15600 zł, wystarczy spełnić kilka prostych warunków. Wypłaty trafiają na konto bardzo szybko i nikt nie sprawdza, na co środki zostają wydane. Dla kogoś, kto szuka pracy, taki zastrzyk gotówki może być prawdziwym ratunkiem. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby dostać pieniądze.

licznik prądu
15.05.2024 13:31 Bon energetyczny 2024. Nawet 1200 zł może wpłynąć na twoje konto

Już za chwilę ruszy nabór wniosków na bon energetyczny 2024. Jakie są kryteria przyznawania bonu? Na jaką kwotę można liczyć? Wyjaśniamy.Bon energetyczny miał być wsparciem dla Polaków, którym galopujące ceny energii dały mocno po kieszeni. Na ten cel państwo przeznaczy 1,6 mld zł, a zyskać może nawet 3,5 miliona gospodarstw domowych.

Dino
15.05.2024 09:59 Dzień Matki tylko w Dino! Takiej oferty nie ma ani Biedronka, ani Lidl

Dzień Matki to szczególny moment, kiedy możemy bardziej wyraźnie powiedzieć mamie: Kocham Cię, dziękuję, jesteś dla mnie ważna. Chętnie robimy to, wręczając rodzicielkom drobne upominki. Jeśli planujesz z tej okazji zakup słodyczy, to omiń Lidla i Biedronkę, biegnij prosto do Dino.Oferta wystartowała już 15 maja, więc warto wybrać się na zakupy bez zwłoki, bo przy takich cenach, klienci będą kupować je na potęgę. Trudno im się dziwić, bo nawet największe dyskonty nie oferują takich cen!

kobieta z psem
13.05.2024 12:08 Za psa w lesie można dostać mandat. Uważaj, by nie spotkać leśnika

Nie ma to jak aktywny wypoczynek w towarzystwie ukochanego czworonoga. Najlepiej gdzieś na łonie na tury, na łące lub w lesie, żeby pies miał możliwość się porządnie wybiegać. Wszak ruch to zdrowie. Właściciele psów często nie mają jednak pojęcia o tym, że spuszczenie pupila ze smyczy może mieć przykre konsekwencje dla... ich portfeli. Grozi za to mandat i to niemały.

dziewczynki na szlaku górskim
12.05.2024 10:56 Możesz dostać 1200 zł na wakacje dla dziecka. Musisz spełnić te dwa warunki

Chciałabyś wysłać twoje dziecko na kolonie, ale nie masz na to pieniędzy? Jeżeli pociecha ma mniej niż 16 lat, możesz otrzymać konkretne pieniądze na letni obóz. Są jednak pewne warunki.Nie wszystkich stać na to, żeby wysłać dziecko na kolonie. Ale niektóre rodziny mogą skorzystać z dofinansowania wyjazdów. Każde dziecko może dostać aż 1200 zł dopłaty do kolonii organizowanych przez Fundację Szansa dla Gmin. Jakie warunki trzeba spełnić?

kolonie letnie
11.05.2024 15:06 Kolonie dla dzieci w cenie luksusowych wakacji we Włoszech. Tak drogo nie było od dawna

Kolonie letnie od dziesięcioleci "ratują" rodziców. Kiedy my musimy być w pracy, a pociecha ma wakacje, lepiej, żeby gdzieś pojechała, coś przeżyła, niż siedziała przed komputerem. Problem w tym, że do wakacji zostało półtora miesiąca, ofert na rynku ubywa, a ceny... przyprawiają o zawrót głowy.Coraz więcej rodziców decyduje się posłać dzieci na zagraniczny wyjazd, bo 10 dni we Włoszech czy Hiszpanii kosztuje tyle, co półtora tygodnia w Olsztynie. Sprawdzamy oferty na kolonie letnie 2024 i przecieramy oczy ze zdumienia.

mama i córka
10.05.2024 16:02 Zarabiamy 12 tys. miesięcznie. Musieliśmy się zadłużyć, żeby wyprawić córce komunię

- W czerwcu już nie pofikam, trzeba będzie zapłacić pierwszą ratę - rzuciła przez ramię Monika, zbliżając swój telefon do terminala w kawiarni. Ciche piknięcie zasygnalizowało, że płatność przeszła. Najnowszy model komórki, idealnie opiłowane paznokcie. Czyżby działo się coś złego, że moja koleżanka musiała wziąć kredyt?Kiedy wyszłyśmy z lokalu, zapytałam ją wprost. - No komunia Majeczki przecież za tydzień - odparła zdziwiona, że muszę pytać. Zupełnie, jakby to było oczywiste, że na taką uroczystość trzeba się zadłużyć. Zaskoczyła nie, zwłaszcza że zawsze sprawiała wrażenie osoby, która się "z groszem nie liczy".

rodzina na stacji kolejowej
10.05.2024 14:11 Darmowe bilety na pociąg w czerwcu. Co zrobić, żeby dostać bilet za 0 zł?

PKP Intercity przygotowało prezent dla wszystkich dzieci z okazji ich święta. 1 czerwca mogą podróżować polskimi pociągami całkowicie za darmo! Wystarczy, że w podróż zabiorą ze sobą legitymację szkolną, albo książeczkę zdrowia.W Dzień Dziecka polską koleją pojedziecie za darmo. Promocja jest skierowana do wszystkich dzieci w wieku do 16 lat. PKP Intercity walczy o względy rodzin i w swojej ofercie ma sporo zniżek zarezerwowanych właśnie dla nich. Wakacje to idealny czas, żeby z nich skorzystać.

Prezenty na pierwszą komunię
10.05.2024 09:05 "Przyjęcie komunijne się nie opłaca". Rodzice toną w długach, a prezenty? Coraz słabsze

Maj to miesiąc komunii. W wielu parafiach ta uroczystość jest organizowana w ostatnią lub przedostatnią niedzielę miesiąca, ale w niektórych już się odbyły.Było pięknie, biało i uroczyście. I bardzo drogo, bo każdego roku ceny na "talerzyk" i organizację przyjęcia po prostu szybują coraz wyżej. Wielu rodziców liczyło na to, że przyjęcie im się zwróci w prezentach od gości, ale... przeliczyli się.

mama z dziećmi
09.05.2024 11:28 Babciowe pogrąży rodziców. Zamiast zyskać pieniądze, stracą zasiłki

Babciowe to sztandarowy program rządu. Premier chwali się, że pierwsze wypłaty trafią do rodziców już w październiku. Ale nowe świadczenie ma swoje ciemne strony, o których nikt nie mówi. 1500 zł równie łatwo dostać, jak stracić.Wystarczy, że rodzic dostanie wypowiedzenie z pracy. Wtedy nie tylko zostanie bez głównego źródła utrzymania. Straci też babciowe. 1500 zł będzie się też liczyć do dochodu na osobę wyliczanego do zasiłku rodzinnego. Niektóre rodziny stracą więc do niego prawo. Jakie jeszcze haczyki kryją się w programie Aktywny rodzic?

Cena fasolki szparagowej w Biedronce
09.05.2024 09:10 "Komuś chyba sufit spadł na głowę!". Cena fasolki szparagowej w Biedronce? Sami zobaczcie

Kochamy dyskonty, wszystko w jednym miejscu, a do tego ceny - niższe, niż wszędzie. Jednak jak się okazuje - nie wszystkie. Nasz zszokowany Czytelnik przysłał zdjęcie cenówki z Biedronki.- Odechciało mi się na razie fasolki szparagowej - mówi. - Sufit im chyba spadł na głowę, jeśli sądzą, że ktoś to kupi. Cena zielonych fasolek faktycznie jest “zaporowa”.

pieniądze
08.05.2024 10:35 7 tysięcy dla każdego jeszcze w tym roku. Na tę podwyżkę czekaliśmy 13 lat

Posłowie Suwerennej Polski skierowali do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej interpelację dotyczącą podwyższenia zasiłku pogrzebowego. W 2024 roku jego wartość ma wzrosnąć z 4 tys. do 7 tys. złotych. To podwyżka o 75 proc.Na tę zmianę musieliśmy czekać bardzo długo. Kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniała się od 13 lat, a koszty pochówku wzrosły w tym czasie kilkukrotnie. Procedura wprowadzenia zmian właśnie się rozpoczęła i podwyżka powinna wejść w życie jeszcze w 2024 roku.

lidl
07.05.2024 16:59 Mega okazje w Lidlu. Klocki Lego na Dzień Dziecka tańsze niż w innych sklepach

Jeden z ulubionych dyskontów Polaków proponuje wyjątkowe okazje na Dzień Dziecka. Ponieważ święto zbliża się wielkimi krokami, zaczynamy już rozglądać się za prezentami. A co lubią niemal wszystkie maluchy? Oczywiście, klocki Lego.Dlatego w Lidlu możemy już dziś kupić zestawy, o których marzą nasze pociechy. W dodatku, jak zapewnia sieć – w lidlowych, czyli bardzo niskich cenach. Jednak Lego z Lidla jest zaledwie ciut tańsze niż gdzie indziej. 

Owocowa kolekcja w pepco
07.05.2024 07:51 Ta kolekcja z Pepco robi furorę w internecie. Za kilka złotych odmienisz swoje mieszkanie

Wszyscy kochamy Pepco! W tych sklepach zawsze znajdzie się coś, co niewielkim nakładem finansowym zmieni nasze wnętrza. Teraz powrócił wielki hit - owocowa kolekcja.Radosne talerzyki, kubeczki, a nawet foremki do lodu czy serwetki w Pepco w tym tygodniu wszystko jest owocowe. Idź, a nie pożałujesz, dzięki tym zakupom, każde ogrodowe przyjęcie będzie soczyste!

rollercoaster
06.05.2024 09:23 Żądają 400 złotych za wejście do parku rozrywki. Ceny biletów zwalają z nóg

Jak grzyby po deszczu wyrastają w naszym kraju parki rozrywki. Podczas przedłużonych weekendów, ale także tych zwykłych, naprawdę jest co robić z dzieckiem. Wystarczy spakować kosz piknikowy i w drogę!Trzeba pamiętać o jeszcze jednej istotnej rzeczy – o zasobnym portfelu. Parki rozrywki kuszą atrakcjami, ale niestety nie są tanie. 

dzieci w klasie
04.05.2024 12:53 Zegarek za 1600, torebka za 4 tysiące. Rodzice prześcigają się w pomysłach na prezenty na zakończenie roku

W dniu zakończenia roku szkolnego szło się do kwiaciarni, brało jeden kwiatek i wręczało wychowawcy, gdy ten podawał świadectwo. Potem był uścisk dłoni i wakacje. Jednak w pewnym momencie coś poszło nie tak i rodzice postanowili zacząć kupować wychowawcom prezenty. Nie drobne upominki - najprawdziwsze prezenty. Oczywiście bardzo kosztowne.Nauczyciele nie chcą i nie potrzebują tych "darów". Ale niektórzy rodzice wymyślili, że biorą udział w jakiś zawodach, kto wymyśli droższy prezent, oczywiście najlepiej składkowy. W efekcie składki na zakończenie roku z niektórych klasach liczy się w setkach złotych!

ulica rodzina
04.05.2024 10:53 Na tę podwyżkę czekaliśmy o wiele za długo. 1000 zł na dziecko od października 2024

Doczekaliśmy się. W końcu po 16 latach zostanie podniesiona wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. 1000 zł mogą dostać także pełnoletnie dzieci, które nadal się uczą, ale pod dwoma warunkami. Sprawdź, czy możesz liczyć na wyższe świadczenie.Koszty życia rosną, a wypłaty z funduszu alimentacyjnego nie zmieniły się od 2008 roku. Rozwiedzeni rodzice, którzy wychowują dzieci bez wsparcia byłego małżonka, ledwo wiążą koniec z końcem. Na szczęście od 1 października 2024 roku świadczenie powinno wzrosnąć. Jakie kryteria trzeba spełnić?

starsza pani z portfelem
01.05.2024 14:17 Sekret babci z Lubelszczyzny. Noś te trzy przedmioty w portfelu, a nigdy nie zabraknie ci pieniędzy

O łusce karpia słyszał chyba każdy, ale nie tylko ta wigilijna pamiątka ma chronić przed brakiem pieniędzy. Według starych lubelskich wierzeń w portfelu warto nosić trzy przedmioty pochodzące z natury. Wszystkie można znaleźć na zwykłym spacerze. Czy to działa? Babcia mówi, że tak. A spróbować na pewno nie zaszkodzi.Każdy rejon ma swoje unikalne przesądy i wierzenia, które powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście żyją jeszcze ludzie, którzy pielęgnują dawne tradycje. Od jednej ze staruszek mieszkających na Lubelszczyźnie można się dowiedzieć, co trzeba nosić w portfelu, aby nigdy nie zabrakło w nim pieniędzy.

położne
29.04.2024 10:31 Położne ze staszowskiej porodówki walczą o oddział. To, co tam się stało, wzbudza grozę

W niewielkiej miejscowości Staszów w województwie świętokrzyskim zawieszono pracę oddziału ginekologiczno-położniczego. Od kilku dni sytuacja wygląda tam wyjątkowo nieciekawie. Jest to jedyna porodówka w okolicy i rodzące kobiety muszą jeździć do innych, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów.Wizja zamknięcia szpitala wisiała już od grudnia ubiegłego roku. A 22 kwietnia dyrektor placówki podjął decyzję o zawieszeniu pracy oddziału na czas nieokreślony. Powód? Jak to często bywa – pieniądze.

emerytura dla kobiet w Polsce
27.04.2024 11:11 Najniższe emerytury w Polsce dostają kobiety. Urodzone w tych latach dostają głodowe stawki

Najniższa emerytura w grudniu 2023 roku wyniosła 0,02 złotego. Dwa grosze pobierały dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Jedna to wyjątek. Zwykle najniższe wartości emerytur pobierają kobiety. Poświęcając się rodzinie i dzieciom, zaprzepaszczają szansę na godną emeryturę na starość.Kobiety urodzone w tych latach mogą liczyć na niemal głodową emeryturę. Groszowe świadczenia to przykra przyszłość wielu polskich seniorek. 

matka z dzieckiem przy komputerze
26.04.2024 09:42 Skarbówka zataja ulgi podatkowe. System Twój e-PIT ignoruje samotne matki i rodziców

Uwaga na rozliczenia podatków w systemie Twój e-PIT. Skarbówka udostępnia zeznania podatkowe bez przysługujących ulg. System miał ułatwiać wszystkim obywatelom rozliczanie podatków, bo wystarczy tylko zaakceptować przygotowane już rozliczenie. Okazuje się, że przy okazji zataja ulgi, m.in. dla samotnych matek.To ostatnie 4 dni na rozliczenie podatku za 2023 rok. Mając tak niewiele czasu, dużo osób decyduje się na skorzystanie z najwygodniejszej formy rozliczenia, systemu Twój e-PIT. Ale jeżeli mamy prawo do ulg podatkowych, to trzeba zachować czujność. W rozliczeniu przygotowanym przez skarbówkę ulgi nie są uwzględnione.

matka i córki
25.04.2024 09:51 Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić

We wrześniu rekordowe przelewy dla rodziców. Na początku roku szkolnego 2024/2025 niektórzy otrzymają nawet 1500 zł na każde dziecko. Podpowiadamy, jak ubiegać się o te pieniądze.Podstawowym świadczeniem dla każdego dziecka jest 800+. Od dłuższego czasu rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać także 300 zł na wyprawkę. Ale świadczeń związanych ze szkołą jest więcej. Na najwyższe kwoty mogą liczyć osoby samotnie wychowujące dziecko, które do szkoły dojeżdża.

pranie na balkonie
22.04.2024 15:22 Za wieszanie prania na balkonie możesz dostać mandat. Nie zgadniesz, za co dokładnie

Wszyscy mieszkańcy bloków mają jeden wspólny problem: gdzie wieszać pranie? Zimą jest to szczególnie uciążliwe, bo rozstawione suszarki zajmują pół pokoju, a podsufitowe sznurki w łazience powodują tylko wilgoć.Latem jeszcze pół biedy, bo pranie można wywiesić na balkonie. No właśnie, czy aby na pewno można? Okazuje się, że w niektórych przypadkach przyjdzie nam za to słono zapłacić.

czworaczki z Poznania
22.04.2024 10:07 Rodzice czworaczków z Poznania: "Pomoc od państwa w zasadzie nie istnieje"

Rodzice czworaczków z Poznania ubolewają nad tym, że państwo polskie nie oferuje żadnego wsparcia dla rodzin wieloraczków. Pojawienie się na świecie czterech dzieci jednocześnie to wielkie wyzwanie dla ich budżetu, a przecież nie zaczęli nagle więcej zarabiać.W styczniu pisaliśmy o czworaczkach, które urodziły się w szpitalu w Poznaniu. Kilka dni temu ze szczęśliwymi i zmęczonymi rodzicami porozmawiał dziennikarz portalu infokostrzyn.pl. Państwo Lampowscy skarżą się, że poza 800+ nie mogą liczyć na żadną pomoc od państwa polskiego. Otrzymali jedynie wsparcie od gminy oraz ubranka od ludzi dobrej woli.

ludzie na ulicy Warszawa
19.04.2024 12:08 1700 zł z ZUS dla każdego. Wystarczy zrezygnować z innych świadczeń!

Nowy zasiłek z ZUS – 1700 zł dla każdego obywatela Polski, bez kryterium dochodowego. Ale jest jeden haczyk. Takie rozwiązanie będzie oznaczało rezygnację z wszystkich innych programów socjalnych w tym 800+, 300+ i 13. emerytury.Pomysł na Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, bo tak nazywa się tego typu świadczenie, pojawił się jeszcze przed pandemią. Wtedy reklamowano go hasłem: 1300 zł dla każdego. Covid zahamował proces testowania nowego rozwiązania, a teraz po wpłacie środków z KPO, pomysł powraca z nową kwotą.

kobieta pracujaca z dziećmi
17.04.2024 14:55 Wielkie zmiany w umowach zleceniach. Matki dostaną mniej pieniędzy. Co w zamian?

Wiele osób pracuje na umowach zleceniach. W tym także matek. Jest to dla nich wygodne rozwiązanie — nie muszą pracować na pełen etat, mogą połączyć pracę z opieką nad dzieckiem.W najbliższym czasie jednak szykują się duże zmiany w sposobie rozliczania umów zlecenie. Niestety mogą sprawić, że na konto pracowników będzie wpływało mniej pieniędzy.

urodziny
16.04.2024 17:43 Organizacja urodzin przedszkolaka kosztuje krocie. 1000 zł przeleciało, nie wiem kiedy

Czego my nie robimy dla szczęścia własnych dzieci… W końcu urodziny przedszkolaka to nie byle co! Kiedy dziecko ma już pierwszych kolegów, to koniecznie chce ich zaprosić na przyjęcie. Rodzice nie mają więc wyjścia i organizują kinderbal. Ich dziecko jest wniebowzięte, goście zadowoleni, tylko na koncie jakoś tak pusto się zrobiło…Pierwsze przedszkolne urodziny zorganizowałam mojej córce w domu i było świetnie. Ale później okazało się, że co chwilę jest zapraszana na przyjęcia w różnych salach zabaw i dziecięcych klubach. Teraz właśnie tak się organizuje 4., 5. czy 6. urodziny, a koszty takiej imprezy powalą was na kolana.