portalparentingowy.pl Ciąża i poród Wpływ kawy na ciążę – czy w ciąży można pić kawę?
pixabay.com

Wpływ kawy na ciążę – czy w ciąży można pić kawę?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Kawa w ciąży – pochodzenie i właściwości kawy

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Większość osób nie wyobraża sobie rozpocząć dnia inaczej, niż od kubka gorącej, aromatycznej kawy. Mała czarna nie tylko wspaniale pachnie, ale przede wszystkim wykazuje działanie pobudzające. Właśnie dlatego stanowi dla wielu osób obowiązkowy punkt dnia. Co ciekawe, picie kawy wcale nie jest nowym odkryciem. Tradycja picia kawy ma swoje początki już w XV wieku. To wtedy odkryto jej pobudzające działanie, z którego słynie do dziś. O tym, jak cenionym napojem na świecie jest kawa, świadczy fakt, że jest to jedyna używka dozwolona w krajach arabskich. Podstawowym i najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, czyli substancja psychoaktywna, która wpływa pobudzająco na układ nerwowy. Kofeina, choć najczęściej łączona z kawą, jest składnikiem również innych produktów spożywczych, takich jak czekolada, kakao, herbata czy napoje energetyczne.

Czy w ciąży można pić kawę?

Wpływ kawy na ciążę wciąż budzi szereg pytań i wątpliwości. Wiadomym jest, że zawarta w kawie kofeina przenika poprzez łożysko do płynu owodniowego. Z tego względu picie kawy w ciąży ma wpływ na rozwój płodu. Z całą pewnością niebezpieczne jest picie dużej ilości kawy przez kobiety w ciąży. Według badań kawa spożywana w nadmiarze może prowadzić do niskiej masy dziecka, a nawet do poronienia. Specjaliści zastanawiali się także, czy picie kawy przez kobiety w ciąży nie przyczynia się do powstawania wad wrodzonych u dzieci. Te obawy nie znalazły jednak potwierdzenia w przeprowadzonych badaniach. Warto jednak pamiętać, że kawa przyczynia się do wypłukania z organizmu magnezu i wapna, a także może prowadzić do bezsenności. Dlatego, mimo że picie kawy w niewielkich ilościach w ciąży jest dozwolone, warto ograniczyć jej ilość a najlepiej całkowicie z niej zrezygnować. To jedyny sposób, aby mieć całkowitą pewność, że nie narazimy dziecka na skutki uboczne picia kawy.

Wpływ kawy na ciążę – dopuszczalna dawka

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest bezpieczna dawka kofeiny dla rozwoju i życia nienarodzonego dziecka. Przypuszczalnie zaleca się, aby kobiety w ciąży nie przekraczały dawki 200 mg na dzień. Trzeba jednak pamiętać, że według niektórych danych nawet taka ilość może spowodować niską masę urodzeniową u dziecka. Oznacza to, że nawet jedna filiżanka kawy może mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Decydując się na picie kawy w ciąży trzeba wziąć także pod uwagę, że kofeina zawarta w kawie utrzymuje się w organizmie kobiety w ciąży nawet do 11 godzin, a więc ponad 3 razy dłużej, niż normalnie.

Co zamiast kawy w ciąży?

Wpływ kawy na ciążę nie jest do końca znany, dlatego warto pomyśleć o zdrowym zamienniku. Najlepszą alternatywą dla miłośniczek małej czarnej jest kawa zbożowa. W przeciwieństwie do tradycyjnej kawy, nie posiada kofeiny, dzięki czemu jest całkowicie zdrowa i bezpieczna dla dziecka. Oczywiście, kawa zbożowa nie wpływa pobudzająco, ale poprzez smak może dać choćby namiastkę ukochanej małej czarnej. Innym zamiennikiem może być zielona herbata, która nie dość, że pobudza, to dodatkowo jest smaczna i zdrowa. Trzeba jednak także pamiętać o zachowaniu umiaru, ponieważ zielona herbata może zawierać większą dawkę kofeiny niż kawa. Zbyt duża ilość zielonej herbaty utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy