Wskazania do cesarskiego cięcia
Jak wygląda cesarskie cięcie?
Aby móc rozważać wskazania do cesarskiego cięcia, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, jak ono dokładnie wygląda i co oznacza, oraz jakie są jego implikacje. Ta operacja to nacięcie powłok brzusznych oraz macicy, aby tą drogą wyjąć dziecko. Zazwyczaj nie trwa więcej niż kilkadziesiąt minut, chociaż mogą pojawić się komplikacje. Poprzeczne nacięcie o długości około piętnastu centymetrów wykonuje się w dolnej części brzucha, nad wzgórkiem łonowym. Przecinane są fałdy brzuszne oraz macica. W tym czasie nad samym brzuchem ustawiany jest parawan, aby pacjentka nie widziała operacji.
Kobieta pozostaje w pełni przytomna, ma kontakt z przeprowadzającymi operację lekarzami, a żeby nie czuła bólu, stosowane jest znieczulenie przewodowe, zewnątrzoponowe albo podpajęczynówkowe. Po porodzie pacjentka przez chwilę ma szansę zobaczyć swoje dziecko, po czym gdy zostanie odcięta jego pępowina, trafia w ręce pediatry, a z rany wyjmowane jest łożysko, po czym macica i brzuch są zszywane.
Wskazania do cesarskiego cięcia
Zazwyczaj wskazania do cesarskiego cięcia dzieli się na planowe oraz nagłe. Planowe to te, o których wiadomo już jakiś czas przed rozpoczęciem porodu, nagłe zaś to takie, które powstają przez coś, co wydarzyło się w trakcie porodu.
Wskazania do cesarskiego cięcia podczas porodu, czyli te nagłe, mogą zaistnieć kiedy dziecku zagraża zamartwica płodu. Charakteryzuje się to nieprawidłowym zapisem KTG, w którym widoczne są nieprawidłowe spadki tętna, tachykardia albo barykardia (odpowiednio przyśpieszenie lub spowolnienie bicia serca). Przyczyny są w tym przypadku bardzo różne, jak na przykład oddzielanie się łożyska czy zbyt mocne owinięcie dziecka pępowiną, ale zazwyczaj ciężko dojść do precyzyjnego ustalenia przyczyny w trakcie samego porodu.
Kolejnym wskazaniem jest problem z rozwieraniem się szyjki macicy w pierwszym okresie porodu. Badanie wewnętrzne pacjentki na sali porodowej odbywa się co dwie godziny i jeśli po dwóch badaniach z rzędu nie ma postępu w rozwieraniu się szyjki macicy, to oznacza to właśnie brak postępu porodu.
Podobnie jest z drugim okresem porodu, czyli po tym, jak nastąpi pełne rozwarcie szyki macicy, a główka dziecka nie jest w stanie przejść przez kanał rodny. Wskazania do cesarskiego cięcia to także przypadki, w których nad główką dziecka można wyczuć rączkę lub pępowinę, ale zdarza się to dość rzadko.
Uwzględnia się jeszcze nieprawidłowe wstawianie główki płodu, podejrzenie przedwczesnego oddzielenia się łożyska lub pęknięcia ściany macicy (co zwiastuje nagły, silny krwotok z dróg rodnych, a także pogorszenie się KTG i stanu rodzącej), podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej i nagły, nieustępujący po skurczu wzrost ciśnienia tętniczego u matki wraz z pogorszeniem się jej stanu.
Jeśli chodzi o planowe wskazania do cesarskiego cięcia, to pierwszym jest nieprawidłowe ułożenie płodu i jest to jedna z najczęstszych przyczyn cesarskiego cięcia, zwłaszcza u kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Następnymi wskazaniami są wady anatomiczne miednicy, ciąża mnoga, przewidywana masa płodu powyżej 4500 gramów, łożysko przodujące, opryszczka narządów płciowych oraz wady płodu, które uniemożliwiają poród tradycyjny (na przykład te związane ze zwiększeniem obwodu główki dziecka, albo dużych rozmiarów guzy).
Wskazania do cesarskiego cięcia – powikłania
Mimo, że cesarskie cięcie trwa krótko, jeśli porównamy jego czas trwania z normalnym porodem, to dłużej się po nim wraca do zdrowia. Zazwyczaj wiąże się to z pobytem w szpitalu po porodzie do sześciu dni, a pierwsze godziny spędza się w sali pooperacyjnej pod opieką lekarzy. Ciężko jest samodzielnie iść do toalety, a rana może bardzo dawać się we znaki. Potem przez około dwa miesiące zaleca się całkowite unikanie wysiłku fizycznego, ponieważ przez ten czas goi się brzuch i macica.