Wszawica – co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie
Wszawica – co to jest?
Wszawica jest to choroba jedna z najczęściej występujących chorób pasożytniczych. Choć mogłoby się wydawać, że schorzenie to już obecnie nie występuje, okazuje się, że wciąż dotyczy ono wielu osób. Narażone na tą chorobę są głównie dzieci, choć istnieje ryzyko, że zachorują również dorośli. Wszawica wbrew powielanym opiniom wcale nie musi być spowodowana brakiem higieny, dlatego w równym stopniu są na nią narażone osoby o wysokim i niskim statusie ekonomicznym i społecznym. Istnieją trzy rodzaje wszawicy: wesz głowowa, wesz odzieżowa i wesz łonowa. Choć istnieje ryzyko zarażenia się każdą z tych odmian, to najczęściej występuje wesz głowowa, a najrzadziej wesz odzieżowa.
Wszawica – jakie są przyczyny?
Przyczyną wszawicy jak sama nazwa wskazuje są wszy, czyli znajdujące się na ludzkim ciele owady, które karmią się krwią. Zdecydowanie najczęściej można spotkać się z odmianą wszawicy głowowej, która jest wywołana przez wesz głowową. W tym przypadku, wesz bytuje na skórze głowy. Co ciekawe, owady te zalegają się zarówno na brudnej, zaniedbanej głowie, jak i całkowicie czystej. Nieco rzadziej występuje wszawica łonowa, która przenosi się drogą płciową. W takim przypadku wesz znajduje się we włosach łonowych skąd może rozprzestrzeniać dalej, atakując zarówno brzuch, pachy jak i włosy czy rzęsy. Najrzadziej występuje wszawica odzieżowa w której to odmianie wesz zalega na ubraniach albo znajduje się w pościeli. To właśnie ta odmiana wszawicy jest odpowiedzialna za panuje przekonanie, że przyczyną tej choroby jest nieodpowiednia higiena. Rzeczywiście, wszawica odzieżowa najczęściej jest spowodowana niedbaniem o higienę. Trzeba jednak mieć na względzie, że ten rodzaj choroby występuje najrzadziej.
Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że w krajach wysokorozwiniętych wciąż pojawia się wszawica. Okazuje się, że nowoczesny tryb życia nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz sprzyja rozwojowi choroby. Obecnie ludzie żyją znacznie bliżej siebie, niż dawniej przez co jest więcej okazji do rozprzestrzenia się pasożytów. Zwłaszcza, że wszy świetnie radzą sobie z przemieszczaniem, dlatego bliska interakcja jeszcze bardziej sprzyja zarażeniu się wszawicą. Z powodu przebywania w dużych skupiskach najczęściej choroba ta dotyka dzieci. Maluchy spędzają ze sobą większość dnia, razem bawiąc się w piaskownicy czy przedszkolu, co stwarza wiele okazji do przenoszenia się pasożytów na kolejną osobę. Co ciekawe, wszawica częściej występuje w dużych miastach, gdzie jest więcej okazji do przebywania w dużej grupie, np. jadąc autobusem miejskim lub tramwajem.
Wszawica – jak się objawia?
Najbardziej typowym i charakterystycznym objawem wszawicy głowowej jest silny świąd w okolicach skóry głowy, a zwłaszcza politycy, skroni i kości ciemieniowej. Niestety swędzenie zazwyczaj jest na tyle dokuczliwe, że chory nie jest w stanie się powstrzymać przed drapaniem. Niestety, rozdrapywanie miejsc, gdzie znajdują się wszy jest niewskazane, ze względu na fakt, że w ten sposób jeszcze bardziej można przyczynić się do dalszego rozwoju choroby. W przypadku wszawicy łonowej , głównym objawem jest pojawienie się szaro-błękitnych plam w okolicach narządów płciowych, krocza ale także w pachwinie czy klatce piersiowej. Co ciekawe, wszawica odzieżowa również objawia się swędzeniem skóry, w tym wypadku najczęściej wszy atakują grzbiet i okolice karku. Wbrew pozorom nie sposób zauważyć pasożyty na odzieży czy pościeli, ponieważ są one głęboko ukryte w materiale.
Wszawica – jak wygląda leczenie?
Wszawica w większości przypadków nie wymaga wizyty u lekarza. Wystarczy zastosować odpowiednie preparaty zwalczające wszy w postaci sprayu czy płynu. Coraz popularniejsze są szampony przeciwko wszawicy. W ich składzie można znaleźć olej silikonowy oraz dimetykon, które świetnie radzą sobie z pasożytami, nie dając wszom najmniejszych szans na przetrwanie.